Pasaulyje

2016.09.14 19:15

J. Kerry gina su Rusija pasiektą Sirijos paliaubų susitarimą

BNS 2016.09.14 19:15

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry trečiadienį stengėsi apsiginti nuo kritikos dėl JAV ir Rusijos pasiekto Sirijos paliaubų susitarimo. Jis teigė, kad jei dėl šių paliaubų nebūtų buvę susitarta, kovų Sirijoje būtų tik padaugėję ir jų metu dar daugiau sirų žūtų arba būtų priversti palikti karo niokojamą šalį, praneša „Reuters“.

J. Kerry ir Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo penktadienį Ženevoje priimtame susitarime nurodoma, kad per septynias dienas truksiančias paliaubas turėtų aprimti kovos ir turėtų būti teikiama daugiau humanitarinės pagalbos.

Jei paliaubų bus laikomasi, JAV ir Rusija numatytoje teritorijoje pradės rengti oro antskrydžius prieš „Al Nusra Front“ ir „Islamo valstybės“ (IS) kovotojus.

Šiuo planu siekiama prie vieno derybų stalo susodinti tarpusavyje kariaujančias Sirijos konflikto puses, kad jos aptartų politinio perėjimo laikotarpį.

„Tai paskutinė proga suvienyti Siriją“, – NPR radijo laidoje teigė J. Kerry. „Jei dabar nepavyks nutraukti ugnies ir pradėti derybų, tuomet kovos stipriai paaštrės“, – kalbėjo J. Kerry.

Jis pridūrė: „Kokia alternatyva? Alternatyva yra nuo 450 tūkst. žuvusiųjų pereiti prie kelių šimtų tūkstančių? Ar leisti Rusijai ir Basharui al-Assadui dienų dienas kur papuola mėtyti bombas, kai mes tuo tarpu tik sėdėsime ir nieko nedarysime?“

J. Kerry taip pat teigė, kad JAV prezidentas Barackas Obama antradienį sakė palaikąs šį planą.

„Jungtinių Valstijų prezidentas pasiruošęs, todėl manau, kad bus pasiruošusi ir mūsų kariuomenė“, – kalbėjo JAV valstybės sekretorius.

Jis pridūrė, kad niekas nesako, jog JAV turi atsisakyti savo taikomų standartų, tačiau šaliai svarbu dalyvauti šiose derybose.

Šis susitarimas – kol kas didžiausias Vašingtono bandymas bendradarbiauti su Maskva siekiant užbaigti karą Sirijoje, kurio jėgų pusiausvyrą prieš metus pakeitė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas. Tuomet į Siriją jis pasiuntė Rusijos karo lėktuvų, kurie stojo į kovą B. al-Assado pusėje.