Pasaulyje

2021.09.17 23:50

Nuomonės išsiskiria ir Prancūzijoje: kol vieni ribojimus vadina saugumo garantu, kiti mato laisvės pažeidimus

Justina Ilkevičiūtė, Mindaugas Laukagalis, specialiai LRT.lt iš Briuselio, LRT.lt2021.09.17 23:50

O Prancūzijoje skiepai privalomi beveik 3 milijonams sveikatos apsaugos, slaugos ir priešgaisrinės apsaugos darbuotojų. Kol vieni tai vertina kaip saugos garantą, kiti teigia, kad tokie reikalavimai pažeidžia jų laisvę.

Prancūzijoje, Strasbūre atspausdintas lapas su QR kodu ar kodas telefone čia turi didelę galią. Jo neturintys neužeis į nė vieną miesto muziejų, neprisės kavinėje atsigerti kavos. Prancūzija bene pirma Europoje savojo galimybių paso, vadinamo sanitariniu pasu, naudojimą išplėtė daugiau nei kitos. Kai kurie šio sprendimo laukė, o kai kuriems taisyklės atrodo per griežtos.

Kol vieni kaltina kėsinimusi į jų laisvę, kiti tokius teiginius vadina nepagrįstais. Viename iš Strasbūro restoranų tuščių staliukų apstu, bet Strasbūro gyventojui Vincentui kartu su drauge dar reikės palaukti, kol bus pasodinti. Jis tuo nesiskundžia ir teigia, kad tai jam suteikia saugumą.

Sanitarinio paso reikia restoranuose, teatruose, sporto klubuose, tarpmiestiniame transporte, sveikatos įstaigose, be jo negalima gauti neskubių sveikatos paslaugų. Nuo šios savaitės visi sveikatos sistemos darbuotojai gali dirbti tik pasiskiepiję. Apie tokius planus prezidentas Emmanuelis Macronas paskelbė dar vasarą, kad nepasiskiepijusieji turėtų laiko tą padaryti.

„Turime stengtis paskiepyti visus Prancūzijos žmones, tai vienintelis būdas grįžti į įprastą gyvenimą. Sveikatos priežiūros personalui, dirbantiems senelių namuose, neįgaliųjų įstaigose ir dirbantiems su pagyvenusiais žmonėmis, taip pat savanoriams reikės skiepytis, tai bus privaloma“, – liepos mėnesį teigė Prancūzijos prezidentas.

Tokius prezidento žodžius prancūzai pasitiko protestais, kurie vyksta kone kiekvieną savaitę.

Prancūzija laikosi griežtų COVID-19 ribojimų: tokiomis priemonėmis raginama skiepytis

Protestais grasina ir ribojimų kritikai Belgijoje. Tūkstančiai žmonių į gatves jau buvo išėję pavasarį, o valdžiai paskelbus planus griežtinti ribojimus, maži skeptikų susibūrimai vyko ir prieš kelias savaites. Tada apie ribojimų išplėtimą atsargiajai kalbėjo ir šalies epidemiologai.

„Mes, belgai, tai truputį traktuojame tai kaip pasikėsinimą į mūsų laisvę. Todėl nebent Briuselyje bus įvesti griežtesni ribojimai, nes jis atsilieka skiepijimo tempais, bet ne visoje šalyje“, – tikina Belgijos epidemiologas Dirkas Devroey`us.

Valdžia žmonių nuogąstavimus, regis, išgirdo. Penktadienį nuspręsta, kad kai kurie ribojimai bus švelninami: kaukių nereikės restoranuose, parduotuvėse, spalį visoje šalyje galės atsidaryti naktiniai klubai. Vis dėlto pastarieji reikalaus COVID pažymėjimo, kurio šiuo metu reikia tik dideliuose renginiuose.

Kitokia situacija Briuselyje, kuris skiepijime atsilieka, čia kol kas švelninimų nebus, be to, COVID pažymėjimą nuo spalio teks rodyti ir restoranuose, sporto klubuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt