Pasaulyje

2021.09.16 09:54

Kinijos ambasada ES siūlo Bendrijai „paraginti Lietuvą taisyti savo klaidas“

LRT.lt2021.09.16 09:54

Kinijos diplomatinė atstovybė prie Europos Sąjungos (ES) gina Pekino sprendimą atšaukti ambasadorių iš Lietuvos ir teigia, esą Kinija negrasina jokiai šaliai. Taip misija reagavo į Slovėnijos premjero raginimus ES šalių lyderiams aktyviau palaikyti Lietuvą ginče su Kinija.

Slovėnijos premjeras Janezas Janša išsiuntė laišką ES vadovams, kuriame išreiškė solidarumą su Kinijos spaudimą patiriančia Lietuva ir kvietė Bendriją parodyti, kad „neleisime Kinijai mums grasinti“. Šiuo metu Slovėnija pirmininkauja ES Tarybai, šį klausimą tikimasi aptarti neformaliame Europos Vadovų Tarybos susitikime spalio 5 dieną.

Kinijos ambasados ES atstovai nurodė, kad esą Pekinas „niekam negrasins, nešantažuos, bet neleis niekam pažeisti šalies svarbiausių interesų“. Ambasada priminė, kad Lietuvos sprendimą leisti Vilniuje atidaryti Taivano diplomatinę atstovybę, kurios pavadinime figūruoja šalies vardas, laiko „vienos Kinijos“ principo pažeidimu.

„(ES) turėtų paraginti valstybes nares ištaisyti savo klaidas ir nesiųsti klaidingų signalų su Kinijos nacionaliniu suverenitetu ir teritoriniu vientisumu susijusiais klausimais“, – Kinijos ambasada cituojama valstybiniame šalies leidinyje „Global Times“.

Dėl ryšių su Taivanu mezgimo, Kinija atšaukė savo ambasadorių Lietuvoje ir nurodė šalį palikti Lietuvos pasiuntinei. Lietuvos verslas taip pat teigia patiriantis sunkumų Kinijos rinkoje. Palaikymą Lietuvai diplomatiniame ginče išreiškė JAV ir ES vadovai.

Kiek anksčiau ES ambasadorius Kinijoje Nicolas Chapuis pareiškė, kad Pekino „užsienio politika keičiasi“ ir išreiškė abejones Pekino veiksmų prieš Lietuvą pagrįstumu. Už tai jį užsipuolė buvęs Kinijos Užsienio reikalų ministerijos pareigūnas Wu Hailongas, pareiškęs, kad Bendrijos diplomatas „nesupranta nė pagrindinių dalykų“.

Aršios Kinijos diplomatų reakcijos sulaukė ir Švedijos solidarumas su Lietuva – laiške Švedijos parlamento užsienio reikalų komitetui kinų ambasadorius šalyje Gui Congyou pareiškė, kad „JAV ir kitos valstybės visada reikalauja laikytis tarptautinių santykių normų, bet pačios jas laužo“ – o Stokholmo elgesys esą yra būtent toks.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt