Pasaulyje

2021.09.23 17:40

Kita „Zapad“ dalis – Rusija vykdė psichologines operacijas prieš Ukrainą

InformNapalm, LRT.lt2021.09.23 17:40

Rugsėjo 10 dieną Rusijos Federacija pradėjo aktyvų didelio masto puolamojo pobūdžio karinių pratybų „Zapad 2021“ aktyvųjį etapą. Puolimas vyko ir informacinėje erdvėje. Jau šiandien galima rasti konkrečių informacinių ir psichologinių operacijų (PSYOPS) pavyzdžių iš Rusijos specialistų pusės, vykdančių šių pratybų paramą.

Ši publikacija yra savanorių tyrimų iniciatyvos „InformNapalm“ originalus kūrinys, kurį LRT.lt publikuoja su „InformNapalm“ leidimu.

Tarptautinės žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ savanoriai publikacijoje atskleidžia pradinį vienos tokių operacijų etapą.

Pietų krypties manevrai ir Rusijos Federacijos įtakos operacijos

Siekdama asimetriškai atremti Rusijos ketinimus „pademonstruoti raumenis“ prie pietinių Ukrainos sienų ir sulaikyti agresorių nuo pagundos kėsintis į Chersono regioną, Ukraina taip pat vykdo karines pratybas ir stiprina savo karių pasirengimą.

„Nuo rugsėjo 9 iki rugsėjo 30 dienos planuojama perkelti karinę techniką ir personalą į bandomąjį „Jagorlyk“ poligoną Skadovsko srityje. Ten vyks karinės pratybos su koviniu šaudymu“, – ši žinia rugsėjo 6 dieną pasirodė Chersono srities valstybės administracijos „Facebook“ puslapyje.

Tą pačią dieną žinia apie planuojamus manevrus „Jagorlyk“ poligone pasklido po Ukrainos žiniasklaidą, o jau kitą dieną tarptautinės žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ savanoriai, stebėdami Rusijos socialinius tinklus ir „Telegram“ kanalus, užfiksavo Rusijos informacinių ir psichologinių operacijų sklaidą.

Pradžia

Tikriausiai Rusijos PSYOPS specialistai taikėsi diskredituoti Ukrainos pratybas: įvairiuose kanaluose pasirodė informacija, kad Ukrainos pratyboms tariamai „gresia jų nutraukimas dėl plaučių uždegimo protrūkio 36-ojoje jūrų pėstininkų brigadoje“.

Panašūs trumpi tekstai vienu metu pasirodė įvairiuose Rusijos tinklaraščiuose. Pranešimuose taip pat nurodyta, kad susirgimai yra susiję su COVID-19, nepaisant to, kad visi kariškiai yra skiepyti.

Taigi, kartu su dezinformacija apie pratybų sutrikdymą, propagandistai taip pat nurodydavo, kad skiepijimas, kuris buvo aktyviai vykdomas Ukrainos ginkluotosiose pajėgose, esą buvo neveiksmingas. Siekiant dar labiau įtikinti skaitytojus, buvo pridedama, kad kariuomenės vadovybė niekaip nekomentuoja situacijos ir „bando nuslėpti šiuos faktus“. Raginimai paremti sąmokslo teorijomis ir antivakserių tezėmis yra stereotipinė Rusijos propagandos taktika.

Informacinė operacija prasidėjo apie 16.30–17.30 val. rugsėjo 7 dieną, ir vyko pagal gana trivialią Rusijos propagandos schemą: pirma, dezinformacija skleidžiama mažai žinomuose Rusijos tinklaraščiuose ir palaipsniui ją perima karinės tematikos „Telegram“ kanalai, susiję su Rusijos specialiosiomis tarnybomis. 17.00 valandą straipsnis jau buvo paskelbtas Rusijos propagandos svetainėje „Russkaja vesna“ ( liet. Rusijos pavasaris).

Ilgalaikiai stebėjimai rodo, kad praėjus kuriam laikui po aprašyto dezinformacijos etapo, visų pirma minėtą informaciją įsisavina antrinė Rusijos žiniasklaida ir leidiniai, ji plinta vis plačiau ir kulminacijos metu jau skamba pirmaplanėje Rusijos žiniasklaidoje arba iš specialių Rusijos pokalbių laidų ekspertų lūpų. Tačiau apie viską iš eilės.

Pradinio etapo nustatymas ir duomenų patikslinimas

Stebėdami Rusijos socialinius tinklus ir „Telegram“ kanalus, jau 17:17 val. tarptautinės žvalgybos bendruomenės „InformNapalm“ savanoriai aptiko šią įtartiną informaciją, kuri, pasak komandos analitikų, turėjo manipuliacijos požymių, ir nusprendė patikslinti duomenis, kad būtų aišku, kokią dalį šiuose pranešimuose užima dezinformacija.

Pirmasis prašymas patikslinti duomenis buvo išsiųstas kontradmirolo Michailo Belinskio vardu pavadintai 36-ai atskirai jūrų pėstininkų brigadai. Prie paklausimo buvo pridėtos ekrano nuotraukos su pranešimais. Analitikai paaiškino savo įtarimus dėl Rusijos informacinės ir psichologinės operacijos pradžios ir paprašė operatyvios lokalizacijos tikslais pateikti duomenis apie susirgimus padalinyje bei pranešti, ar paskleista žinia atitinka tikrovę (bent iš dalies).

Kol laukė atsakymo iš 36-osios brigados, Anna Maliar, vadovaujanti Ukrainos Gynybos Ministerijos strateginei komunikacijai ir informacijos politikai, taip pat buvo informuota apie Rusijos informacinės operacijos pradžią.

Taip pat, savanorių kanalais informaciją apie PSYOPS operacijos požymius mes perdavėme savanorių organizacijos „Povernis živim“ (liet. Sugrįžk gyvas) analitikams su prašymu perduoti šią informaciją atsakingiems asmenims. Jei per Rusijos kanalus paskleista informacija buvo suklastota (dėl ko mes beveik neabejojome), tai šią sklaidą galima sustabdyti oficialiai ją paneigiant jau pradiniame etape. Bet jei informacija yra iš dalies ar pilnai nutekinta, į šį faktą reikia atsižvelgti, norint nustatyti Rusijos agentus. Bet kokiu atveju, atsižvelgiant į informacijos skleidimo laiką ir jos pobūdį, taip pat į rusų dėmesį pietiniams regionams prasidėjus Rusijos pratyboms „Zapad-2021“, į šią informaciją buvo verta atkreipti dėmesį.

Duomenys apie Rusijos informacinės operacijos pradžios požymius buvo perduoti Ukrainos Strateginės komunikacijos ir informacijos saugumo centrui prie Kultūros ir informacijos politikos ministerijos.

Susirašinėjimas su padaliniais ir pareigūnais truko ne ilgiau kaip 30 minučių. Kažkas greitai atsakė į klausimus, kaip, pavyzdžiui, organizacijos „Povernis živim“ („Sugrįžk gyvas“) analitikai, kažkas lėčiau. Tačiau, iš esmės, bendravimas vyko gana greitai.

Pirmas oficialus 36-tosios Jūrų Pėstininkų brigados atsakas

19.00 val. gavome pirmąjį atsakymą iš 36-osios jūrų pėstininkų brigados: „Personalas yra gyvas ir sveikas, pasiruošęs atlikti savo užduotis, todėl keista skaityti apie sunkias pneumonijos formas ir ligų kritiškumą. Šiose svetainėse pateikta informacija neatitinka tikrovės ir tikėtina yra priešo manipuliacijos“.

19:03 taip pat gavome Anos Maliar atsakymą: „Tai priešo PSYOPS. Ryt mes tai išaiškinsime, aš atsiųsiu jums nuorodą. Niekas nenutraukiama (kalbant apie pratybas ), viskas pagal planą“.

Taigi „InformNapalm“ savanoriai, jausdami įvykdytą pilietinę pareigą, atidėjo tolesnę stebėseną kitai dienai, tikėdamiesi, kad oficialios valstybės struktūros lokalizuos priešo informacinę įtaką.

Tolesni Rusijos PSYOPS veiksmai

Publikacija buvo paskelbta rugsėjo 7 dieną, 19.44 val. populiarioje Rusijos naujienų žiniasklaidos platformoje „Fishki.net“(65 vieta Rusijos Federacijoje pagal lankomumą).

Siekiant sustiprinti poveikį, prie leidinio buvo pridėta nuotrauka, tačiau jokiu būdu nebuvo nurodyta, kad vaizdas yra iliustratyvus. Jame vaizduojama Ukrainos kariuomenė su medicininėmis kaukėmis, medicininės transporto priemonės ir Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Tai tariamai iliustravo visą „sergamumo tarp jūrų pėstininkų“ mastą. Tiesą sakant, nuotrauka visiškai nesusijusi su pristatoma naujiena, tai yra 2020 metų balandžio mėnesio nuotrauka, kai Volodymyras Zelenskis apžiūrėjo naują 128-osios atskiros kalnų šturmo brigados karinį miestelį Užkarpatėje.

Įdomu tai, kad pranešimo autoriaus paskyra „Fishki.net“ platformoje – tam tikros „Julios“ – buvo užregistruota prieš metus ir yra tipiškai mažai informatyvi. Profilis turi 47 publikacijas, panašias į kitų PSYOPS sudedamąsias dalis prieš Ukrainą, Lietuvą, Latviją ir JAV. Publikacijų kryptį galima įvertinti pagal ekrano nuotrauką su jų pavadinimais:

Rusijos PSYOPS operacijos tęsinys

Iki rugsėjo 8-osios vakaro nematėme jokios tolimesnės reakcijos, oficialiuose Ukrainos puslapiuose nepasirodė publikacijų, galinčių sustabdyti rugsėjo 7-ąją prasidėjusį dezinformacijos plitimą. Užtat Rusijos PSYOPS įgavo pagreitį. Jau buvo išleista nemažai publikacijų su šiomis antraštėmis:

„Netikėtas smūgis: Galima Ukrainos karinės „galios“ demonstravimo netoli sienos su Krymu žlugimo grėsmė“

„Provokuojančios Ukrainos ginkluotųjų pajėgų jūrų pėstininkų pratybos netoli Krymo gali būti nutrauktos“

„Ukrainos ginkluotosios pajėgos susidūrė su netikėta problema „galios” demonstravimo šalia Krymo išvakarėse“

„Putinas kaltas: Ukraina netikėtai prisidarė gėdos prieš „galios“ demonstravimą netoli Krymo“ ir t.t.

Tai visiškai patvirtino prielaidą, kad pirminė publikacija nebuvo atsitiktinė.

„InformNapalm“ savanoriai niekaip negali įvertinti tikslios sklaidos apimties ir pranešimų, kurie kas valandą išleidžiami šia tema, kiekio. Tačiau pagal paieškos užklausų formuluotes yra aišku, kad Rusijos dezinformacija tik įgauna pagreitį.

Net sėkmingos Ukrainos pratybos be tinkamos informacijos sklaidos gali būti diskredituotos priešiškos propagandos mašinos pastangomis. Ji nė minutei nesustoja, kurdama klastotes, sėdama abejones, neviltį ir baimę.

Beje, rugsėjo 9-ąją suplanuotos Ukrainos pratybos, dėl kurių sutrikdymo aktyviai įtikinėjo Rusijos propaganda, sėkmingai prasidėjo. O Ukrainos 36-osios brigados jūrų pėstininkai paskelbė pirmosios pratybų dienos fotoreportažą.

Išvados

Šis pavyzdys patvirtina savanorių ir pareigūnų bendravimo ir komunikacijos svarbą norint operatyviai reaguoti į Rusijos PSYOPS pačiame jų pradiniame etape. Spaudos tarnybos ir vyriausybinės institucijos, atsakingos už kontrpropagandą, dar nėra pasirengusios savarankiškai nustatyti, sekti ir greitai reaguoti į tokias atakas.

O priimti tinkamą savanorių pagalbą jiems akivaizdžiai trukdo nelankstūs sprendimų priėmimo mechanizmai tarnybinio subordinavimo rėmuose, pasitikėjimo ir savanorių aplinkos galimybių supratimo stoka. Dėl to prarandamas brangus laikas, o turimas potencialas neišnaudojamas.

Reakcijos greitis turi reikšmės sėkmingam pasipriešinimui Rusijos operacijoms. Neveiksminga neigti klastotes post factum, po to, kai jos jau plačiai išplito. Sėkmingu pavyzdžiu šioje srityje gali būti Lietuvos pasieniečių veiksmai, kurie 2021 metų rugpjūčio mėnesį sužlugdė kelias informacines ir psichologines operacijas Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje.

Tarptautinė savanorių bendruomenė „InformNapalm“ turi didelę patirtį identifikuojant ir kovojant su Rusijos informacinėmis ir psichologinėmis operacijomis ir yra pasirengusi teikti visokeriopą pagalbą vyriausybinėms institucijoms.

Esame įsitikinę, kad mūsų kolegos iš viešojo sektoriaus taip pat mus palaikys. Norint užmegzti veiksmingą bendradarbiavimą, reikia visą parą veikiančio komunikacijos kanalo tarp specializuotų nevyriausybinių organizacijų, viešojo sektoriaus ir pareigūnų, kurie turėtų teisę nedelsdami suformuluoti viešą valdžios institucijų atsaką. Būtina keistis patirtimi, iš anksto planuoti reagavimo į įvairias krizines situacijas būdus ir kurti algoritmus, kurie leis greitai sutrikdyti agresoriaus informacines ir psichologines operacijas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt