Pasaulyje

2021.09.15 16:47

Švedijoje nuteistas IT konsultantas, šnipinėjęs Rusijai – perdavė informaciją apie „Scania“

BNS2021.09.15 16:47

Švedijos teismas trečiadienį skyrė trejų metų laisvės atėmimo bausmę IT konsultantui, pardavinėjusiam Rusijai slaptą informaciją apie sunkvežimių gamintoją „Scania“, pranešė apygardos teismas.

Pasak prokurorų, 47 metų kaltinamojo veikla galėjo sukelti pavojų Švedijos nacionaliniam saugumui.

Tai pirma šnipinėjimo byla šalyje per pastaruosius 18 metų, pranešė visuomeninis transliuotojas SVT.

Kaltinamasis buvo areštuotas 2019 metų vasarį, kuomet pietavo Stokholmo centre su vienu rusų diplomatu, įtariamu dirbant žvalgybos tarnyboje.

Tas diplomatas buvo trumpam sulaikytas, bet vėliau buvo paleistas, nes turėjo diplomatinę neliečiamybę.

Vasarį prokuroras Matsas Ljungqvistas (Matsas Jungkvistas) nurodė, kad sulaikymo metu Švedijos konsultantas buvo ką tik gavęs 27 800 kronų (2 700 eurų) už informacijos perdavimą Maskvai.

Remiantis kaltinamuoju aktu, vyras iš savo darbo kompiuterio neteisėtai perkėlė medžiagą į asmeninį kompiuterį, o vėliau – į atmintuką.

Jis „visiškai suvokė, kad jo pateikta informacija bus naudinga Rusijai“, sakoma teismo pareiškime.

Remiantis teismui pateiktais dokumentais, perduoda informacija buvo susijusi su „gamyba, tokiais dalykais kaip pirminiai kodai ir automobilių pramonės produktų gaminimas“.

Taip pat buvo nustatyta, kad kaltinamasis teikė informacijos apie automobilių gamintoją „Volvo“, tačiau jis buvo išteisintas dėl kaltinimų šnipinėjimu nepavykus įrodyti, kad ši informacija galėjo „pakenkti Švedijos saugumui“.

Didžioji teismo proceso dalis vyko už uždarų durų, nes bylos medžiaga buvo susijusi su tokiais klausimais kaip „Švedijos santykiai su užsienio galiomis, gynybiniai sugebėjimai, žvalgybos darbas“ ir korporacijų paslaptys, nurodė teismas.

Naujausioje, 2020 metais paskelbtoje Švedijos žvalgybos tarnybos ataskaitoje teigiama, kad Rusija ir Kinija kelia didžiausią žvalgybinę grėsmę šiai Skandinavijos šaliai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.