Pasaulyje

2021.09.17 16:29

Rusija ir Kinija į savo aljansą priima Iraną, skelbia bandysiantys paveikti Talibaną

BNS2021.09.17 16:29

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį pareiškė, kad Maskvos ir Pekino vadovaujamas saugumo blokas turėtų imtis iniciatyvos užtikrinant, kad Talibanas laikytųsi savo pažadų užkirsti kelią terorizmui ir prekybai narkotikais.

Pasak Kremliaus šeimininko, Šanchajaus bendradarbiavimo organizacija (ŠBO) turėtų „pasinaudoti savo potencialu“, kad „paskatintų naująją Afganistano valdžią“ vykdyti savo pažadus dėl gyvenimo normalizavimo ir saugumo užtikrinimo Afganistane.

V. Putinas kalbėjo vaizdo ryšiu per ŠBO valstybių narių viršūnių susitikimą su Afganistanu besiribojančiame Tadžikistane.

Šią savaitę šioje Vidurio Azijos valstybėje rengiama virtinė Rusijos, Kinijos ir jų sąjungininkių susitikimų.

Maskva su atsargiu optimizmu vertina Talibaną, rugpjūtį užgrobusį valdžią Afganistane po virtinės žaibiškų puolimų.

Vis dėlto Kremlius pareiškė neskubantis pripažinti naujosios Afganistano valdžios, ragindamas Talibaną pažaboti prekybą narkotikais bei kovoti su ekstremistinėmis grupuotėmis.

Maskva ir Pekinas siekia įsitvirtinti kaip įtakingiausi veikėjai regione po to, kai Jungtinės Valstijos paskubomis pasitraukė iš Afganistano ir į valdžią sugrįžo taibai.

Kitos ŠBO steigėjos yra Vidurio Azijai priklausantys Kazachstanas, Kirgizija, Tadžikistanas ir Uzbekistanas. 2017 metais prie bloko prisijungė Indija ir Pakistanas.

Pritarė Irano narystei

ŠBO narės penktadienį pritarė Irano būsimai narystei bloke, kuriam jau priklauso jo Pietų Azijos varžovai Indija ir Pakistanas.

Maskva ir Pekinas siekia tapti pagrindiniais šio regiono veikėjais, Jungtinėms Valstijoms greitai pasitraukus iš Afganistano, o šalies valdymą perėmus Talibanui.

„Šiandien mes pradėsime Irano priėmimo į ŠBO procedūras“, – pranešė Kinijos prezidentas Xi Jinpingas, kalbėdamas vaizdo ryšiu iš Kinijos. Jo pareiškimas buvo verčiamas į anglų kalbą.

Su etniniu separatizmu, religiniu ekstremizmu ir terorizmu Centrinėje Azijoje siekianti kovoti organizacija šią savaitę rengia viršūnių susitikimą Tadžikistane.

Irano narystę organizacijoje pasveikino Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir Indijos ministras pirmininkas Narenda Modi – susitikime dalyvavę nuotoliniu būdu – ir Pakistano premjeras Imranas Khanas, atvykęs į susitikimą.

Kalbėdamas Tadžikistano sostinėje Dušanbėje Irano prezidentas Ebrahimas Raisi padėkojo aštuonioms ŠBO narėms už paramą Irano narystės siekiui.

„Prašau priimti mano dėkingumą. Dievo palaimos jums ir ramybės“, – sakė E. Raisi. Jo kalba buvo verčiama.

Irano užsienio reikalų ministras Hosseinas Amir-Abdollahianas pareiškė, kad Irano įstojimas į bloką turės „svarbų poveikį“ Teherano bendradarbiavimui su jo šalimis.

ŠBO lyderiai nenurodė, kada Iranas taps visateisiu organizacijos nariu.

Paraišką dėl narystės ŠBO Iranas pateikė 2008 metais, tačiau stojimo procesą sulėtino sankcijos, kurias Iranui paskelbė Jungtinės Tautos ir Jungtinės Valstijos dėl jo vykdomos branduolinės programos.

Pakistano ir Indijos prisijungimas prie šios organizacijos 2017 metais iškėlė klausimų dėl tolesnės grupės bendradarbiavimo krypties.

Irano narystė galėtų sukelti naujų geopolitinių komplikacijų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt