Pasaulyje

2016.09.27 10:35

Kolumbijos vyriausybė pasirašė istorinę taikos sutartį su FARC sukilėliais

BNS, ELTA 2016.09.27 10:35

Kolumbijos marksistų sukilėlių grupuotė FARC pirmadienį pasirašė istorinę taikos sutartį su vyriausybe ir atsiprašė dėl nesuskaičiuojamos daugybės gyvybių, kurias nusinešė pusę šimtmečio šalį krėtęs pilietinis karas.

Europos Sąjunga (ES) atšaukė sankcijas Kolumbijos marksistų sukilėlių grupuotei FARC. Taip 28 šalys reagavo į pirmadienį FARC ir Kolumbijos vyriausybės pasirašytą istorinę taikos sutartį, informuoja agentūra dpa.

FARC 2002-aisiais buvo įtraukta į ES teroristų sąrašą. Jame išvardyti asmenys, organizacijos ir korporacijos, kurioms dėl dalyvavimo teroristiniuose veiksmuose skirtos baudžiamosios priemonės, pavyzdžiui, sankcijų įšaldymas.

Per jaudinamą ceremoniją po atviru dangumi prezidentas Juanas Manuelis Santosas pasveikino partizanų lyderius, nusprendusius nuo ginkluotos kovos pereiti prie politinių priemonių, kai pasirašė sutartį su Kolumbijos revoliucinių ginkluotųjų pajėgų (FARC) lyderiu Rodrigo Londono, dar žinomu kaip Timoleonu Jimenezu arba Timochenko.

Baltai apsirengę buvę nesutaikomi priešai pasirašė dokumentą ir šypsodamiesi paspaudė vienas kitam rankas, stebint garbiems svečiams iš užsienio. Šį jų žingsnį palydėjo garsūs džiaugsmingi šūksniai.

Ši ceremonija Karibų mieste Kartachenoje vainikavo ketverius metus trukusį taikos procesą, turintį užbaigti paskutinį didelį ginkluotą konfliktą abiejuose Amerikos žemynuose. Pasirašytą sutartį planuojama ratifikuoti per referendumą, įvyksiantį po savaitės.

„Atgimstame, kad pradėtume naują susitaikymo ir taikos kūrimo erą, – pareiškė Timochenko. – FARC vardu nuoširdžiai atsiprašau visų konflikto aukų už bet kokį skausmą, kurį galėjome sukelti per šį karą.“

Kaip nurodo Kolumbijos vyriausybė, šis konfliktas dėl teritorijų ir ideologijos nusinešė apie 260 tūkst. žmonių gyvybių. Dar 45 tūkst. žmonių dingo, o 6,9 mln. buvo priversti palikti savo namus.

Timochenko pažadėjo, kad FARC dabar pereis prie „politikos be ginklų“.

J. M. Santosas vėliau žengė į tribūną ir paskelbė žinią tūkstantiems FARC kovotojų, pasiruošusių sudėti ginklus džiunglėse išsibarsčiusiose savo stovyklose.

„Kai pradėsite grįžti į visuomenę... kaip tėvynės, kurią visi mylime, vadovas pasveikinsiu jus, įžengusius į demokratiją“, – sakė prezidentas.

Tarp 2,5 tūkst. pasirašymo ceremoniją stebėjusių svečių buvo Jungtinių Tautų generalinis sekretorius Ban Ki-moonas, JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ir Vatikano valstybės sekretorius Pietro Parolinas.

Taip pat dalyvavo virtinė Lotynų Amerikos valstybių vadovų, įskaitant Kubos prezidentą Raulį Castro (Raulį Kastrą) – jie sėdėjo ant pakylos šalia signatarų.

FARC politinė ateitis

FARC pradėjo karą prieš Kolumbijos vyriausybę 1964 metais, po armijos numalšinto valstiečių sukilimo.

Per dešimtmečius į šį konfliktą įsitraukė kelios kairiųjų sukilėlių grupuotės, dešiniojo sparno sukarintos organizacijos ir narkotikų kontrabandininkų gaujos.

Pagal naująją sutartį FARC dabar persitvarkys į politinę partiją. Prognozuojama, kad 57 metų Timochenko liks jos lyderis.

Atokioje džiunglių stovykloje prie Djamantės vakarų Kolumbijoje FARC kovotojas Davidas Preciado šventė taikos susitarimą, žaisdamas furbolą su bendražygiais.

„Vyriausybė mūsų neįveikė, ir mes jų nenugalėjom. Mūsų 52 karo metai nenuėjo niekais, – jis sakė naujienų agentūrai AFP. – Žinoma, kad turėsime žengti į priekį kartu, susivieniję... kad pagaliau pasiektume pergalę ir suteiktume galios žmonėms politinėmis priemonėmis.“

Amnestija

Sukilėliai sėdo prie derybų stalo, kai buvo susilpninti armijos puolimo, vadovaujamo 65 metų J. M. Santoso, kai jis tebedirbo gynybos ministro poste.

Šiam veikėjui tapus prezidentu, per ketverius metus Kuboje vykusias derybas praeitą mėnesį pagaliau buvo suderinta galutinė 300 puslapių sutartis.

Ji suteikia amnestiją už konflikto metu įvykdytus „politinius nusikaltimus“, bet neatleidžia nuo atsakomybės už didžiausius žiaurumus – žudynes, kankinimus ir žaginimus.

FARC kovotojai turės palikti savo stovyklas kalnuose ir atogrąžų miškuose bei nusiginkluoti per JT prižiūrimą procesą.

Pagal Kolumbijos pareigūnų skaičiavimus, šių partizanų yra daugiau kaip 7 000.

Ne „teroristams“

Neseniai atliktos apklausos rodo, kad dauguma gyventojų pasiruošę pritarti taikos sutarčiai per referendumą, vyksiantį spalio 2 dieną.

Tačiau kai kurie Kolumbijos žmonės nepritaria FARC kovotojams suteiktoms nuolaidoms.

Buvęs prezidentas Alvaro Uribe pirmadienį vadovavo protesto prieš taikos sutarties pasirašymą demonstracijai.

„Amerikiečiai nesuteiktų nebaudžiamumo Osamai Bin Ladenui. Prancūzai nesuteiktų nebaudžiamumo ISIS (džihadistų judėjimui „Islamo valstybė“), – pabrėžė jis. – Kodėl mes, kolumbiečiai, turime suteikti visišką nebaudžiamumą teroristams?“

Per pasirašymo ceremoniją J. M. Santosas savo ruožtu pareiškė: „Man labiau priimtinas netobulas susitarimas, gelbstintis gyvybes, negu tobulas karas.“

FARC braukiama iš juodųjų sąrašų

Europos Sąjunga sustabdė FARC įtraukimą į teroristinių grupuočių sąrašą, sakoma ES išorės politikos vadovės Federicos Mogherini pranešime.

Bogotos vyriausybė dar nepradėjo planuojamų taikos derybų su kita mažesne kairiųjų sukilėlių grupuote – Nacionaline išvadavimo armija (ELN). Vyriausybė sako, kad šis judėjimas pirmiausiai privalo liautis grobęs žmones.