Pasaulyje

2021.09.14 16:31

Rusijos valdžia iš rinkimų šalina opoziciją: kalėjimu grasina ir kandidatų giminaičiams

Živilė Raškauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.14 16:31

Rusijos opozicija penktadienį prasidėsiančius Dūmos rinkimus vadina farsu, pabrėžia, kad rezultatai jau aiškūs – Vladimirą Putiną palaikanti „Vieningosios Rusijos“ partija užsitikrins daugumą. Opozicijos politikai pasakoja, kad Kremlius konkurenciją mažina jau seniai – pavasarį ir vasarą surengta kampanija, per kurią iš opozicijos kandidatų atimta teisė dalyvauti rinkimuose.

Marina Litvinovič ilgą laiką dirbo Rusijos Viešosios stebėsenos komisijoje – valstybinėje institucijoje, prižiūrinčioje elgesį su kaliniais ir suimtaisiais.

Moteris iš darbo pašalinta po to, kai prabilo apie sulaikytų opozicijos lyderio Aleksejaus Navalno bendražygių teisių pažeidimus.

Marina viena iš nedaugelio žmogaus teisių aktyvistų, dalyvaujančių Rusijos Dūmos rinkimuose. Didžiajai daliai kelias į politiką buvo užkirstas: kandidatai pasakoja apie šantažą trauktis, persekiojimus, primestus kaltinimus.

„Jie sunaikino visus, kurie buvo bent kiek matomi, kaip galimi politikos žaidėjai“ – aiškino M. Litvinovič.

Politikė kandidatuoja Maskvos apygardoje vietoje Julijos Galiaminos, kuri pernai pašalinta iš rinkimų po pareikštų kaltinimų kriminalinėje byloje. Marina tikina, kad ir jai vykdyti rinkimų kampaniją nėra lengva.

„Labai sunku jaustis laisvai ir judėti į priekį, kai nuolat pagalvoji, kad galbūt rytoj bus uždrausta dalyvauti rinkimuose arba gali būti surengtas reidas namuose, arba būsi įtrauktas į kriminalinį tyrimą. Bet mes stengiamės įveikti tą jausmą ir vistiek judėti į priekį“, – sakė aktyvistė.

Dalis rinkimuose norėjusiųjų dalyvauti buvo priversti iš Rusijos bėgti. Dmitrijus Gudkovas išvyko pernai, kai birželį buvo sulaikytas dėl kaltinimų sukčiavimu.

„Jie sulaikė mano tetą, rado kažkokią tariamai šešerių metų senumo skolą už nuomojamą rūsį. Įtraukė mane į bylą, dviem dienoms areštavo mus abu ir aiškiai pasakė, kad jei nepasitrauksiu iš rinkimų ir neišvyksiu iš šalies, jie įkalins ir mane, ir mano tetą“ – sakė D. Gudkovas.

Aleksejus Navalnas , aršiausias Vladimiro Putino kritikas, šiuo metu atlieka pustrečių metų įkalinimo bausmę už lygtinės bausmės sąlygų pažeidimą. Opozicija pabrėžia, kad kaltinimai politiškai motyvuoti.

A. Navalno sąjungininkams iškelta baudžiamųjų bylų, o jo Kovos su korupcija fondo regioninis tinklas uždraustas kaip ekstremistinė organizacija.

Politologai pastebi, kad Kremlius siekia išlaikyti parlamento kontrolę.

Parlamentarai renkami penkerių metų kadencijai, tad šiemet išrinkti savo pareigas eis ir 2024-aisiais, kai pasibaigs V. Putino kadencija.

„Kremliui itin svarbu užsitikrinti, kad rankos nebūtų surištos. Tai reiškia, kad Vladimiras Putinas turi būti tikras, jog parlamentas balsuos už viską ką pasiūlys Putinas – ar tai bus dar viena konstitucinė reforma, ar reikės patvirtinti naują kabinetą“ – sakė politologas Abbas Galliamovas.

Analitikai pabrėžia, kad rinkimuose intrigos nematyti. Nuo 2003-ųjų tik kartą V. Putiną remianti „Vieningoji Rusija“ turėjo mažiau nei du trečdalius mandatų Dūmoje.

Net ir prislopinta opozicija neketina nusileisti – tikina jog laikysis rinkimų strategijos, kai palaikomas bet kuris kandidatas, turintis daugiausiai galimybių laimėti prieš Vieningosios Rusijos kandidatą.

Taip prieš porą metų opozicija laimėjo 20 iš 45 vietų Maskvos miesto taryboje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.