Pasaulyje

2021.09.14 10:45

Putinas sveikina Sirijos diktatoriaus pergalę rinkimuose: „95 proc. balsų rodo, kad žmonės jumis pasitiki“

LRT.lt, ELTA2021.09.14 10:45

Antradienį į Maskvą neskelbto vizito atvyko Sirijos diktatorius Basharas al Assadas. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas jį pasveikino „laimėjus“ jau ketvirtuosius Sirijos prezidento rinkimus, kuriuose B. al Assadas neva surinko 95 proc. balsų.

„Rezultatas rodo, kad žmonės jumis pasitiki, nepaisant praeities sunkumų ir tragedijų, jie vis dar sieja atsigavimo ir grįžimo į normalų gyvenimą procesus su jumis“, – aiškino Kremliaus šeimininkas, kuris cituojamas oficialiame Kremliaus tinklalapyje.

V. Putinas taip pat gyrė Sirijos režimo vadovo pastangas susigrąžinti šalies kontrolę ir užsipuolė JAV bei Turkiją, kurios esą to neleidžia padaryti. Sirijoje 2011 metais kilo pilietinis karas, kuris vos nenuvertė B. al Assado režimo, šalyje daug teritorijų kontroliavo vadinamoji „Islamo valstybė“ (ISIS). Rusija 2015 metais pradėjo karinę kampaniją Sirijoje, kuri padėjo B. al Assadui išsilaikyti valdžioje, ISIS pajėgas išstūmė JAV vadovaujama tarptautinė koalicija.

Pilietinio karo metu žuvo apie pusė milijono sirų, milijonai buvo priversti palikti šalį.

Tačiau B. al Assadas vis dar nekontroliuoja visos šalies teritorijos, keliose vietose tęsiasi ginkluotas pasipriešinimas režimui. Vakarų valstybės Sirijos režimui yra įvedusios sankcijas.

V. Putinas pasmerkė užsienio pajėgų buvimą Sirijoje, sakoma Kremliaus antradienį paskelbtame pranešime, lyderiui Maskvoje susitikus neanonsuotų derybų su šalies prezidentu Basharu al-Assadu.

„Mano nuomone, pagrindinė problema yra ta, kad užsienio ginkluotosios pajėgos tebėra kai kuriuose šalies regionuose be Jungtinių Tautų ir jūsų pritarimo“, – V. Putinas teigė B. al-Assadui per jų susitikimą, nurodoma Kremliaus pranešime.

V. Putinas pasidžiaugė Rusijos ir Sirijos „bendromis pastangomis“ kare , teigdamas, kad abiejų šalių kariuomenės sugrąžino didelės šalies teritorijos kontrolę Vyriausybei. „Teroristai patyrė labai daug žalos, o jūsų vadovaujama Sirijos vyriausybė kontroliuoja 90 proc. šalies teritorijos“, – V. Putinas taip pat sakė B. al-Assadui.

Sirijos lyderis savo ruožtu nurodė V. Putinui, kad jam „didelė garbė“ susitikti su Rusijos prezidentu Maskvoje, ir pasidžiaugė jų šalių kariuomenių „reikšmingais rezultatais“, įskaitant jų darbą dėl „pabėgėlių, kurie buvo priversti palikti savo namus ir tėvynę, sugrįžimo“.

Sirijos prezidentūra nurodė, kad derybose prie abiejų lyderių prisijungė Sirijos užsienio reikalų ministras Faisalas al-Meqdadas ir Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu.

Pranešime nurodoma, kad abi pusės aptarė politinių susitarimų „tarp sirų ir be jokio užsienio kišimosi“ svarbą. Jame taip pat teigiama, kad V. Putinas ir B. al-Assadas aptarė „ekonominį bendradarbiavimą“, tačiau daugiau detalių nepateikiama.

Rusijos politinė ir karinė parama Sirijai, kur Maskva turi karinių bazių, laikoma kliūtimi šalies santykiuose su Vakarais, kurie paskelbė šaliai sankcijų už B. al-Assado režimo stiprinimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.