Naujienų srautas

Pasaulyje2016.09.29 16:38

Pasirašiusi istorinę taikos sutartį Kolumbija pretenduoja gauti Nobelio taikos premiją

ELTA 2016.09.29 16:38

Kolumbija, neseniai pasirašiusi istorinę, pusę amžiaus trukusį karą užbaigusią, taikos sutartį, yra rimta pretendentė laimėti Nobelio taikos premiją. Nobelio taikos premijos laureatai bus paskelbti kitą savaitę, praneša „Reuters“.

Jei premija bus paskirta Kolumbijai, ją turėtų pasidalinti šalies prezidentas Juanas Manuelis Santosas ir FARC vadas Rodrigo Londono, nes būtent jie rugsėjo 26 dieną pasirašė minėtąją taikos sutartį.

„Ši sutartis... yra vienas akivaizdžiausių mano kada nors matytų pretendentų laimėti Nobelio taikos premiją“, – teigė jos teikimu aktyviai besidomintis istorikas Asle Sveenas. Tačiau jis pridūrė, kad tai, ar premija tikrai bus skirta Kolumbijai, priklausys nuo sekmadienį įvyksiančio referendumo rezultatų. Jo metu Kolumbijos gyventojai turės nuspręsti, ar patvirtinti šią sutartį.

Paskutinį kartą Lotynų Amerikos šalis Nobelio taikos premijos laureate tapo 1992 metais – tuomet premija buvo įteikta kovotojai už žmogaus teises Rigoberta Menchu iš Gvatemalos.

Tarp pretendentų šiemet gauti 8 mln. Švedijos kronų (934 tūkst. JAV dolerių) premiją taip pat yra kovotoja už žmogaus ir pabėgėlių teises Svetlana Ganuškina iš Rusijos, civilinės gynybos grupė, gelbėjanti oro antskrydžių aukas Sirijoje, „Baltieji šalmai“ bei pabėgėliams pagalbos ranką ištiesę Graikijos salų gyventojai.

Oslo taikos tyrimų instituto vadovas Kristianas Bergas Harpvikenas savo favorite įvardijo S. Ganuškiną, o Kolumbija jo sąraše – antroji. Jis teigė, kad premijos įteikimas S. Ganuškinai išreikštų priekaištą – nors ir uždelstą – Vladimirui Putinui dėl Rusijoje varžomų žmogaus teisių bei Krymo aneksavimo 2014 metais.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi