Pasaulyje

2021.09.17 10:26

Prasidėjus Dūmos rinkimams, Rusija iš interneto šalina Navalno sumanaus balsavimo programėlę

atnaujinta 14.13
ELTA, BNS2021.09.17 10:26

Rusijoje penktadienį prasidėjus parlamento rinkimams, iš „Google Play“ ir „App Store“ dingo kalinamo Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno rinkimams skirta programėlė „Smart Voting“.

A. Navalno rėmėjai šia programėle ragino rusus balsuoti prieš valdančiąją „Vieningosios Rusijos“ partiją.

„A. Navalno programėlės pašalinimas iš programėlių parduotuvių yra gėdingas politinės cenzūros veiksmas“, – socialiniame tviterio tinkle parašė opozicionieriaus bendražygis Ivanas Ždanovas.

Rusija anksčiau apkaltino „Google“ ir „Apple“ kišimusi į šalies rinkimus ir šią savaitę pareikalavo jų pašalinti rinkimams skirtą programėlę iš savo parduotuvių.

Užsienyje gyvenantis kitas A. Navalno bendražygis Leonidas Volkovas teigė, kad „kompanijos pasidavė Kremliaus šmeižtui“.

„Prieš mus atsisukusi visa Rusijos valdžia ir netgi didžiosios technologijų kompanijos“, – socialiniame tinkle „Telegram“ pridūrė jis.

Žinutėje iš kalėjimo A. Navalnas anksčiau ragino savo rėmėjus atsisiųsti šią programėlę, kurios tikslas – padėti rusams neperrinkti į parlamentą „Vieningosios Rusijos“ atstovų.

Rinkimų pradžios išvakarėse jo komanda paragino piliečius paremti Komunistų partijos kandidatus.

Sausį dėl senų kaltinimų lėšų grobstymu sulaikyto A. Navalno organizacijos anksčiau šiemet buvo pripažintos ekstremistinėmis ir uždrausta jų veikla. Šalyje taip pat nebegyvena daugelis jo bendražygių.

Rusijos ryšių reguliavimo tarnyba nuo tada uždraudė ir dešimtis su A. Navalnu susijusių tinklalapių, įskaitant jo pagrindinę svetainę navalny.com.

Kremlius: pašalindamos A. Navalno programėlę „Google“ ir „Apple“ vykdė Rusijos įstatymus

Kremlius penktadienį sakė, kad bendrovės „Google“ ir „Apple“, pašalindamos Kremliaus kritiko Aleksejaus Navalno programėlę, patariančią, kaip balsuoti per rinkimus, kad susilpnėtų Rusijos valdančiosios partijos pozicijos, pakluso Rusijos įstatymo „raidei ir dvasiai“.

„Ši programėlė mūsų šalies teritorijoje uždrausta“, – sakė Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.

Jis pripažino, kad „Google“ ir „Apple“ pašalino programėlę iš savo parduotuvių pagal Rusijos įstatymų „raidę ir dvasią“.

Į klausimą, ar galima sveikinti šių technologijų milžinių veiksmus vykdant rusų pareigūnų reikalavimus, D. Peskovas atsakė: „Be abejo, žinoma. Teisėtų reikalavimų įvykdymas.“

Rugsėjo 16 dieną Rusijos žiniasklaidos priežiūros tarnyba „Roskomnadzor“ primygtinai pareikalavo, kad „Google“ ir „Apple“ pašalintų „Išmaniojo balsavimo“ programėlę iš savo parduotuvių.

Ketvirtadienį bendrovių „Google“ ir „Apple“ atstovai buvo iškviesti į Rusijos parlamento aukštųjų rūmų – Federacijos Tarybos – posėdį.

Parlamento Užsienio reikalų komiteto narys Andrejus Klimovas pakartojo kaltinimus technologijų milžinėms, esą jos „kišasi“ į Rusijos vidaus reikalus.

Kalinamo A. Navalno „Išmaniojo balsavimo“ programėlė iš „Google“ ir „Apple“ parduotuvių dingo penktadienį, rusams pradėjus balsuoti tris dienas truksiančiuose parlamento rinkimuose, kuriuose, pasitelkiant beprecedenčio masto represijas, buvo uždrausta dalyvauti daugumai Kremliaus kritikų.

A. Navalno bendražygis Ivanas Ždanovas socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad programėlės pašalinimas yra „gėdingas politinės cenzūros veiksmas“.

Pagal opozicionieriaus komandos „išmaniojo balsavimo“ strategiją rusai raginami palaikyti kandidatus, turinčius daugiausiai šansų nurungti prokremliškos valdančiosios „Vieningosios Rusijos“ atstovus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt