Pasaulyje

2016.09.28 00:01

Vengrijos lyderio pasiūlymai: nori statyti pabėgėlių miestą ir apginkluoti Libiją

2016.09.28 00:01

Kalbėdamas savaitgalį vykusiame susitikime Austrijos sostinėje, Vienoje, Vengrijos lyderis Viktoras Orbanas pristatė idėjas, kurios nustebino ne vieną susitikimo dalyvį, rašo politico.eu.

Vengrijos premjeras pasiūlė apginkluoti Libiją ir įpareigoti šios šalies valdžią kautis ne tik su „Islamo valstybe“, bet ir su į Europą plūstančių migrantų srautu.

V.Orbanas taip pat pakartojo raginimą Europos Sąjungai „statyti didžiulį pabėgėlių miestą Libijoje“, kuriame galėtų glaustis nuo karo bėgantys žmonės. Libija yra tapusi viena iš tarpinių stotelių pabėgėlių kelyje Viduržemio jūra į Europą.

„Tai nėra malonūs dalykai, bet tai būtini dalykai“, – aiškino V.Orbanas, gindamas sienų saugumo stiprinimą, užtvaros statybą ir kitas Budapešto priemones.

Vengrijos lyderis džiaugėsi, jog susitikime dominavo Centrinės Europos valstybių duotas diskusijos tonas. „Jokių europietiškų bla, bla, bla. Tai buvo labai centroeuropietiška diskusija“, – pažymėjo jis.

Rengs referendumą

Vengrijoje spalio 2 dieną bus surengtas referendumas dėl Europos Sąjungos patvirtintos migrantų paskirstymo po valstybes nares schemos.

V. Orbano vyriausybė balsavo prieš ES planą paskirstyti 160 tūkst. migrantų po Bendrijos nares pagal privalomų kvotų sistemą, tačiau šiai schemai rugsėjį pritarė dauguma ES valstybių.

Vengrija kartu su Slovakija anksčiau šiais metais apskundė ES aukščiausiajai teismo institucijai šį planą ir V. Orbanas tąsyk sakė, kad jo vyriausybė šiuo klausimu surengs referendumą.

Plebiscite rinkėjų bus prašoma atsakyti į klausimą: „Ar norite, kad ES nurodytų atlikti privalomą Vengrijos pilietybės neturinčių asmenų perkėlimą į Vengriją be Vengrijos parlamento sutikimo?“

Budapeštas tvirtina, kad šis planas, kuris vykdomas itin lėtai, pažeidžia šalies nacionalinį suverenitetą, ir kad „teroristai“ gali pakliūti į šalį apsimetę migrantais.

V. Orbanas pažymėjo, kad Briuselis neturi teisės keisti Europos kultūrinio ir religinio identiteto.

Pernai maždaug 400 tūkst. migrantų ir pabėgėlių kirto Vengrijos teritoriją prieš tai, kai vyriausybė rudenį uždarė pietinę šalies sieną, pastačiusi spygliuotos vielos užtvaras.

Valdžia taip pat priėmė naujus įstatymus, numatančius griežtas bausmes už nelegalų patekimą į šalį ir užtvarų gadinimą.