Naujienų srautas

Pasaulyje2016.09.23 20:41

Vokietija apie JAV ir ES laisvos prekybos sutartį: amerikiečiai siūlo trupinius

Vokietijos ekonomikos ministras pareiškė, kad šiemet tikrai nebus baigtos Europos Sąjungos ir Jungtinių Valstijų derybos dėl laisvos prekybos. O labiausiai dėl to kalti – patys amerikiečiai. Už prekybą atsakingiems ES ministrams, Bratislavoje nepavyko išspręsti prieštaravimų susitarimui, kurio nauda Europai vertinama daugiau nei 100 mlrd. eurų. Vis stiprėjant euroskeptikams ir antiglobalistams, rinkimų laukiančios Prancūzija ir Vokietija, siūlo stabdyti derybas. Tačiau viltis, kad po mėnesio bus pasirašytas prieštaringai vertinamas laisvos prekybos susitarimas su Kanada – lieka. Nors kai kurios šalys dar vis nepatenkintos ir prašo patikslinimų, Europos Komisija tikina, kad jokių persiderėjimų nebus.

„Ne laisvai prekybai“ nei su Jungtinėmis Valstijomis, nei su Kanada. Taip prieš kelias dienas šaukė keli tūkstančiai protestuotojų Briuselyje. Jie baiminasi, kad Bendrija neapgins jų interesų ir pakenks vartotojų teisėms: nebus tokie griežti reikalavimai dėl hormonų ir pesticidų naudojimo maisto pramonėje.

Nors derybos su Kanada baigtos dar prieš dvejus metus, susitarimą ketinama pasirašyti po mėnesio, ir tai dar ne viskas – visos narės turės jį dar ratifikuoti, o Austrija ir Belgija – skeptiškos. Tiesa, ministrai Bratislavoje sutarė, nestabdyti pasirašymo, tik paprašė komisijos išaiškinimo. Tuo metu derybos su JAV stringa finišo tiesiojoje.

Prancūzai ir vokiečiai amerikiečių siūlymus vadina trupiniais. Tiesa, Vokietijoje dėl to nesutaria pati valdančioji dauguma – šalies kanclerė už derybas, o jos partneriai socialistai – prieš. 

„Amerikiečiai nesiruošia siūlyti to, ką siūlė Kanada, dėl to šiemet tikrai nebus jokio susitarimo. Pažiūrėsime, ar įmanomas naujas impulsas deryboms, tai priklauso nuo JAV prezidento valios“, – sakė Vokietijos ekonomikos ministras Sigmaras Gabrielis.

Prieš savaitę Lietuva ir dar vienuolika šalių paragino Europos Komisiją tęsti derybas. Šalininkai tikina, kad susitarimas su Jungtinėmis Valstijomis atneštų šimtamilijardinės naudos – sumažėtų eksporto tarifai ir būtų suvienodintos taisyklės – nuo prekių ženklinimo iki higienos ir saugos standartų. Dėl to esą geriau ir verslui, ir žmonėms – bus kuriamos naujos darbo vietos, didės prekių pasirinkimas.

„Derybos tęsiasi. Tiesa, kad jos sudėtingos ir vis dar daug liko. Tad tikimybė, kad greitai pavyks susitarti, vis mažesnė. Tačiau reikia toliau kalbėtis ir pasistūmėti į priekį, kiek galima daugiau“, – teigė Cecilia Malmstrom, Europos Komisijos narė, atsakinga už prekybą.

To visiškai nenori protestuotojai ir Bratislavoje – ant vieno iš tiltų pakabinę plakatą. O už prekybą atsakingi ministrai pripažino, kad susitarti dar šiemet nepavyks. Artimiausios derybos po kelių savaičių, tačiau susitarimas greičiausiai bus atidėtos po rinkimų JAV, Prancūzijoje ir Vokietijoje. 

Nors Austrija siūlo daugiau nei trejus metus jau trunkančias derybas iš viso pradėti iš naujo, su naujomis pozicijomis ir nauju pavadinimu. Esą dabartinis transatlantinės prekybos susitarimas jau tapo didelių korporacijų interesų sinonimu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi