Pasaulyje

2016.09.20 13:01

R. Nadalis ir M. Farahas po naujo medicininių duomenų nutekinimo „neturi, ką slėpti“

BNS 2016.09.20 13:01

Ispanų tenisininkas Rafaelis Nadalis ir britų olimpinis čempionas bėgikas Mo Farahas, kurių medicininius duomenis pirmadienį nutekino kompiuterių įsilaužėlių grupė, sakė neturintys, ką slėpti.

Jie yra vieni iš daugiau kaip 60 tarptautinių atletų, kurių medicinines bylas, daugiausia dėl išimčių terapiniam vartojimui (TUE), internete paskelbė Rusijos kibernetinio šnipinėjimo grupė „Tsar Team“ (APT28), dar žinoma kaip „Fancy Bears“, įsilaužusi į Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) duomenų bazę.

Tarp sportininkų, kurių bylos buvo pavogtos ir nutekintos, yra 17 britų, dalyvavusių šių metų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.

Nėra jokių užuominų, kad kurie nors iš šių sportininkų, tarp kurių esama pirmo ryškumo žvaigždžių, padarė kažką neleistina.

Teniso asas R. Nadalis ir keturiskart olimpinis čempionas M. Farahas, kaip atskleista, anksčiau buvo gavę leidimus vartoti medžiagas, įtrauktas į WADA draudžiamų preparatų sąrašą.

TUE gali būti suteiktos sportininkams, kurie serga kokia nors liga ir kuriems dėl to yra reikalingi vaistai, nors atletams jų paprastai neleidžiama vartoti.

„Kai prašai leidimo ką nors vartoti dėl terapinių priežasčių ir jie tau jį duoda, tu nevartoji nieko, kas būtų draudžiama“, – Ispanijos žiniasklaidai sakė R. Nadalis.

„Tai – ne naujienos, tai tiesiog kurstytojiška“, – pridūrė jis.

R. Nadalis, kuriam TUE buvo suteikta du kartus, sakė, kad niekada nieko nevartojo siekdamas neteisėtai pagerinti savo rezultatus. Tenisininkas pabrėžė, jog vartojo preparatus, rekomenduotus gydytojų dėl jį varginančios kelio traumos.

Jis nesiskundė dėl jo bylų nutekinimo ir sakė, kad pritartų visų medicininių duomenų paviešinimui.

„Sportininkams ir sportininkėms, žiūrovams ir žiniasklaidai būtų daug naudingiau, kad kaskart, kai daromas ... testas, naujienos būtų paskelbiamos viešai, o po dviejų savaičių būtų rezultatai. Tai užbaigtų problemą. Sportas turi žengti žingsnį į priekį ir būti visiškai skaidrus. Sakau tai jau daug metų“, – pridūrė jis.

R. Nadalis ir M. Farahas yra tarp 26 sportininkų, kurių bylos buvo paviešintos pirmadienį. Tai buvo jau ketvirtas nutekinamų WADA duomenų pluoštas.

Anksčiau „Fancy Bears“ nutekino tokių žvaigždžių, kaip Serena ir Venus Williams, amerikiečių gimnastė Simone Biles ir „Tour de France“ laimėtojai britai Bradley Wigginsas ir Chrisas Froome`as, bylas.

Nėra jokių užuominų, kad jie būtų padarę ką nors neleistina, bet jų duomenų nutekinimas atnaujino debatus dėl TUE ir ypač dėl to, ar šia sistema galima piktnaudžiauti ir įgyti pranašumą, vartojant uždraustus preparatus.

„Neturi, ką slėpti“

Pirmoji iš dviejų M. Faraho TUE buvo suteikta 2008 metais, dėl steroido triamcinolono – to paties vaisto, kuris buvo išrašytas ir kitam olimpiniam čempionui B. Wigginsui.

Kita M. Faraho išimtis buvo dėl fiziologinio tirpalo ir dviejų skausmą malšinančių vaistų. Šie preparatai buvo 33 metų sportininkui buvo skirti po 2014 metais įvykusios incidento, kai jis nualpo Park Sičio mieste Jutoje, treniruodamasis aukštai virš jūros lygio.

Pernai birželį spaudos konferencijoje Birmingame M. Farahas sakė, kad 2014 metais suteikta TUE jam buvo vienintelė. Tąsyk jis buvo klausinėjamas apie savo trenerį Alberto Salazarą, kurio veiklą tiria Jungtinių Valstijų antidopingo agentūra (USADA).

Tačiau po kelių savaičių duodamas interviu „Sky Sports News“ sportininkas paminėjo 2008 metų triamcinolono injekciją.

M. Faraho atstovas sakė: „Kaip Mo yra pareiškęs anksčiau, jis neturi, ką slėpti, ir jam ne problema šios ar bet kokios kitos jo (medicininės) informacijos skelbimas, kaip rodo ir faktas, kad jis pernai savanoriškai pasidalijo savo kraujo tyrimų duomenimis su „The Sunday Times“.

„Mo medicininę priežiūrą visuomet prižiūri „British Athletics“, o per savo ilgą karjerą jis yra turėjęs tik dvi TUE“, – nurodė atstovas.