Pasaulyje

2016.09.23 09:37

ES ministrai susitinka Bratislavoje gelbėti laisvosios prekybos susitarimo

BNS 2016.09.23 09:37

28 Europos Sąjungos šalių prekybos ministrai penktadienį susitinka Bratislavoje, kad išgelbėtų derybas dėl milžiniškos laisvosios prekybos sutarties su Jungtinėmis Valstijomis, tokiose įtakingose narėse, kaip Prancūzija ir Vokietija, vis garsėjant raginimams derybas nutraukti.

Šią savaitę keliuose Europos miestuose demonstracijose prieš Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) sutartį dalyvavo dešimtys tūkstančių žmonių.

Remti ir ginti TTIP politikams tampa vis sudėtingiau, populiarėjant tokiems populistams, kaip kandidatas į JAV prezidentus Donaldas Trumpas, kuris kaltina globalizaciją dėl esą pavogtų darbo vietų ir mažėjančių atlyginimų.

Slovakijos sostinėje veikiausiai bus aptartas ir kritikuojamas laisvosios prekybos susitarimas su Kanada, kurį oponentai vadina mėginimu sukurti pavojingą precedentą prieš užbaigiant dar didesnio masto derybas su JAV.

TTIP sukurtų didžiausią pasaulyje laisvosios prekybos rinką su 850 mln. vartotojų ir besidriekiančią nuo Havajų iki Lietuvos. Tačiau šis susitarimas, dėl kurio deramasi nuo 2013 metų, tapo tikra „karšta bulve“ Europoje prieš artėjančius rinkimus JAV, Prancūzijoje ir Vokietijoje. Jį norima užbaigti iki JAV prezidento Baracko Obamos prezidento kadencijos pabaigos šiais metais.

TTIP „tampa vis mažiau ir mažiau įmanomas, bėgant laikui“, yra sakiusi ES prekybos komisarė Cecilia Malmstroem.

„Su Jungtinėmis Valstijomis gali būti pasirašyta sutartis, tačiau po natūralios pauzės, kad būtų suteikta laiko naujai (JAV) administracijai“, – RTBF radijui sakė ji.

TTIP sutarčiai labiausiai priešinasi Prancūzijoje. Šalies prekybos ministras Matthiasas Feklis anksčiau yra sakę, kad Prancūzijos socialistinė vyriausybė neberemia derybų su JAV ir ragina Europą trauktis.

O Vokietijoje TTIP jau skaldo valdančiąją koaliciją. Kanclerė Angela Merkel vis dar yra didžiausia Europoje sutarties rėmėja, tačiau jos koalicijos partneriai socialistai, vadovaujami vicekanclerio Sigmaro Gabrielio, yra griežtai prieš ją nusiteikę.

Viltys dėl Kanados

Vis dar viliamasi, kad pavyks pasirašyti laisvosios prekybos sutartį (CETA) su Kanada, dėl kurios jau suderėta, tačiau jai dar turi pritarti visos valstybės marės. Ji taip pat susidūrė su opozicija Vokietijoje, Austrijoje ir Belgijoje. Tačiau praėjusią savaitę Vokietijos socialistai per partijos suvažiavimą tik per plauką jai pritarė.

Tikimasi CETA susitarimą pasirašyti su Kanados ministru pirmininku Justinas Trudeau per ES ir Kanados viršūnių susitkimą spalio 27 d. Tuomet prasidėtų ilgokas sutarties ratifikavimas nacionaliniuose ir ES parlamentuose.