Pasaulyje

2016.09.28 16:25

Mirė buvęs Izraelio prezidentas Sh. Peresas

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, BNS2016.09.28 16:25

Mirė buvęs Izraelio prezidentas, Nobelio premijos laureatas Shimonas Peresas. Jam buvo 93-eji.

Prieš porą savaičių Sh. Peresas patyrė insultą ir buvo paguldytas į ligoninę.

Sh. Peresas per savo politinę karjerą dukart buvo Izraelio premjeras, taip pat užėmė aukščiausią, nors greičiau simbolinį prezidento postą.

Buvęs politikos „vanagas“ tapo taikos susitarimų su palestiniečiais architektu ir kartu su Icchoku Rabinu ir Jesiru Arafatu 1994 metais buvo apdovanotas Nobelio taikos premija.

Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė nuoširdžią užuojautą Izraelio prezidentui Reuvenui Rivlinui ir visiems šios šalies žmonėms dėl Sh. Pereso netekties.

„Vienas iš Izraelio Valstybės kūrėjų prezidentas Shimonas Peresas buvo išmintingas, savo šalies ir jos piliečių klausimais gyvenantis politikas, šiuolaikiškas, žmonėms artimas ir juos telkiantis lyderis. Shimonas Peresas iki paskutinių gyvenimo dienų neapleido pareigos savo politine, viešąja ir švietėjiška veikla siekti dialogo, sutarimo ir taikos tarp Izraelio ir jo kaimynų, žydų, arabų ir visų regiono žmonių. Už tai prezidentas užsitarnavo neprilygstamą pagarbą ir atminimą visame pasaulyje. Prašau priimti nuoširdžią mano ir visos Lietuvos žmonių užuojautą gerbiamo Shimono Pereso šeimai, artimiesiems ir visai Jūsų šaliai“, – rašoma prezidentės užuojautos laiške.

Pasak šalies vadovės, ilgus metus savo šaliai su didžiuliu rūpesčiu ir atsakomybe tarnavęs prezidentas Sh. Peresas Izraelio žmonių atmintyje išliks kaip ypač gerbiamas ir mylimas vadovas, labai prisidėjęs prie modernaus šių dienų Izraelio susiformavimo.

Lietuvos vadovė taip pat šiltai prisiminė savo susitikimus ir pokalbius su Sh. Peresu Izraelyje bei Vilniuje, visai netoli jo gimtinės (Sh. Peresas gimė Višneve (dab. Baltarusija).

93 metų Nobelio taikos premijos laureatas mirė apie 3 val. Izraelio (ir Lietuvos) laiku, naujienų agentūrai AFP sakė gydytojas Rafi Waldenas, kuris taip pat yra Sh. Pereso žentas.

Insultą su kraujavimu jis patyrė rugsėjo 13 dieną ir nuo to laiko buvo gydomas ligoninėje.

Sh. Peresas mirė apsuptas savo šeimos narių, AFP sakė vienas jam artimas šaltinis. Planuojama, kad vėliau ryte bus surengta spaudos konferencija.

JAV prezidentas Barackas Obama gyrė velionį kaip draugą, kuris „niekada neatsisakė taikos galimybės“.

„Yra keletas žmonių, su kuriais dalijamės šiuo pasauliu, keičiančių žmonijos istorijos eigą – ne vien savo vaidmeniu žmonijos įvykiuose, bet ir dėl to, kad jie išplečia mūsų moralinę vaizduotę ir priverčia mus daugiau reikalauti iš savęs“, – sakoma B. Obamos užuojautos pranešime.

„Mano draugas Shimonas buvo vienas iš tokių žmonių“, – pridūrė jis.

Buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas, 10-ajame dešimtmetyje padėjęs sudaryti Oslo taikos susitarimus, sakė, kad „Artimieji Rytai prarado uolų taikos ir susitaikymo advokatą“.

„Niekada neužmiršiu, koks laimingas jis buvo prieš 23 metus, kai pasirašė Oslo susitarimus Baltųjų rūmų pievelėje, skelbdamas daugiau vilčių teikiančią erą Izraelio ir palestiniečių santykiuose“, – sakoma B. Clintono pranešime.

Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu irgi išreiškė „didžiulį liūdesį“, o opozicijos lyderis Yitzhakas Herzogas, vadovaujantis Darbo partijai, kuriai ilgai priklausė Sh. Peresas, sakė, kad šis veikėjas bus „visada prisimenamas kaip Izraelio istorijos ikona“.

Vienas Izraelio valstybės tėvų

Sh. Peresas, kuris buvo paskutinis tebegyvenantis iš Izraelį kūrusių valstybės tėvų, yra dirbęs beveik visuose aukščiausiuose savo šalies valdžios postuose. Jis dukart ėjo premjero pareigas, o daugiausiai reprezentaciniame prezidento poste dirbo 2007–2014 metais.

Savo politinės karjeros pradžioje Sh. Peresas buvo griežtojo kurso šalininkas, tačiau vėliau ėmė karštai remti Artimųjų Rytų taikos pastangas.

Pašlijusi sveikata

Sausį Sh. Peresas buvo dukart hospitalizuotas dėl širdies veiklos sutrikimų.

Ligoninė nurodė, kad per pirmą incidentą jį ištiko „lengvas širdies smūgis“, todėl teko kateteriu išplėsti vieną arteriją.

Po kelių dienų buvęs lyderis buvo vėl skubiai išvežtas į ligoninę dėl širdies skausmų ir širdies aritmijos.

Nepaisant garbaus amžiaus Sh. Peresas toliau aktyviai darbavosi ir stengdavosi nepraleisti renginių, susijusių su jo įkurto Pereso taikos centro veikla.

Sausio 19 dieną išvykdamas iš ligoninės jis pareiškė, jog nekantrauja vėl kibti į darbus.

„Labai džiaugiuosi, kad vėl galėsiu dirbti – toks buvo tikrasis šios operacijos tikslas“, – sakė Sh. Peresas žurnalistams.

Kovą jis buvo susitikęs su JAV viceprezidentu Joe Bidenu, kai šis su vizitu lankėsi Izraelyje.

Sh. Peresas yra sakęs, kad jo ilgaamžiškumo paslaptis – kasdienė mankšta, nedidelis kiekis maisto ir viena ar dvi taurės gero vyno per dieną.

Reuters/Scanpix nuotr.

Vanagas, tapęs balandžiu

Sh. Peresas pasakojo, kad anksčiau ilgą laiką griežtai pasisakė prieš bet kokius kompromisus su priešiškomis arabų valstybėmis. Tačiau jis pakeitė poziciją 1977 metais, kai Egipto prezidentas Anwaras Sadatas atvyko istorinio vizito į Izraelį, atvėrusio kelią pirmajam arabų valstybės ir Izraelio taikos susitarimui.

1923 metais Lenkijoje gimęs Sh. Peresas būdamas 11 metų emigravo į tuometę Britanijos mandato Palestiną.

Penktajame dešimtmetyje jis prisijungė prie sionistų judėjimo, o vienos kelionės autostopu metu susipažino su Davidu Ben Gurionu, vėliau tapusiu pirmuoju Izraelio ministru pirmininku.

Būdamas vos 29 metų Sh. Peresas tapo kuriamos Gynybos ministerijos generaliniu direktoriumi.

Be svarbių laimėjimų visuomenės akyse, Sh. Peresas taip pat buvo Izraelio branduolinių ginklų kūrimo programos iniciatorius.

Izraelis laikomas vienintele Artimųjų Rytų valstybe, turinčia branduolinį ginklą, nors pati šalis niekada nėra to pripažinusi.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.