Pasaulyje

2016.09.24 11:52

S. Lavrovas: JAV ir Rusijos susitarimai dėl Sirijos privalo būti išgelbėti

BNS2016.09.24 11:52

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį pareiškė Jungtinėms Tautoms, kad Vašingtono ir Maskvos susitarimai, turintys padėti užbaigti karą Sirijoje, turi būti išgelbėti, nors toje šalyje vėl įsiplieskė įnirtingos kautynės.

S. Lavrovas sakė, kad nėra „jokios alternatyvos“ Rusijos ir JAV vadovaujamam taikos procesui, ir tvirtino, kad „dabar svarbiausia – neleisti žlugti šiems susitarimams“.

Rusijos diplomatijos vadovas pasakė kalbą JT Generalinėje Asamblėjoje po naujausių derybų su JAV valstybės sekretoriumi Johnu Kerry. Jiedu tarėsi, kaip būtų galima atnaujinti paliaubas Sirijoje, žlugusias anksčiau šią savaitę.

Sirijos armija pirmadienį paskelbė paliaubų pabaigą, kai JAV vadovaujamos koalicijos aviacija smogė Damasko vyriausybės pajėgų kariams netoli Deir ez Zoro miesto. Vašingtonas teigia, kad ta ataka buvo įvykdyta per klaidą.

JAV ir Rusijos pastangomis sudarytoms paliauboms taip pat smogė pirmadienio vakarą įvykdyta ataka prieš humanitarinės pagalbos koloną Alepo provincijoje. Tąsyk žuvo 20 žmonių ir buvo sunaikinti 18 sunkvežimių.

S. Lavrovas ragino „objektyviai ir nešališkai tirti (paliaubų susitarimus) žlugdančius incidentus Deir ez Zore ir Alepe – juolab kad yra nemažai norinčių sužlugdyti padėties Sirijoje sureguliavimo planus“.

Jis pridūrė, kad Sirijos krizė nebus išspręsta, kol JAV ir jos sąjungininkės nesutramdys opozicijos sukilėlių, kovojančių kartu su džihadistų grupuotėmis „Islamo valstybė“ (IS) ir „Jabhat al Nusra“, anksčiau vadinta „al Nusra Front“.

„Negalėsime pagerinti humanitarinės padėties, kol nebus nuslopinta ISIL (IS), „Jabhat al Nusra“ ir su ja susiliejusios ekstremistų grupuotės“, – pažymėjo jis.

Kalbėdamas JT susitikimo Niujorke tribūnoje, S. Lavrovas pabrėžė, kad Rusijos karinė intervencija padėjo „išvengti Sirijos valstybingumo žlugimo ir subyrėjimo“, kuris būtų sukėlęs dar didesnį chaosą Artimuosiuose Rytuose.

J. Kerry savo ruožtu sakė žurnalistams, kad per penktadienio vakarą vykusias derybas su S. Lavrovu buvo pasiekta „šiokia tokia pažanga“ pastangose atkurti paliaubas.

Per diskusijas buvo susitelkta į JAV pasiūlymą, kad Sirijos ir Rusijos lėktuvai nebeskraidytų virš tam tikrų nustatytų teritorijų. Pasak J. Kerry, tai atkurtų „pasitikėjimą“ paliaubų planu.

Beveik 30 civilių, tarp jų keli vaikai, žuvo, o dar dešimtys buvo sužeisti penktadienį per Rusijos ir Damasko režimo aviacijos antskrydžius Alepe, nurodė Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt