Pasaulyje

2021.09.15 23:30

Už mergaičių teisę į išsilavinimą kovojanti afganistanietė apie Talibaną: nesvarbu, kurie valdo, – moterys vis tiek kentės

Živilė Raškauskaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2021.09.15 23:30

Talibanas lygiai prieš mėnesį perėmė Afganistano kontrolę. Kovotojai žadėjo nuosaikesnį valdymą nei prieš 20 metų, sakė užtikrinsiantys moterų teises pagal Šariatą. Nevyriausybinės organizacijos „Learn Afghanistan“ įkūrėja Pashtana Durrani pasakoja, kad Talibanui perėmus valdžią, dalyje sektorių moterims neleidžiama grįžti į darbus, vidurinėse mokyklose pamokos vyksta tik iki 6 klasės, universitetuose reikalaujama atskirti paskaitas pagal lytį. 

Už mergaičių teisę į išsilavinimą kovojanti aktyvistė sako, kad veiklą tęsia, bet darbus tenka organizuoti iš pogrindžio – 23-ejų mergina buvo priversta slėptis rugpjūčio viduryje, kai Kandaharą, provinciją, kurioje moteris gyvena, užėmė talibai.

„Nesvarbu, kas valdo, visi talibai tokie patys, visų mentalitetas toks pat. Moterys vis tiek kentės“, – konstatuoja pašnekovė.

Anot jos, šiuo metu Afganistane tvyranti nuotaika – jausmas, panašus į baimę. Baimę dėl skurdo, apribojimų, gyvenimo, baimės būti kontroliuojamam. Jauna moteris teigia, kad tapo nuolat besislapstančiu ir nežinia ar baigsiančiu studijas žmogumi. Teko palikti namus, uždaryti biurą, gyvenimas apsivertė aukštyn kojom.

„Į prieš mėnesį buvusį gyvenimą grįžti atrodo taip tolima, net svetima. <...> Galbūt Talibanas būtų suteikęs visuotinę amnestiją. Bet jie tebesikesina į žmones, vis dar vykdo kratas, sumuša, žmonės, dirbę su buvusia vyriausybe, vis dar grobiami ir žudomi“, – sako Pashtana.

Už mergaičių teisę į išsilavinimą kovojanti afganistanietė: kas beliks Talibano valdžioje, moterys kentės

Pašnekovė teigia, kad jos organizacija „Learn Afghanistan“ veikia tarsi šešėlyje, darbo apimtys gerokai išaugo.

„Dirbame nuotoliniu būdu, pogrindyje. Veikla pasikeitė. <...> Stengiamės niekam neskelbti buvimo vietos ar darbuotojų vardų. <...> Anksčiau dirbdavome nuo 8 iki 16, dabar dirbame dieną ir naktį. Bandome rasti sprendimų, kad sveikatos priežiūros ir švietimo sistemos bent jau veiktų, nesustotų“, – aiškina pašnekovė.

Pasak jos, šiuo metu tarptautinės bendruomenės pagalba galėtų būti Talibano spaudimas priimti moteris ir atidaryti mokyklas (vidurinėse mokyklose pamokos vyksta tik iki 6 klasės), o pripažinti naują valdžią reikėtų tik tada, jei ši pripažins savo piliečius ir paisys jų teisių.

Daugiau – pokalbio įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt