Pasaulyje

2021.09.17 22:58

Prancūzija išsikvietė konsultacijų savo ambasadorius iš JAV ir Australijos

atnaujinta 23.38
LRT.lt, BNS2021.09.17 22:58

Prancūzija paskelbė, kad išsikviečia konsultacijų savo ambasadorius iš JAV ir Australijos, taip signalizuodama nepasitenkinimą dėl naujo JAV ir Australijos susitarimo dėl povandeninių laivų pirkimo. Susitarimą Prancūzija įvardijo kaip „dūrį į nugarą“, skelbia BBC.

Kaip teigiama, tokį sprendimą priėmė prezidentas Emmanuelis Macronas.

Prancūzijos užsienio reikalų ir Europos ministras Jeanas-Yvesas Le Drianas penktadienį teigė, kad sprendimas priimtas dėl netikėto JAV ir Australijos susitarimo.

„Atsisakymas toliau plėtoti vandenynų klasės povandeninių laivų projektą, kurį Australija ir Prancūzija vykdė nuo 2016 metų, ir paskelbimas naujos partnerystės su JAV, kurios tikslas ištirti galimybę būsimo bendradarbiavimo dėl branduolinių povandeninių laivų, yra nepriimtinas, toks elgesys tarp partnerių ir sąjungininkų nepateisinamas“, – tikino ministras.

LRT.lt primena, kad Prancūzija penktadienį pareiškė negalinti pasitikėti Kanberoje tebevykstančiose derybose dėl prekybos susitarimo tarp Europos Sąjungos ir Australijos, kai naujasis šios valstybės, JAV ir Jungtinės Karalystės saugumo aljansas (AUKUS) paskandino didelį australų kontraktą dėl prancūziškų povandeninių laivų pirkimo.

JAV prezidentas Joe Bidenas, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.

Pagal šią partnerystę Australija taps vos antra šalimi, gavusia atominių povandeninių laivų su amerikietiškomis technologijomis.

Australija paskelbė atsisakanti didelio, bet vėluojančio ir pabrangusio įprastinių povandeninių laivų pirkimo iš Prancūzijos kontrakto ir iškeičianti jį į amerikietiškus atominius povandeninius laivus.

Australijos gynybos ministras Peteris Duttonas ketvirtadienį sakė, kad amerikietiški povandeniniai laivai yra geresnis pasirinkimas.

„Galiausiai mūsų sprendimas paremtas tuo, kas geriausiai atitinka mūsų nacionalinio saugumo interesus“, – spaudos konferencijoje Vašingtone sakė jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt