Pasaulyje

2016.09.23 08:01

Britanija ketina inicijuoti išstojimą iš ES 2017-ųjų pradžioje

BNS 2016.09.23 08:01

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Borisas Johnsonas ketvirtadienį pareiškė, kad Jungtinė Karalystė sieks ateinančių metų pradžioje oficialiai inicijuoti Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos procedūrą pagal Bendrijos sutarties 50-ąjį straipsnį.

„Kalbamės su mūsų draugais ir partneriais Europoje, tikėdamiesi, kad iki ateinančių metų ankstyvosios dalies pamatysite laišką dėl 50-ojo straipsnio. Mes tai inicijuosime“, – Niujorke viešintis britų diplomatijos vadovas sakė savo šalies televizijai „Sky News“.

Ministrė pirmininkė Theresa May anksčiau tėra sakiusi, kad Britanija 50-ojo straipsnio neaktyvuos iki šių metų pabaigos.

Šis žingsnis žymėtų pasitraukimo derybų, galinčių užsitęsti iki dvejų metų, oficialią pradžią.

Didžioji Britanija iš 28 šalių bloko išstoti apsisprendė per birželio 23 dieną įvykusį referendumą.

Tačiau B. Johnsonas, vadovavęs kampanijai už vadinamąjį „Brexit“, nurodė nemanantis, kad deryboms užbaigti iš tikrųjų prireiks dvejų metų.

„Esu tikras, kad tame laiške nustatysime kai kuriuos parametrus, kaip siūlome vesti visa tai į priekį, – pridūrė jis. – Nemanau, kad mums iš tikrųjų reikės praleisti ištisus dvejus metus, bet pamatysim, kaip mums seksis.“

B. Johnsonas taip pat kritikavo pareiškimus, kad Britanija negalės nutraukti laisvo žmonių judėjimo su ES, jei norės išlaikyti prieigą prie Europos bendrosios rinkos.

„Jie nori priversti mus tikėti, kad įmanomas kažkoks automatinis ryšys tarp to, ką jie vadina bendrąja rinka ir laisvo judėjimo. Visiška nesąmonė“, – sakė jis.

„Šie du dalykai neturi nieko bendra. Turėtume pasirašyti stambią laisvosios prekybos sutartį ir atgauti savo imigracijos politikos kontrolę“, – pabrėžė B. Johnsonas.

Tuo tarpu Th. May Londone susitiko su Europos Parlamento pirmininku Martinu Schulzu (Martinu Šulcu), kuris paragino ją kuo greičiau aktyvuoti 50-ąjį straipsnį.

„Šis pasiruošimo laikotarpis yra svarbus visiems, o mes, nors ir ruošiamės palikti Europos Sąjungą, nepaliksime Europos“, – sakė Th. May, priėmusi M. Schulzą savo rezidencijoje Dauningo gatvėje.

„Norime, kad ES išliktų stipri ir kad mes palaikytume glaudžius santykius. Manau, tai svarbu abiems šalims“, – pareiškė premjerė.

Prieš šį susitikimą M. Schulzas pareiškė, kad galutinis ES susitarimas su Britanija privalo patenkinti visas šalis, nes keturios bendrosios rinkos laisvės – prekės, kapitalas, paslaugos ir asmenys – yra vienodai svarbios.

„Europos Parlamentas palaiko anksčiausią įmanomą 50-ojo straipsnio aktyvavimą“, – sakė jis.

M. Schulzas pridūrė, kad parlamentas „nėra pats lengviausias partneris“, nes jo nariai atstovauja per 300 skirtingų partijų.