Pasaulyje

2016.09.26 09:51

Amerika nekantriai laukia pirmųjų debatų: tik H. Clinton turi ką prarasti

Jungtinės Amerikos Valstijos jau seniai matė tokius rinkimus. Donaldo Trumpo žvaigždė, kai kurių analitikų nuomone, turėjusi užgesti dar pernai rugsėjį, spindi toliau. Ir dar kaip. Nors Hillary Clinton vis dar prognozuojama pergalė, daug ką gali pakeisti kandidatų debatai. O pastarųjų laukia visa šalis.

Po abiejų didžiųjų partijų – Respublikonų ir Demokratų – nacionalinių suvažiavimų jau atrodė, kad H. Clinton nubėgs į priekį ir nebeatsisuks.

D.Trumpas toliau svaidėsi skandalingais pareiškimais, bet ėmė atrodyti, kad amerikiečiams jis tiesiog atsibodo – demokratė išsiveržė į priekį svarbiausiose „svyruojančiose“ valstijose.

Tačiau rugsėjį prisišnekėjo jau H. Clinton. Per vieną renginį ji drąsiai pareiškė, kad dalis D.Trumpo rinkėjų yra „apgailėtini“ rasistai ir ksenofobai.

Apie debatus kalba visi ir visur

Vienas Amerikos universiteto Vašingtone studentas 15min korespondentą patikino: „Taip sakyti gal ir drąsu, bet juk tai tiesa, be to, Hillary neturi ką prarasti – kad ir ką ji pasakytų, kita pusė vis tiek iškraipys jos žodžius.“

Galbūt – bet prarasti H. Clinton tikrai turi ką. Pridėkime sumaištį dėl jos sveikatos, ir situacija tokia, kad D.Trumpas jau kvėpuoja demokratei į nugarą. Antai, anot apklausų, nekilnojamojo turto magnatas jau pirmauja Ohajuje, toli gražu neaišku, kaip bus balsuojama Pensilvanijoje, Floridoje.

Būnant Amerikoje įtampa tikrai jaučiasi. Vienas 15minkorespondento bičiulis iš „The Wall Street Journal“, save laikantis liberalu, lėtai purtė galvą: „Prieš mėnesį buvau ramus, dabar pradedu gąsdintis. Dabar man jau baisu.“

„Visi žino, kad rinkimų kova neturėtų būti pernelyg atkakli. Juk tada prasideda kalbos apie sąmokslus, įvairias machinacijas. Bet dabar situacija panaši į tokią“, – 15minVašingtone teigė JAV sociologas Johnas Zogby.

„Labai daug kas priklausys nuo debatų. Tiesa, kažkuo rizikuoja, regis, tik Hillary. Tačiau aš jau seniai mačiau tokį susidomėjimą – apie rinkimų debatus kalbamasi degalinėse, užkandinėse, tualetuose, grožio salonuose“, – pridūrė specialistas.

Skaičiuojama, kad pirmuosius H.Clinton ir D.Trumpo debatus rugsėjo 26-ąją, per NBC stebės net 100 milijonų amerikiečių. Renginys vyks Hofstros universitete Niujorko valstijoje.

NBC debatams ruošiasi tikrai rimtai. Jų anonsai sukasi ir kitose televizijose, reklamų pilna gatvėse. O faktą, kad debatai bus rodomi, bent jau Vašingtone, praeiviams primena daugybė barų.

„Nežinau, kaip jūsų šalyje, bet čia, Vašingtone, debatų vakarai būna siurrealūs. Susirenka keli šimtai žmonių, pasiima po alaus bokalą ar vyno taurę ir tyliai, susikaupę stebi debatus“, – 15min teigė vieno sporto baro JAV sostinėje barmenas.

Istorijoje – daug pamokų

Debatai įdomūs visų pirma dėl to, kad jie, kaip rodo JAV politikos istorija, gali daug ką pakeisti.

Tai parodė jau pirmieji modernūs debatai tarp Johno F.Kennedy ir Richardo Nixono – pastarasis buvo favoritas, tačiau geras J.F.Kennedy pasirodymas tapo pirmuoju žingsniu į netikėtą pergalę.

1976 metais debatuose susigrūmė prezidentas Geraldas Fordas ir demokratas Jimmy Carteris. G.Fordas tada smarkiai suklydo, kai pareiškė, kad Sovietų Sąjunga nekontroliuoja Rytų Europos. Ši klaida jį persekiojo visą likusią kampaniją, o nugalėjo J.Carteris.

 „1984-aisiais per debatus atsitiesė Ronaldas Reaganas, jis buvo perrinktas, o 1992 metais puikiai prieš tuometį prezidentą George'ą H.W.Bushą pasirodė Billas Clintonas.

Alo Gore'o įvaizdis 2000 metais buvo kaip labai protingo vyruko, o George'as W.Bushas buvo laikomas šiek tiek kvailoku. Bet A.Gore'as į debatus atėjo pasipuošęs žvilgsniu, kuris klausė: „O Dieve, ką aš čia darau šalia šito vėplos?“

Žiūrovai tai pamatė ir tai A.Gore'ui tikrai nepadėjo. Tai turėjo būti lengva pergalė, bet žmonėms nepatiko jo elgesys“, – pasakojo J.Zogby.

Daug kas Amerikoje puikiai atsimena 2012 metus, kai labai prastai per pirmuosius debatus su Mittu Romney pasirodė perrinkimo siekęs B.Obama. Jis painiojo žodžius, mikčiojo, nejaukiai tylėjo.

 „Obamai tai galėjo virsti tikra katastrofa. Romney apklausose iškart išsiveržė į priekį 5–6 proc.“, – teigė sociologas.

Kelias į amerikiečių širdis

Jo teigimu, pirmadienio vakaro debatai tarp H.Clinton ir D.Trumpo yra be galo svarbūs, ir pirmiausia – demokratų kandidatei.

„Ar Hillary bus pasiruošusi debatams? Tikrai taip. Ar Hillary pasiruošusi užimti prezidento pareigas? Žinoma. Bet to negana. Reikia klausti, ar Amerikos žmonės pagaliau pajus su ja ryšį, ar jie galės sakyti, kad norėtų su šia ponia išgerti alaus.

Amerikoje tai labai svarbu. Hillary reikės būti labai atsargiai ir nepersistengti su Trumpo kritika, O Trumpas turi kelis kozirius – juk jis pats yra pasakęs: „Galiu ką nors nušauti Manhatane ir man nieko nebus“, – svarstė J.Zogby.

Ne tik jis, bet ir daugiau politikos analitikų šiemet turėjo pripažinti, kad D.Trumpas iš tiesų yra autentiškas kandidatas.

„Tikiesi arogancijos, pasipūtėliškumo, savanaudiškumo, korupcijos, o jis tada ima ir pasako, štai, aš toks ir esu. O tuo metu Clinton vis iš naujo bando performuoti įvaizdį. Tai neatrodo autentiškai“, – pridūrė sociologas.

Prie kuklaus viešbučio Šarlotsvilio miestelyje Virdžinijos valstijoje sutiktas amerikietis Richardas, kalbėdamas su15min, pritarė šiai minčiai.

„Ar balsuosiu? Taip, savo valstijoje Floridoje. Žinot, balsuosiu už Trumpą, nes Hilary man atrodo neaiški. Manau, kad ji kažką slepia. Šiaip būčiau palaikęs Jebą Bushą, ir Trumpas nėra mano favoritas, bet šįkart balsuosiu prieš. Prieš Clinton“, – tvirtino Richardas.

D.Trumpas niekuo pernelyg nerizikuoja, kadangi jis yra jau tiek visko pasakęs, kad žemiau smukti kažin ar įmanoma. Tačiau jam vis tiek reikės atsiminti, kad debatuojama žiūrint 100 mln. žmonių.

„Ir vis dėlto labai svarbu pabrėžti, kad šių rinkimų baigties nebus įmanoma nuspėti iki pat paskutinės dienos. Visos taisyklės jau buvo pažeistos ir tikrai dar bus pažeistos – žinoma, ir per debatus“, – 15min sakė J. Zogby.