Pasaulyje

2021.09.14 17:38

Šiaurės Korėjoje trūksta maisto ir krečia krizė, bet raketos svarbiau – režimas demonstruoja naują ginklą

Justinas Vainilavičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.09.14 17:38

Nors ir trūksta maisto bei krečia ekonominė krizė, Šiaurės Korėja demonstruoja esanti pajėgi kurti naujus ginklus. Savaitgalį Pchenjanas išbandė pusantro tūkstančio kilometrų galinčias įveikti ilgojo nuotolio sparnuotąsias raketas. Jungtinės Valstijos iš karto pareiškė, kad tokie bandymai kelia grėsmę kaimynėms šalims ir tarptautinei bendruomenei.

Sparnuotosios raketos skrenda žemai, jas sunku aptikti, jos gali pasiekti net Japoniją. Valstybinė žiniasklaida raketas vadina „strateginėmis“ – paprastai tai reiškia, kad režimas tikisi ant jų uždėti branduolinę galvutę. Analitikai nėra tikri, ar pavyktų sumažinti ją tiek, kad tiktų ant sparnuotosios raketos, tačiau atsižvelgiant į tai, kiek uždara valstybė yra pasiekusi šioje srityje, visiškai to atmesti negalima.

Svarbi valanda. Įsigaliojus galimybių pasui, eilių prie prekybos centrų nefiksuota, lankytojų srautas sumažėjo

Praėjusią savaitę Šiaurės Korėjos sostinėje Pchenjane surengtame parade, skirtame paminėti 73-iąsias šalies įkūrimo metines, raketų sistemos, tankai ir kita sunkioji technika nefigūravo. Tačiau pražygiavo apsauginiais oranžiniais kostiumais dėvintis būrys, šautuvais ginkluoti studentai, pravažiavo artileriją traukiantys traktoriai – šį kartą visas dėmesys sunkius metus išgyvenusiai liaudžiai.

Per pandemiją užsidariusi net nuo artimiausios sąjungininkės Kinijos, Šiaurės Korėjos ekonomika merdėja. Pavasarį šalies lyderis Kim Jong Unas apie sunkumus kalbėjo, naudodamas šimtus tūkstančių gyvybių nusinešusio badmečio laikus menančią retoriką.

Tačiau vos kelios dienos po parado, jau trečiojo per metus, valstybinė propaganda skelbia, kad išbandytos naujos kartos ilgo nuotolio sparnuotosios raketos. Sako, kad tai – dar viena „strateginę reikšmę“ turinti atgrasymo priemonė.

„Strateginė“ Šiaurės Korėjoje paprastai reiškia branduolinę ginkluotę. Ar iš tiesų Pchenjanas pajėgus sumažinti branduolinę galvutę iki tinkamos sparnuotajai raketai, nesutariama, bet režimas sukurti mažesnio kalibro branduolinę bombą yra išsikėlęs kaip prioritetą. Naujoji raketa galėtų pasiekti Japoniją.

„Jei tiesa, kad Šiaurės Korėja paleido pusantro tūkstančio kilometrų skriejančią raketą, tai kelia grėsmę taikai ir saugumui Japonijoje ir aplinkiniame regione. Tai mums kelia didelį nerimą“, – dėsto Japonijos ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Kacunobu Kato.

Analitikai sako, kad ir dažnesni paradai, ir naujausias raketos bandymas – siekis atkreipti Vašingtono dėmesį. Sparnuotosios raketos Šiaurės Korėjai neuždraustos, sankcijos už tai negresia – kitaip nei už branduolinius ir balistinių raketų bandymus, nuo kurių šalis jau kelerius metus susilaiko.

„Manau, kad šis bandymas suorganizuotas taip, jog nesukeltų amerikiečiams pernelyg didelio nerimo. Iš esmės tai buvo signalas amerikiečiams – pastebimas, bet ne per stiprus“, – teigia Korėjos rizikos grupės direktorius Andrejus Lankovas.

Gali būti, kad spaudžiama sankcijų Šiaurės Korėja siekia atkreipti dėmesį, jog yra pasirengusi naujam derybų etapui. Bet kartu primena, kad net ir esant sudėtingai situacijai, tebėra karinė galia, galinti sukelti problemų.

„Šiaurės Korėjos diplomatija pasižymi įsidėmėtina sėkme. Ne visada, bet daugeliu atvejų Pchenjanas gauna tai, ko nori“, – mano A. Lankovas.

Nors dar liepą džiaugtasi, kad Šiaurės ir Pietų Korėjų santykiuose atšilimas – atkurta karštoji linija – praktiškai ji nesuveikė: Seulas apie sparnuotųjų raketų bandymą neinformuotas. Bet vis tiek kalba, kad dialogas būtinas.

„Šiaurės Korėjos grįžimas prie branduolinių raketų bandymų aiškiai rodo, kad neatidėliodami turime siekti dialogo su Šiaurės Korėja, kad rastume sprendimą“, – atsako Pietų Korėjos užsienio reikalų ministras Čung Eui-Jong.

Šiaurės Korėjos ir Jungtinių Valstijų derybos dėl švelnesnių sankcijų įstrigo prieš porą metų, žlugus Kim Jong Uno ir tuomečio prezidento Donaldo Trumpo susitikimui Vietname. Šiaurės Korėja nerodo noro atsisakyti branduolinio arsenalo, bet atsakytų į Vašingtono ir Seulo raginimus kalbėtis, jei dalis sankcijų būtų atšaukta dar iki derybų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.