Naujienų srautas

Pasaulyje2016.09.12 21:17

Sirija: ar paliaubos virs realybe?

Sirijoje prieš šįvakar prasidėjo paliaubos, vadinamos kol kas geriausia galimybe užbaigti penkerių metų karą. Neaišku, ar jos nežlugs, kaip ir visi ankstesni mėginimai nutraukti ugnį, nes nežinia, kaip Rusija ir Amerika atskirs grupuotes, kurioms galioja ugnies nutraukimas, nuo tų, kurias galima toliau pulti. Mūšiai virė iki paskutinių minučių, o prezidentas pažadėjo atsikovoti visą teritoriją. Tačiau nusileidus saulei kariuomenė paskelbė savaitei nutraukianti ugnį.

Iki paskutinių akimirkų prieš nusileidžiant saulei kariaujančios pusės mėgino pasiekti kuo daugiau pergalių. Sirijos režimo lėktuvai, pasak jo priešininkų, kaip pamišę bombardavo taikinius šiaurėje, kovotojų grupuotės puolė vyriausybės pajėgas pietuose. Vien Alepe ir Idlibe per savaitgalį žuvo apie 100 žmonių, iš jų 13 vaikų, o šią popietę kariuomenės sraigtasparniai vėl mėtė kasetines bombas.

Net jei pavyktų baigti karą, kuris jau nužudė 300 tūkst. ir 11 mln. išvijo iš namų, kai kurie Damasko priemiesčio Dumos gyventojai bus patyrę sužeidimus paskutinę karo dieną.

Bet ar karas tikrai gali baigtis? Prezidentas Basharas Assadas tik patvirtino niūriausius opozicijos būgštavimus. Prieš metus Rusijos įsitraukimas išgelbėjo jį nuo pražūties, ir dabar jo pozicijos tvirtos kaip niekada. Jis pats atvairavo visureigį į kitą Damasko priemiestį Darają, iš kurio visai neseniai buvo priversti pasitraukti ir kovotojai, ir likę civiliai, nebeatlaikę ketverių metų nuožmaus bombardavimo.

„Kai atvykstame į šią vietą, skleidžiame žinią, kad Sirijos valstybė pasiryžusi atgauti kiekvieną žemės lopinėlį iš teroristų, atkurti saugumą ir tvarką“, – kalbėjo Sirijos prezidentas.

Rusijai drąsus įsitraukimas šiitų lyderio pusėn suteikė ne tik naują vaidmenį regione, bet ir galimybę pralaužti izoliaciją, ir tapti nepakeičiama Jungtinių Valstijų partnere. Paliaubos bus pratęsiamos kas dvi paras, ir jei išsilaikys savaitę, Amerika ir Rusija ims keistis žvalgybos informacija ir rengti bendras atakas.

„Sukuriame bendrą vykdomąjį Rusijos ir Amerikos centrą, kuris nustatys taikinius ir koordinuos Rusijos karinių oro pajėgų ir Jungtinių Valstijų vadovaujamos koalicijos oro smūgius“, – sakė Rusijos generalinio štabo atstovas Sergejus Rudskojus.

Maskva jau žada, kad po mėnesio paliaubos atves prie naujų politinių derybų. Bet ir toliau atakuos grupuotę „Islamo valstybė“ ir kitą grupuotę, kuri iki vasaros buvo laikoma „Al Queda“ padaliniu Sirijoje ir su kuria susijusios daug kitų grupuočių. Daugelis režimo priešininkų baiminasi, kad tai suteikia Rusijai ir Sirijai šansą toliau puldinėti ką nori. Tai sužlugdė kovą sutartas ankstesnes paliaubas.

Kai kurios grupuotės pareiškė, kad nesutiks su pusinėmis priemonėmis ir pasmerkė gausybę paliaubų neaiškumų, bet nė viena viešai neišsižadėjo bent pamėginti nutraukti ugnį. Sirijos kariuomenė pažadėjo paliaubų laikytis iki kito pirmadienio. Nepriklausomi stebėtojai sako, kad nusileidus saulei, beveik visoje Sirijoje įsivyravo ramybė. Jei kovos iš tiesų nurims, humanitarinė pagalba jau pirmosiomis valandomis turėtų būti pradėta teikti tūkstančiams civilių ir vyriausybės, ir opozicijos kontroliuojamuose miestuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi