Pasaulyje

2016.09.19 09:42

Spręs pabėgėlių krizę

Jungtinių Tautų būstinėje Niujorke pirmadienį vyks aukšto lygio susitikimas, kuriame bus bandoma sutelkti pasaulį migrantų ir pabėgėlių krizei spręsti. Jungtinės Tautos pirmą kartą sušaukė tokio lygio susitikimą, kuriame bus sprendžiama, kaip palengvinti Europą užgriuvusią pabėgėlių naštą, esą tai išskirtinė galimybė sukurti atsakingą ir prognozuojamą krizės sprendimo sistemą. Bet ar pavyks, labai abejoja stovykloje Jordanijoje prisiglaudę pabėgėliai iš Sirijos.

Kai viršūnės susirinks Niujorke, daug kalbės apie pilietinį karą Sirijoje, kuris drasko šalį, iš namų gena šimtus tūkstančių žmonių. 

Pabėgėlių našta slegia Europą, o kaimyninėje Jordanijoje prisiglaudė beveik pusantro milijono žmonių. Dauguma įsikūrė miestuose, bet apie šimtą tūkstančių turi glaustis pabėgėlių stovyklose. Pvz., Zaatario stovykloje žmonės privesti glaustis jau penkerius metus, nuo karo Sirijoje pradžios.

„Mes vis tikimės, o jie mums vis meluoja. Jeigu iš tikrųjų norėtų išspręsti šią problemą, galėjo tai jau seniai padaryti. Negali nušalinti nuo valdžios vieno žmogaus – Bašaro Asado, bet turime kažko tikėtis“, – kalba pabėgėlis iš Sirijos Abu Yaser.

Iš susitikimo Niujorke – kad kokio aukšto lygio jis būtų, taip pat tikisi nedaug. Juk reikėjo net penkerių metų, kad sutartų dėl humanitarinės pagalbos apsuptam Alepui.

„Kartais atrodo, kad tik Dievas gali mums padėti. O mūsų šalies žmonės, vaikai ir toliau kenčia“, – pabėgėlis iš Sirijos Anu Adib.

5 mln. pabėgėlių iš Sirijos – menka dalis turėjusių palikti namus visame pasaulyje. Pernai daugiau negu 65 mln. žmonių liko be namų ir be šaknų įvairiose pasaulio šalyse.