Naujienų srautas

Pasaulyje2016.09.12 11:22

V. Jurkonis: kalbėti apie pokyčius Baltarusijoje būtų saviapgaulė

BNS 2016.09.12 11:22

Į Baltarusijos parlamentą pirmą kartą per dešimtmetį išrinkta opozicijos atstovė, bet šis faktas nesudaro pagrindo kalbėti apie esmines permainas autoritarinio prezidento Aleksandro Lukašenkos valdomoje šalyje, sako politologas Vytis Jurkonis.

„Bijau, kad bus nemažai balsų, sakančių, kad tai permainų Baltarusijoje ženklas, bet tai bus saviapgaulė. Faktas, kad buvo leista išrinkti Baltarusijos opozicijos atstovę, nereiškia, kad pasikeitė politinė sistema“, – BNS pirmadienį sakė V. Jurkonis.

V. Jurkonis dėsto Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute, taip pat yra JAV nevyriausybinės organizacijos „Freedom House“ atstovas Lietuvoje.

Per sekmadienį vykusius rinkimus mandatą 110 vietų parlamente laimėjo Jungtinės piliečių partijos atstovė Anna Kanopatskaja.

Pasak V. Jurkonio, opozicija šįkart buvo matoma labiau – valdžios kritikai neboikotavo rinkimų, jiems buvo leista pasisakyti laidose, bet rinkimai nebuvo sąžiningi.

Jis atkreipė dėmesį, kad oficialiais duomenimis išankstinis balsavimas viršijo 30 proc., ir būtent čia galima didžiausia falsifikacija.

V. Jurkonio teigimu, Baltarusijos parlamento vaidmuo šalyje yra nominalus, esminius sprendimus priima prezidentas.

Pagrindinės opozicinės partijos nedalyvavo praėjusiuose parlamento rinkimuose 2012 metais, kurie, pasak tarptautinių stebėtojų, nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi.

Po 2010 metų gruodį įvykusių prezidento rinkimų, kuriuos oponentai vadino nesąžiningais, ketvirtą kadenciją užsitikrinęs A. Lukašenka ėmėsi griežtų priemonių prieš opoziciją ir laisvą žiniasklaidą.

Tai, kad A. Lukašenka vėliau įkalino oponentus, nulėmė jo tarptautinę izoliaciją ir Vakarų sankcijas jo atžvilgiu.

Didžiuma tų sankcijų pernai buvo panaikintos, A. Lukašenkai paleidus politinius kalinius.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi