Naujienų srautas

Pasaulyje2016.09.19 15:02

Per tyčinį sprogimą Niujorko priemiestyje sužeisti 29 žmonės

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt 2016.09.19 15:02

Niujorke šeštadienį vėlai vakare ištaigingą Čelsio rajoną sukrėtė tyčinis sprogimas, sužeisti 29 žmonės, vieno būklė sunki. Lietuvos užsienio reikalų ministerija praneša neturinti žinių apie sužeistus lietuvius.

Praėjus savaitei nuo rugsėjo 11-osios teroro aktų 15-ųjų metinių, sprogimas Čelsyje, Vakarų 23-iojoje gatvėje tarp Šeštosios ir Septintosios aveniu nugriaudėjo apie 20 val. 30 min. vietos (3 val. 30 min. Lietuvos) laiku; tuo metu savaitgalį šiame rajone, kuriame yra daugybė restoranų, barų ir ištaigingų apartamentų, buvo pilna žmonių.

Miesto meras Billas de Blasio bei naujasis policijos komisaras sako, kad neturi duomenų, jog tai gali būti susiję su terorizmu, bet sprogimą vadina tyčiniu. Policija tiria pranešimą apie antrą sprogstamąjį užtaisą Vakarų 27-ojoje gatvėje, bet stengiasi nuraminti 8,4 mln. miesto gyventojų.

Vienas teisėsaugos pareigūnas sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“, kad antrasis įtaisas, kurį pareigūnai tyrė už keturių kvartalų nuo sprogimo vietos, pasirodė esąs greitpuodis, laidais sujungtas su mobiliuoju telefonu.

Pasak jo, šis įtaisas buvo rastas plastmasiniame maiše Vakarų 27-ojoje gatvėje. Robotu paimtas tas daiktas buvo nugabentas į šaudymo poligoną Bronkse.

Sprogimas įvyko dvi dienos prieš pasaulio lyderių susitikimą su prezidentu Baracku Obama Niujorke, Jungtinių Tautų (JT) Generalinėje Asamblėjoje, kurio metu kai kuriose Manhatano dalyse gyvenimas sustoja dėl drakoniškų saugumo priemonių.

„Šiuo metu nėra duomenų, kad šis incidentas būtų susijęs su terorizmu; tokia yra preliminari informacija“, – sakė žurnalistams B.de Blassio.

„Dabartiniu metu nėra jokios būdingos ir tikėtinos grėsmės Niujorkui, iš jokios teroro organizacijos“, – pridūrė jis.

AFP reporteriai matė dideles policijos, FTB ir kovos su terorizmu pareigūnų pajėgas įvykio vietoje, virš kurios skraidė sraigtasparniai ir kur kaukė sirenos.

Prezidentas B. Obama yra „informuotas“ apie sprogimą, ir nuolat jam bus pranešama apie padėtį, sakė vienas Baltųjų rūmų pareigūnas.

Iš 29 sužeistųjų 24 nuvežti į ligonines; jie patyrė įvairių įbrėžimų ir sužeidimų nuo stiklo ir metalo skeveldrų, sakė Ugniagesių departamento komisaras Danielis Nigro.

Clinton ir Trumpas reiškia savo nuomonę

Už trijų kvartalų gyvenantys liudininkai pasakojo savo bute penktajame aukšte girdėję didelį trenksmą, po kurio stojo tyla, o paskui pasigirdo sirenos.

Nuotraukoje, kurią parodė Niujorko vietos televizija NY1, matyti stiklo šukės kažkokiame tarpduryje. Be to, televizijos CNN ir ABC pranešė, kad 27-ojoje gatvėje buvo rastas užtaisas, padarytas tikriausiai iš greitpuodžio.

Pareigūnai nieko nesako apie sprogimo priežastį ir nurodo, kad ji vis dar tiriama, bet patvirtino, kad tai nebuvo dujų nuotėkis.

„Manome, kad tai buvo tyčinis (sprogimas). Kai tik galėsime nustatyti, kas konkrečiai sukėlė šį sprogimą, apie tai pranešime“, – sakė B.de Blasio.

Niujorkas vadina save saugiausiu didmiesčiu Amerikoje. Smurtiniai nusikaltimai Manhatane pasidarė reti, po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų daug kur norma tapo griežti saugumo patikrinimai.

Bet kokia patvirtinta ataka Niujorke galėtų paveikti ir taip Amerikos visuomenę itin skaldančius prezidento rinkimus.

Respublikonų kandidatas Donaldas Trumpas pasigavo naujienas ir Kolorado Springse pareiškė, kad „Niujorke sprogo bomba“.

„Geriau tapkime labai griežti, žmonės, geriau tapkime labai, labai griežti“, – sakė jis.

Jo varžovė, demokratų kandidatė Hillary Clinton iškart jį užsipuolė.

Vamzdelinė bomba Naujajame Džersyje

„Manau, kad visuomet išmintingiau palaukti, kol turėsi informaciją, prieš darant išvadas“, – sakė ji.

B.de Blasio sakė, jog tyrėjai mano, kad nėra „konkretaus ryšio“ su vamzdelinės bombos sprogimu, kuris keliomis valandomis anksčiau įvyko šiukšlių konteineryje Naujajame Džersyje.

„Vėlgi per anksti ką nors galutinai pasakyti šiais klausimais, bet šiuo metu nėra konkrečių ryšio įrodymų“, – sakė jis.

Sprogimas Sisaid Parko miestelyje Naujajame Džersyje driokstelėjo šeštadienį apie 9 val. 30 min. vietos (16 val. 30 min. Lietuvos) laiku prieš pat labdaringą bėgimą, per kurį surinktos lėšos turėjo būti skirtos jūrų pėstininkams ir jūreiviams. Pranešimų apie nukentėjusius žmones nebuvo, bet bėgimas buvo atšauktas.

Sisaid Parke buvo iki keturių sprogmenų su laikrodiniais mechanizmais, bet sprogo tik vienas, CNN sakė Vandenyno apygardos prokuroro atstovas Alas Della Fave‘as.

Meras sakė, kad policijos departamentui, visoms kitoms agentūroms ir, ypač, miesto „kovos su terorizmu pajėgumams“ galioja visiška parengtis.

Po atakų kituose Amerikos miestuose ar Europoje Niujorke paprastai imamasi papildomų saugumo priemonių ir policija nurodo po 2001 metų rugsėjo 11-osios atakų, kurios pareikalavo beveik 3 tūkst. gyvybių, sužlugdžiusi daug įtariamų teroristinių sąmokslų.

Jamesas O'Neillas, kuris tik šeštadienį, atsistatydinus jo pirmtakui, tapo Niujorko policijos viršininku, sprogimą pavadino dideliu ir sakė, kad jis įvyko prie 131-ojo namo Vakarų 23-iojoje gatvėje, 20 val. 30 minučių.

Žmonės iš to pastato nebuvo evakuoti, bet „vykdoma didelio masto paieška“, sakė J.O'Neillas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi