Pasaulyje

2021.09.17 19:17

„Rinkimų Rusijoje nėra“: opozicija dūsta gniaužtuose, o Putino partija ruošiasi eilinei pergalei

Julius Palaima, LRT.lt2021.09.17 19:17

Rusijoje šį savaitgalį vyksta Dūmos rinkimai, nepaisydama savo smunkančių reitingų visuomenėje, prezidento Vladimiro Putino partija „Vieningoji Rusija“ vėl sieks sau palankios pergalės. Kaip ir prieš kiekvienus Dūmos rinkimus, šiemet vėl neapsieita be kontroversijų ir Kremliaus apribotos opozicijos veiklos. Ekspertų nuomone, „Vieningoji Rusija“ toliau tęs prognozuotą dominavimą šalyje.

Pagrindinis prizas – valdančioji dauguma 450 vietų žemutiniuose parlamento rūmuose, jo atstovai praėjusiais metais padėjo V. Putinui užsitikrinti konstitucines reformas, kurios leistų jam valdžioje išlikti net iki 2036 metų.

Kremliui gyvenimą prieš rinkimus bandė apsunkinti įkalintas opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas, jis pristatė specialią programėlę, skirtą kandidatams į Dūmą ne iš „Vieningosios Rusijos“ partijos sąrašo populiarinti.

Po to, kai A. Navalno organizacijos buvo įtrauktos į „ekstremistinių“ sąrašą, jo bendražygiams neliko jokių galimybių patiems kandidatuoti rinkimuose.

Kremlius neigia, kad bandė pažaboti opoziciją prieš rinkimus, ir teigia, kad „sulaikė tuos asmenis, kurie pažeidinėjo įstatymus“.

Kaip veikia balsavimas ir kas kandidatuoja?

Pusė Dūmos atstovų išrenkami tiesioginiu balsavimu, bet kiekvienas rinkėjas taip pat turi galimybę rinktis iš partijų sąrašo, juo užpildoma antroji parlamento dalis.

Rusijos rinkėjai galės „pasirinkti“ iš 14 partijų, tačiau vos kelios yra svarbios šiame procese.

Be valdančiosios „Vieningosios Rusijos“, didelį vaidmenį vaidina komunistų partija, kuriai vadovauja 77-erių Genadijus Ziuganovas, nors jis taip pat dažnai pritaria „Vieningosios Rusijos“ vykdomoms reformoms.

Dar viena – Liberalų demokratų Rusijos partija, kuriai vadovauja prieštaringais pareiškimais išgarsėjęs Vladimiras Žirinovskis.

Mažiausiai svarbi „sisteminė“ partija yra „Teisinga Rusija“, jai vadovauja ilgametis V. Putino šalininkas Sergejus Mironovas.

Šis judėjimas taip pat išsiskyrė tuo, kad į savo partiją įtraukė ir veiksmo filmų žvaigždę Steveną Seagalą.

Rinkimuose bus galima atiduoti balsus ir elektroniniame balsavime, tačiau šios „inovacijos“ kritikai ir ekspertai kritikuoja Maskvoje sukurtą sistemą, kuri, pasak jų, yra neskaidri ir atvira įvairioms manipuliacijoms.

Šį savaitgalį Rusijoje taip pat vyks regionų gubernatorių ir vietos savivaldos rinkimai.

Skelbiama, kad rinkimų pirmą kartą nuo 1993 metų neatvyks stebėti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (OSCE) atstovai.

Prasidėjus rinkimams pašalino programėlę

Penktadienį prasidėjus rinkimams iš pagrindinių mobiliųjų programėlių parduotuvių „Google Play“ ir „App Store“ dingo kalinamo Kremliaus kritiko A. Navalno bendražygių sukurta „Smart Voting“ programėlė.

Pagal opozicionieriaus komandos „Smart Voting“ strategiją rusai raginami palaikyti kandidatus, turinčius daugiausia šansų nurungti prokremliškos valdančiosios „Vieningosios Rusijos“ atstovus.

Naudojantis programėle anksčiau buvo išanalizuota šimtai rinkiminių kampanijų, o per reklaminę kampaniją reklamuota 1300 kandidatų, kurie nepriklauso partijai „Vieningoji Rusija“.

Pastaraisiais metais „Smart Voting“ sistema sėkmingai veikė regioniniuose rinkimuose – 2019 metais 20 iš 45 Maskvos tarybos mandatų pavyko iškovoti opozicijos atstovams, o Novosibirsko, Tambovo ir Tomsko miestuose praėjusiais metais sistema neleido pergalės iškovoti „Vieningosios Rusijos“ kandidatams.

„A. Navalno programėlės pašalinimas yra gėdinga politinė cenzūra“, – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė A. Navalno kolega Ivanas Ždanovas.

Rusija dar anksčiau užsipuolė „Google“ ir „Apple“, teigdama, kad šios įmonės kišasi į šalies rinkimus, ir šią savaitę pareikalavo jų pašalinti rinkimams skirtą programėlę iš savo parduotuvių.

Užsienyje gyvenantis kitas A. Navalno bendražygis Leonidas Volkovas teigė, kad „kompanijos pasidavė Kremliaus šmeižtui“.

„Prieš mus atsisukusi visa Rusijos valdžia ir didžiosios technologijų kompanijos“, – socialiniame tinkle „Telegram“ rašė L. Volkovas.

Anksčiau Kremlius buvo apkaltinęs Vašingtoną, neva šis suteikė „techninę paramą „Smart Voting“ iniciatyvai“.

Rinkimų pradžios išvakarėse įkalinto Kremliaus kritiko bendražygiai ragino visuomenę paremti Komunistų partijos kandidatus.

Kremlius nepriklausomų parlamentarų nenori

„Šiandien mes renkamės“ – skelbia Maskvoje iškabinti plakatai, tačiau jie klaidina, nes valdžia pati parenka, kas gali kandidatuoti rinkimuose.

„Tai tarsi lėlių teatras, nes nemažai daliai nepriklausomų kandidatų dalyvauti yra uždrausta“, – BBC kalbėjo sociologas Vladislavas Inozemcevas.

„Rusijos Vyriausybė siekė išvengti visų galimų rizikų dėl rinkimų, nes žino, kad visuomenės parama „Vieningosios Rusijos“ partijai ir V. Putinui menksta. Pajamų stagnacija ir neaiškios ekonominės perspektyvos ateičiai prie to prisideda. Tad nieko nuostabaus, kad Kremlius grasino tam tikroms partijoms ir jų kandidatams ar net spaudė interneto kompanijas“, – LRT.lt sakė Helsinkio universiteto politologas Vladimiras Gelmanas.

V. Gelmanas pridūrė, kad A. Navalno reklamuota „Smart Voting“ platforma sukėlė papildomo Kremliaus pykčio.

Dar šiais metais buvęs Dūmos deputatas Dmitrijus Gudkovas paskelbė planus vėl kandidatuoti į Rusijos parlamentą, tačiau netrukus po to jis ir jo artimieji sulaukė nemalonaus policijos vizito. Vėliau D. Gudkovas ir jo teta buvo sulaikyti.

„Mano tėvui buvo išsiųsta žinutė. Joje buvo parašyta, kad jei liksiu Rusijoje, mano teta ir aš būsime pasiųsti už grotų“, – BBC sakė pats vėliau į Bulgariją išvykęs buvęs Dūmos deputatas.

„Putino populiarumas smunka. Valdžia tikrai nenori, kad parlamente būtų nepriklausomų kandidatų. Todėl jie ir pašalina visus opozicijos lyderius“, – aiškino D. Gudkovas.

Nepriklausoma organizacija „Golos“ teigia, kad tikisi „didelio balsų klastojimo ir neskaidrumo“ per Rusijoje vykstančius Dūmos rinkimus.

„Tikrai tikimės didelio balsų klastojimo ir falsifikacijų. Įvestas ir elektroninis balsavimas, jam stinga skaidrumo. Ir, aišku, rinkimai tęsis tris dienas. Mums reikėtų mažiausiai 500 tūkst. stebėtojų balsavimo apylinkėse, o tai yra didelis skaičius“, – BBC kalbėjo vienas iš „Golos“ rinkimų stebėjimo organizacijos vadovų Stanislavas Andreičiukas.

„Manau, kad rinkimai bus nepaprastai neskaidrūs, vyks balsavimo klastojimai, ypač kai kuriuose regionuose, kur balsavimo internetu negalės tikrinti nepriklausomi stebėtojai“, – LRT.lt kalbėjo Helsinkio universiteto ekspertas V. Gelmanas.

Balsavimas išlieka svarbus

Ekspertų nuomone, balsavimas rinkimuose į Rusijos Dūmą vis dar turėtų išlikti prioritetu ne tik valdžią išlaikyti siekiančiam Vladimirui Putinui, bet ir šalies visuomenei.

„Nors valdžia bando išlaikyti dviejų trečdalių daugumą, dar būtų klaidinga manyti, kad Rusija paniro į diktatūrą. Demokratiją sunku sukurti, lengva pažeisti, bet be galo sunku sunaikinti“, – „The Moscow Times“ publikuotame komentare rašė Londono universiteto koledžo Slavų ir Rytų Europos studijų mokyklos garbės daktaras Markas Galeotti.

„Jeigu Kremlius visiškai atsisakytų rinkimų – kaip, pasak kai kurių, ir yra jo tikslas, tai, be jokios abejonės, jiems būtų didelis smūgis, kalbant apie jų veiksmų teisėtumą ir patikimumą“, – pridūrė M. Galeotti.

Politologas iš Helsinkio universiteto Vladimiras Gelmanas LRT.lt prognozuoja, kad partija „Vieningoji Rusija“ ir toliau išlaikys daugumą šalies Dūmoje.

„Manau, kad „Vieningoji Rusija“ išlaikys daugumą, bet taip pat manau, kad kai kuriose apylinkėse šios partijos kandidatai pralaimės opozicijos atstovams. Greičiausiai tikėtina, kad šalies Komunistų partija parlamente turės daugiau atstovų nei anksčiau“, – tikino ekspertas.

V. Gelmano manymu, regionų gubernatorių rinkimuose staigmenų būti neturėtų.

„Greičiausiai čia Kremliui pavyks prastumti savo kandidatus į šiuos postus“, – prognozavo Helsinkio universiteto politologas.

Kalbėdamas apie Rusijos prezidento V. Putino ambicijas, V. Gelmanas teigė, kad pagrindinis dabartinio Rusijos lyderio tikslas yra 2024 metų šalies vadovo rinkimai, o balsavimas į Dūmą jam gali tapti savotiška platforma pradėti savo kampaniją.

„2024-ieji metai yra pagrindinis jo tikslas ir jokių abejonių, kad jis bus perrinktas, nėra. Dabartiniai Dūmos rinkimai jam bus kaip praktikos laukas. Kremliui labai svarbu, kad nauja valdžia būtų kontroliuojama, o rinkėjai pernelyg nenukryptų į opozicijos pusę“, – situaciją vertino politologas.

„Rinkimų Rusijoje nėra“

„Politinis procesas gali vykti tik ten, kur rinkimai yra. Rusijoje rinkimų nėra ir tai tikrai nėra šios dienos, šių metų reikalas. Jų labai seniai nėra. Argi gali nustebinti tai, kokį rezultatą Kremlius susigalvos?“ – LRT.lt kalbėjo nepriklausomas analitikas Marius Laurinavičius.

„Norės nusipaišyti 80 procentų, nusipaišys 80 proc. Norės 60, nusipaišys 60“, – pridūrė M. Laurinavičius.

Pasak eksperto, nelabai galima vertinti ir A. Navalno sugalvotą „Smart Voting“ sistemą.

„Tai yra visiškai kontroliuojamas procesas, visos tos partijos, apie kurias šnekama, yra visiškai sisteminės. Tai visiškas savęs apgaudinėjimas, kad tos partijos yra pusiau sisteminės. Tai pademonstruoja ir savotišką nesupratimą apie valdžios padėtį Rusijoje“, – LRT.lt sakė M. Laurinavičius.

„Man kyla klausimas, ar tai tikrai yra jų sugalvota. Tas „protingas balsavimas“, mano įsitikinimu, yra naudingas Kremliui. Jis legitimizuoja pačius rinkimus. Navalnas nesako, kad rinkimų Rusijoje nėra. Jis taip pat sako, kad jei jūs balsuosite už komunistus ar tuos kitus, kuriuos mes parinkome, tie rinkimai bus legitimizuoti“, – pridūrė M. Laurinavičius.

Pasak jo, nėra skirtumo, ar Dūmoje bus daugiau kitų partijų atstovų nei „Vieningosios Rusijos“.

„Ar tai reiškia, kad Kremliaus valdžios nuo to bus mažiau? Putino valdžios bus mažiau? Visi tie komunistai yra lygiai taip pat kontroliuojami Kremliaus“, – tikino M. Laurinavičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt