Pasaulyje

2016.09.29 13:35

Rusija JAV pareiškimus apie bendradarbiavimą dėl Sirijos vadina palaikymu teroristams

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, ELTA, BNS2016.09.29 13:35

JAV administracija oficialiai perspėjo Rusiją, kad yra pasiruošusi nutraukti antiteroristinį bendradarbiavimą su Maskva, jei rusų kariškių remiamas Damasko režimas nenutrauks barbariškų Alepo bombardavimų. Tuo metu Rusija pareiškė, kad laiko JAV pareiškimus apie bendradarbiavimą dėl Sirijos „palaikymu teroristams“ bei kad „su Rusija negalima kalbėti ultimatumų kalba“.

Vis intensyvesni sukilėlių kontroliuojamų rytinių Alepo kvartalų bombardavimai, per kuriuos žūsta šimtai civilių, bei sąmoningai atakuojamos ligoninės sukėlė didelį tarptautinės bendruomenės pasipiktinimą. Rusai, remiantys Basharo al-Assado režimą, kaltinami išdegintos žemės metodais – tokiais, kuriuos Putinas naudojo per Čečėnijos karą. Šimtų civilių, tarp jų – daugybės vaikų bei vietos medikų mirtys ir kančios sulaukė griežto pasmerkimo Jungtinėse Tautose (JT). 

„Noriu, kad būtų visiškai aišku – tie, kurie naudoja vis labiau griaunančius ginklus, tiksliai žino ką daro. Jie žino, kad daro karo nusikaltimus“, – sako JT generalinis sekretorius Ban Ki-Moonas.

Net Romos popiežius, besimelsdamas už kankinius Sirijoje ir Alepe, prabilo apie atpildą. 

„Kreipiuosi į sąžinę tų, kurie atsakingi už bombardavimus ir kurie vieną dieną turės už tai atsakyti prieš Dievą“, – besimelsdamas sakė Popiežius Pranciškus.

Savo ruožtu Rusija, panašu, nusprendė atkovoti B. al-Assadui šį strategiškai svarbų pramoninį Sirijos miestą, nors tam faktiškai reikia palaužti, likviduoti ar išvyti apie ketvirtį milijono žmonių.  

„Tai, ką matome žiniasklaidoje, – kalnai viešų spekuliacijų žmonių kančiomis ir tai skirta propagandai ir tam, kad būtų nukreiptas dėmesys nuo jų pačių žlugusios politikos. Taip įmetami duomenys neretai paremti nepatikimais pranešimais iš sukilėlių kontroliuojamų rajonų, o jie tiesiogiai suinteresuoti diskredituoti Sirijos vyriausybę ir Rusiją“, – aiškina Rusijos ambasadoriaus, JT pavaduotojas Jevgenijus Zagainovas.

JAV perspėjimas nutraukti bendradarbiavimą su Maskva kovojant su radikaliais islamistais Sirijoje gali priversti Vašingtoną perkelti šį uždavinį jam palankioms sukilėlių sunitų ir kurdų grupuotėms, o tai reiškia kad jos gaus galingesnių ginklų ir karas Sirijoje bus dar intensyvesnis.

Rusija tikina, kad nori tęsti pokalbius su JAV dėl taikos Sirijoje

Nepaisant didelių nuomonių skirtumų ir abipusių kaltinimų Rusija nori tęsti bendradarbiavimą su JAV Sirijos kare. Tokiu pareiškimu Gynybos ministerija Maskvoje trečiadienio vakarą reagavo į Vašingtono grasinimus nutraukti pokalbius, praneša agentūra AFP.

Prezidentas Vladimiras Putinas „pavedė Užsienio reikalų ir Gynybos ministerijoms būti pasirengusioms tęsti bendradarbiavimą su mūsų amerikiečių partneriais“, pareiškė generolas Viktoras Posnichiras. Anot jo, ketinama labai greitai nusiųsti rusų ekspertus į Ženevą, kad būtų atnaujinti pokalbiai su amerikiečiais. Per juos turi būti rastas sprendimas „situacijai Alepe ir visoje Sirijoje normalizuoti“.

Viceministras: Rusija laiko JAV pareiškimus apie bendradarbiavimą dėl Sirijos „palaikymu teroristams“

Tuo metu Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas ketvirtadienį pareiškė, kad Maskva vertina pastaruosius Jungtinių Valstijų pareiškimus apie pastangas išspręsti konfliktą Sirijoje kaip palaikymą terorizmui.

„Negalime to apibūdinti kitaip negu dabartinės JAV administracijos faktiniu palaikymu teroristams“, – S. Riabkovas sakė žurnalistams, kai buvo paprašytas pakomentuoti JAV Valstybės departamento pareiškimą, Rusijos veiksmai Sirijoje gali išprovokuoti teroro atakas Rusijos miestuose arba prieš Maskvos interesus.

„Vis dar nėra alternatyvos padėties Sirijoje stabilizavimui, kaip jis yra išdėstytas Rusijos ir JAV dokumentuose, – pridūrė S. Riabkovas. – Taigi, JAV administracija, užuot kėlusi ultimatumus ir mėginusi mus spausti, turėtų susitelkti į kelis mėnesius ruoštų susitarimų įgyvendinimą.“

Vašingtonas gali sustabdyti bendradarbiavimą

Vašingtonas trečiadienį pareiškė, kad gali sustabdyti bendradarbiavimą su Maskva dėl Sirijos. Komentuodamas šį pareiškimą S. Riabkovas sakė, kad „su Rusija negalima kalbėti ultimatumų kalba“.

„Tai niekada nepriimtina, o juo labiau dabar“, – pridūrė jis.

Trečiadienį JAV Valstybės departamento atstovas Johnas Kirby sakė, kad Vašingtonas svarsto galimybę imtis priemonių, kurias įgyvendinant gali tekti sustabdyti JAV ir Rusijos bendradarbiavimą sprendžiant Sirijos krizę.

„Jeigu labai greitai nepamatysime kažko nepaprasta, kažko labai reikšminga, ketiname atlikti žingsnių, kad būtų sustabdytas mūsų dvišalis angažavimasis Sirijoje“, – pabrėžė J. Kirby.

Atstovas nurodė, kad JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry perspėjo Rusijos užsienio reikalų ministrą Sergejų Lavrovą, kad Maskva bus laikoma atsakinga už Sirijoje susiklosčiusią padėtį, įskaitant „padegamųjų ir bunkeriams griauti pritaikytų bombų naudojimą miestų aplinkoje“.

Pasak J. Kirby, Vašingtonas pasiuntė Maskvai aiškų signalą, kad Vašingtonas imsis šių priemonių, jeigu nebus dedama pastangų sustabdyti smurtą Sirijoje ir atnaujinti politinį procesą.

JAV ir Rusijos suderėtos paliaubos Sirijoje nutrūko praėjusios savaitės pradžioje. Nuo tada, remiant Rusijos pajėgoms, Alepo puolimas vėl atsinaujino visa jėga.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt