Pasaulyje

2021.09.18 11:38

Platforma „Telegram“ rinkimų metu užblokavo Rusijos opozicijos botą

BNS2021.09.18 11:38

Kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno „Išmaniojo balsavimo“ botas dingo iš susirašinėjimo platformos „Telegram“ po to, kai penktadienį, prasidėjus trijų dienų trukmės balsavimui Rusijos parlamento rinkimuose, panašių veiksmų ėmėsi IT milžinės „Apple“ ir „Google“.

Automatizuota programa, informavusi A. Navalno šalininkus, kurį kandidatą reikėtų palaikyti norint išstumti Kremliui palankius politikus, buvo užblokuota „Telegram“ pažadėjus „apriboti su rinkimų kampanijomis susijusių botų veikimą“.

Rusijoje gimęs „Telegram“ įkūrėjas Pavelas Durovas pareiškė stebintis „Apple“ ir „Google“, kurios „diktuoja žaidimo taisykles tokiems kūrėjams kaip mes“.

Įraše savo „Telegram“ kanale jis pabrėžė, kad šios bendrovės „jau šiais metais“ paragino šią Rusijoje itin populiarų šifruotų žinučių siuntimo platformą pašalinti informaciją, pažeidžiančią konkrečių šalių įstatymus – antraip „Telegram“ galėtų grėsti pašalinimas iš jų programėlių parduotuvių.

Pasak P. Durovo, sprendimas užblokuoti su rinkimais susijusius botus priimtas atsižvelgus į Rusijoje galiojantį draudimą agituoti balsavimo metu.

„Manome, kad ši praktika yra teisėta, ir raginame „Telegram“ vartotojus jos laikytis“, – vėlai penktadienį parašė P. Durovas.

Vis tik jis pabrėžė: „Apple“ ir „Google“ vykdomas programėlių blokavimas sukuria pavojingą precedentą, turėsiantį įtakos žodžio laisvei Rusijoje ir visame pasaulyje.“

Iki sekmadienio truksiantys Valstybės Dūmos – parlamento žemųjų rūmų – rinkimai surengti po šiemet vykdyto plataus masto susidorojimo su prezidento Vladimiro Putino oponentais.

Sausį sulaikytas A. Navalnas, kurio sąjungininkai buvo areštuoti arba pabėgo iš šalies, o organizacijos – uždraustos, vis dėlto siekė susilpninti Kremliaus pozicijas parlamente iš už grotų.

Penktadienį opozicionieriaus bendražygiai „cenzūra“ apkaltino „Apple“ ir „Google“, o šaltiniai naujienų agentūrai AFP sakė, kad Rusijos vyriausybė, be viešų grasinimų, privačiai grasino iškelti joms baudžiamąsias bylas ir įkalinti vietos darbuotojus.

„Telegram“ pašalinus „Išmaniojo balsavimo“ botą, su A. Navalnu siejama „Twitter“ paskyra paskelbė nuorodas į „Google Docs“, kur paskelbė rekomenduojamų palaikyti kandidatų sąrašą. Pranešimo autoriai nurodė, kad tai yra paskutinė jiems likusi priemonė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt