Pasaulyje

2021.09.16 13:58

Kinija smerkia Australijos ir JAV susitarimą dėl atominių povandeninių laivų

BNS2021.09.16 13:58

Pekinas ketvirtadienį pasmerkė naują JAV aljansą su Australija ir Jungtine Karalyste, numatantį atominių povandeninių laivų laivyną Kanberai, ir pavadino jį „itin neatsakinga“ grėsme regiono stabilumui.

Šiuo susitarimu „rimtai kenkiama regiono taikai ir stabilumui, skatinamos ginklavimosi varžybos“, per eilinę spaudos konferenciją sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Zhao Lijianas.

Trečiadienį paskelbdamos apie susitarimą dėl povandeninių laivų, sąjungininkės Kinijos nepaminėjo, bet šis motyvas buvo akivaizdus, nes visos trys šalys paminėjo susirūpinimą saugumu Indijos ir Ramiojo vandenyno regione.

Apie aljansą paskelbta Kinijai užimant vis agresyvesnę poziciją ir Australijai dėl to didinant išlaidas gynybai.

Aljansas, pramintas AUKUS, laikomas bandymu atsverti augančią Kinijos ekonominę ir karinę galią regione.

„Jungtinių Valstijų ir Britanijos itin opios atominių povandeninių laivų technologijos eksportas į Australiją dar kartą įrodo, kad jie branduolinių [technologijų] eksportu naudojasi kaip geopolitinių žaidimų įrankiu ir taiko dvejopus standartus, o tai itin neatsakinga“, – pareiškė Zhao Lijianas.

Jis pridūrė, kad po tokio susitarimo regiono šalys „gali abejoti Australijos nuoširdumu laikantis savo įsipareigojimų dėl branduolinių [ginklų] neplatinimo“.

Zhao Lijianas paragino Vakarų sąjungininkes „atsisakyti savo atgyvenusios Šaltojo karo mąstysenos „kiek vienas laimi, kitas pralaimi“, nes antraip jos esą rizikuoja „šauti sau į koją“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt