Pasaulyje

2021.09.08 16:35

LRT trumpai. Teroristai ir jokių moterų – kas sudaro Talibano vyriausybę?

LRT.lt2021.09.08 16:35

Afganistano kontrolę perėmusi Talibano grupuotė antradienį paskelbė, kad šalis tampa „islamišku Emyratu“. Kartu buvo pranešta apie pirmuosius laikinos Vyriausybės narius. Pažadų, kad šalį valdys ne vien grupuotės nariai, Talibanas nesilaikė. LRT.lt trumpai pristato naujus šalies vadovus.

Naująjį Talibano valdomo Afganistano ministrų kabinetą sudarys vien vyrai, visi – grupuotės nariai, pasižymintys griežtomis pažiūromis, o kai kurie – ir atakomis prieš JAV pajėgas praeityje. Vyriausybė vadinama laikina.

Vyriausybei vadovaus premjeras mula Mohammadas Hassanas Akhundas. Jis yra vienas iš Talibano įkūrėjų, esantis Jungtinių Tautų (JT) juodajame sąraše. 1996–2001 m. Talibanui valdant šalį, jis ėjo užsienio reikalų ministro ir vicepremjero pareigas. Jis įtakingas religinėje grupuotės dalyje, o ne karinėje, iki paskyrimo vadovavo Talibano vidinei tarybai Rehbari Šurai, yra kilęs iš Kandaharo, kur ir susikūrė Talibanas.

Kaip ir dauguma kitų Talibano vadovų, jis savo galią iš dalies remia glaudžiais santykiais su mirusiu grupuotės įkūrėju mula Mohammadu Omaru.

Manoma, kad jo paskyrimas yra tam tikras kompromisas, su kuriuo sutinka konfliktavę nuosaikesni ir griežtesni Talibano frakcijų nariai.

Vicepremjeras mula Abdulas Ghani Baradaras yra vienas Talibano įkūrėjų. Manyta, kad jis gali užimti svarbiausią postą šalyje. A. G. Baradaras vadovavo pasipriešinimui JAV koalicijos pajėgoms, 2010 m. buvo įkalintas Pakistane, bet paleistas JAV prašymu. Tuomet vadovavo Talibano politinei atstovybei Katare, vedė derybas ir vadovavo taikos susitarimo su JAV pasirašymui. Jis buvo artimas mulos M. Omaro bendražygis, šis ir suteikė jam kovinį slapyvardį „Baradar“ (liet. „brolis“).

Vidaus reikalų ministras Sirajuddinas Haqqani. Jis yra FTB ieškomų asmenų sąraše ir vadovauja vienai galingiausių Talibaną palaikančių grupuočių – Haqqani judėjimui. Ši organizacija yra surengusi kelis itin kruvinus išpuolius prieš Vakarų pajėgas – per 2017 m. ataką Kabule žuvo virš 150 žmonių; 2011 m. rengė atakas prieš JAV ambasadą ir NATO bazes Kabule.

Haqqani judėjimas palaiko ryšius su „al-Qaeda“, JAV jį yra paskelbusios teroristine organizacija. Pats S. Haqquanis yra FTB ieškomų asmenų sąraše, norint jį apklausti dėl 2008 m. atakos Kabule, kurios metu žuvo amerikietis. Manoma, kad jis galėjo prisidėti ir prie pasikėsinimo į buvusį Afganistano prezidentą Hamidą Karzai 2008 metais.

Gynybos ministras mula Mohammadas Yaqoobas yra Talibano įkūrėjo mulos Mohammado Omaro sūnus. Jis turi daug kovinės patirties ir yra itin gerbiamas dėl savo tėvo. Pernai buvo paskirtas Talibano karinės komisijos vadovu, tad prižiūrėjo visas karines operacijas Afganistane, laikytas vienu iš trijų svarbiausių grupuotės narių.

Užsienio reikalų ministras Amiras Khanas Muttaqi, svarbus Talibano grupuotės narys, dalyvavęs derybose dėl JAV karių išvedimo iš Afganistano. Ankstesnėje Talibano vyriausybėje užėmė kultūros ir informacijos ministro, vėliau švietimo ministro pareigas. Jis nepriklauso nei religinei, nei politinei Talibano šakai.

Anot „Reuters“ šaltinių vadovauja Kvietimų ir mokymų komisijai grupuotėje, kuri per skatino Afganistano pareigūnus persimesti į grupuotės pusę. Viešuose pareiškimuose jis ragino Talibanui besipriešinančias pajėgas leistis į dialogą su talibais ir išvengti kraujo liejimo.

Finansų ministru paskirtas mula Hidayatas Badri.

Teisingumo ministras Abdulas Hakimas Ishaqzai.

Informacijos ministras Khairullah Said Wali Khairkhwa.

Informacijos viceministras Zabihullah Mujahidas yra Talibano atstovas žiniasklaidai, grupuotės informacijos sklaida rūpinasi bent dešimtmetį.

Talibano aukščiausiajam vadui Mawlawi Hibatullah Akhundzada priskiriamame pranešime naujoji talibų vyriausybė raginama „laikytis šariato“ teisės. Talibanas raginamas kurti draugiškus santykius su užsienio valstybėmis ir laikytis tarptautinės teisės normų, kol jos neprieštarauja šariatui.

Pats M. H. Akhundzada niekada nėra pasirodęs viešumoje. Tai pirmas jam priskiriamas viešas pranešimas nuo tada, kai Talibanas užėmė Kabulą ir perėmė šalies kontrolę.

JAV pareiškė, kad kai kurių ministrų paskyrimas „kelia susirūpinimą“, esą Vašingtonas akylai stebi situaciją šalyje. Joe Bideno atstovė Jen Psaki sakė, kad „greitu metu“ Talibano vyriausybės Vašingtonas nepripažins.

Siūlo nepripažinti, Vakarai kritikuoja

Anksčiau Talibanas skelbė siekiantis sukurti „įtraukią“ vyriausybę, kurioje galėtų dirbti ir buvusios administracijos pareigūnai. Svarstyta, kad reikšmingus postus galbūt galės užimti ir moterys. BBC šaltinių duomenimis, Talibanas priešinosi spaudimui sukurti „įtraukią“ valdžią.

ES pareiškė, kad Talibanas nesilaikė pažadų ir ši vyriausybė nėra įtrauki.

Atrodo, kad naujojoje vyriausybėje nebeliko anksčiau veikusios Moterų reikalų ministerijos. Užsienio leidiniams paklausus Talibano, kodėl ministrų postus užima tik vyrai, grupuotė atsakė, kad išdalinti dar ne visi portfeliai.

Nacionalinis Afganistano pasipriešinimo frontas ragina tarptautinę bendruomenę nepripažinti vyriausybės, kuri esą neatstovauja šalies gyventojų. Nors Talibanas pirmadienį skelbė užėmęs Pandžšyro slėnį, kur susitelkęs pasipriešinimas, tačiau Pasipriešinimo judėjimo vadovas tai neigė ir tviteryje pranešė, kad „kova tęsis“.

Tuo metu keliose Afganistano vietovėse vyksta protestai, kuriuos gyventojai reiškia pasipiktinimą dėl Talibano požiūrio į moteris ir susirūpinimą, kad grupuotė nesugebės užtikrinti šalies saugumo bei ekonominio klestėjimo.

„Afganistano moterys nori, kad jų šalis būtų laisva. Jos nori, kad šalis būtų atstatyta. Mes pavargome“ – agentūrai AFP pasakojo protestuojanti Sarah Fahim.

Pasirodė ir pirmieji pranešimai, kad nors moterys grįžta į universitetus, jos yra priverstos mokytis atskirtos nuo vyrų. Kai Talibanas valdė šalį 1996–2001 m. mergaitėms ir moterims buvo uždrausta siekti išsilavinimo. Taip pat buvo vykdomos žiaurios bausmės, viešos egzekucijos. Šįkart Talibanas žada elgtis atlaidžiau ir prašo Afganistano gyventojų kantrybės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt