Pasaulyje

2016.09.26 23:48

Chaosas Nigerijoje: šimtai tūkstančių pabėgėlių, kurie nerūpi pasauliui

15min.lt 2016.09.26 23:48

Teroro grupuotės „Boko Haram“ siautėjimas Nigerijoje šimtus tūkstančių žmonių veja iš jų gyvenimo vietų. Šie žmonės iki šiol mažai žinomą Maidugurio miestą pavertė tikra pabėgėlių užuovėja, rašo „The New York Times“.  

Nigerijos vyriausybės įkurtose dengtose stovyklose nuolat būriuojasi minia maisto laukiančių žmonių. Šalia esančiame rajone, kur anksčiau gyveno daug pagyvenusių žmonių, dabar pilna vaikų vežimėlių, kuriuos ten stato maisto eilėje laukiančios moterys.

Pabėgėliai gyvena senuose universiteto pastatuose arba glaudžiasi pas giminaičius ir svetingus vietos žmones, priimančius iš provincijos nuo teroro grėsmės bėgančius nepažįstamuosius.

Pirmadienį miesto turguje pilna žmonių, bandančių parduoti įvairias smulkmenas tam, kad galėtų nusipirkti maisto.

Kenčia badą

Tiesa, Maidugurio miestą pasiekę pabėgėliai gali vadinti save laimingaisiais. Borno valstijos gilumoje vis dar pilna žmonių, kurie tik ką išsivadavo iš „Boko Haram“ valdymo ir stokoja elementariausių reikmenų bei maisto.

Pagalbos darbuotojų teigimu, situacija valstijoje tokia bloga, kad daugelis šių laisvę atgavusių ir mirties išvengusių žmonių dabar gali tiesiog mirti iš bado.

„Boko Haram“ grupuotės, prisiekusios ištikimybę „Islamo valstybei“, siautėjimas vis dar neatkreipia pasaulio dėmesio. Pastarąjį kartą Vakarų žiniasklaida Nigeriją pirmuose spaudos puslapiuose minėjo dar tada, kai teroristai pagrobė 300 Čiboko miesto mergaičių.

Septynerius metus besitęsiantis Nigerijos ir kaimyninių valstybių valdžios karas su „Boko Haram“ pateikė daugybę šiurpių epizodų. Sudeginti kaimai. Moterų ir mergaičių prievartavimas. Galvų kapojimas. Savižudžiais sprogdintojais verčiami vaikai.

Išgelbėti vaikai ir moterys dažnai tampa kariuomenės kaliniais. Iš „Boko Haram“ nagų išplėštų miestų gyventojams grėsmę kelia maisto ir vandens trūkumas.

Trūksta lėšų ir paramos

Jungtinių Tautų valdomos tarnybos pripažino, kad kol kas nesurenka net ketvirčio lėšų, kurios būtų reikalingos, norint pagerinti situaciją Nigerijoje. Milijonams pabėgėlių ir nuo kovų nukentėjusių žmonių reiktų mažiausiai 739 milijonų JAV dolerių.

Vakarų pasaulį žymiai labiau jaudina karas ir bombardavimai Sirijoje, rasiniai neramumai Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Kodėl „Boko Haram“, nužudančios daugiau žmonių nei „Islamo valstybė“, siautėjimas nesulaukia tinkamo dėmesio? Ši grupuotė taikosi į skurdžiai gyvenančius asmenis, kurie, geriausiu atveju, gali pasprukti iki artimiausio miesto ir niekaip nepasiektų Europos.

„Boko Haram“ įkūrėjas, imamas Mohammedas Yusufas – pats kilęs iš Maidugurio. Jo įkvėptas karinis-religinis judėjimas išsiplėtė į Kamerūną, Čadą, Nigerį, jau užmezgė ryšius su islamo ekstremistais kituose pasaulio taškuose, pražudė tūkstančius ir iš namų išvijo milijonus.

Nepaisant Nigerijos valdžios pažadų, šis konfliktas tęsiasi, o „Boko Haram“ vis dar išlieka siaubinga grėsme regionui, tačiau nesuvoktu pavojumi pasauliui.