Pasaulyje

2021.09.17 07:19

Blinkenas po ginčo dėl AUKUS aljanso vadina Prancūziją gyvybiškai svarbia partnere

BNS2021.09.17 07:19

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ketvirtadienį pavadino Prancūziją gyvybiškai svarbia partnere Azijoje, Paryžiui pasipiktinus nauju JAV, Jungtinės Karalystės ir Australijos saugumo aljansu (AUKUS), paskandinusiu didelį Australijos kontraktą dėl prancūziškų povandeninių laivų pirkimo.

„Noriu pabrėžti, kad nėra regioninės takoskyros, skiriančios mūsų atlantinių ir Ramiojo vandenyno partnerių interesus“, – žurnalistams sakė A. Blinkenas.

„Norime surasti visas galimybes didinti savo transatlantinį bendradarbiavimą Indijos ir Ramiojo vandenynų regione, ir visame pasaulyje“, – sakė jis.

„Ypač Prancūzija šiuo požiūriu yra gyvybiškai svarbi partnerė“, – pabrėžė A. Blinkenas.

JAV prezidentas J. Bidenas, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.

Pagal šią partnerystę Australija taps vos antra šalimi, gavusia atominių povandeninių laivų su amerikietiškomis technologijomis.

Australija paskelbė atsisakanti didelio, bet vėluojančio ir pabrangusio įprastinių povandeninių laivų pirkimo iš Prancūzijos kontrakto ir iškeičianti jį į amerikietiškus atominius povandeninius laivus.

Šis netikėtas Australijos sprendimas labai papiktino Prancūziją.

Australijos gynybos ministras Peteris Duttonas ketvirtadienį sakė, kad amerikietiški povandeniniai laivai yra geresnis pasirinkimas.

„Galiausiai mūsų sprendimas paremtas tuo, kas geriausiai atitinka mūsų nacionalinio saugumo interesus“, – spaudos konferencijoje Vašingtone sakė jis.

Tuo metu Prancūzijos ambasada Vašingtone atšaukė penktadieniui planuotą iškilmingą vakarą ambasadoriaus rezidencijoje.

Renginiu turėjo būti paminėtos svarbaus Amerikos revoliucijos jūrų mūšio, kuriame didelį vaidmenį suvaidino Prancūzija, metinės. Tačiau ši proga tapo „rimtesnė“, nurodė ambasada ir pridūrė, kad ambasadoriaus renginys atšaukiamas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt