Pasaulyje

2021.08.31 11:45

Prie evakuacijos iš Kabulo prisidėjusi Jakavonytė: kai kurie afganistaniečiai persigalvojo paskutinę akimirką

atnaujinta 12.54
Julius Palaima, LRT.lt2021.08.31 11:45

Rugpjūčio 31 dieną Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis padėkojo ir įteikė apdovanojimus diplomatei Justinai Jakavonytei, kuri prisidėjo prie Afganistane vykusių vertėjų ir lietuviams kariams pagelbėjusių afganų evakuacijos misijos.

„Tai išties ypatinga proga. Svarbi visai diplomatinei tarnybai ir daug kam Lietuvoje. Manau, kad šiandien turime galimybę apdovanoti už ypatingą drąsą ir pareigos jausmą žmogų, kuris atskleidė, kas širdyje yra diplomato tarnyba. Dabar baisu pagalvoti į kokią situaciją, į kokią mėsmalę išsiuntėme vieną iš mūsų“, – kalbėjo URM vadovas G. Landsbergis.

„Noriu įteikti apdovanojimą – Lietuvos diplomatijai Aukso kryžių Justinai Jakavonytei už pademonstruotą drąsą ir pareigą“, – ceremonijoje sakė URM vadovas.

„Misija buvo neeilinė, nepaprasta. 34 šeimoms buvo suteikta saugaus ir naujo gyvenimo galimybė. Buvo didžiulė garbė būti šios misijos dalimi. Didžiausia pagarba kolegoms, iš kurių jaučiau palaikymą. Dėkui visiems prisidėjusiems. Šiandien sulaukiau daug sveikinimo žodžių, bet ši misija buvo vieno didelio komandinio darbo rezultatas. (...) Milžiniška pagarba Lietuvos kariuomenės specialiųjų operacijų pajėgų karinės žvalgybos atstovams, iš kurių 10 buvo kartu. Tai profesionalai didelėmis širdimis, kurie padėjo įgyvendinti ir mano misiją, kurie taip pat rūpinosi ir globojo Afganistano piliečius“, – kalbėjo už evakuacijos proceso įgyvendinimą apdovanota diplomatė.

„Misija pareikalavo ne tik drąsos, ne tik didelio pasirengimo, bet ir tos žmogiškos širdies, kūrybiškumo, darėmė viską, kad ta misija būtų sėkminga“, – pasakojo diplomatė.

„Paskutines misijos valandas užplūdo dviprasmiški jausmai. Viena vertus, buvo didžiulis palengvėjimas, kad mūsų misijos tikslas buvo įgyvendintas ir mes buvome susikoncentravę į tai, kad sėkmingai susirinktume daiktus ir laiku įlipti į savo lėktuvą“, – URM ceremonijoje kalbėjo J. Jakavonytė.

Pasak diplomatės tuo pačiu užplūdo ir kiti jausmai, kad „paliekami tūkstančiai žmonių, kuriems reikalinga tarptautinės bendruomenės pagalba“.

Diplomatė taip pat pasidalino išgyvenimais, kuriuos patyrė per prie Kabulo oro uosto nugriaudėjusį sprogimą.

„Naujieną apie sprogimą mes pamatėme nusileidę tarpiniame oro uoste. Visus tai sukrėtė ir atėjo suvokimas, kuo mes rizikavome ir kokios buvo misijos aplinkybės“, – kalbėjo J. Jakavonytė.

„Baimei ten vietos nebuvo. Buvo subalansuota dozė adrenalino, jaudulio, įtampos, nerimo, nežinojome ar misija pavyks. Bet bijoti laiko neturėjome“, – situaciją papasakojo diplomatė.

J. Jakavonytė teigė, kad dienos Kabule buvo bemiegės, o jos viena iš funkcijų buvo informuoti vertėjus, jos informuoti.

„Pasakojome, kokius turime sutartinius ženklus, kaip jie turėtų mus atpažinti, kaip jie mus atpažintų. Visi jei buvo susijaudinę, o aš bandydavau juos nuraminti, kad mes esame čia ir mes pasiruošę jų laukti ir kad jie judėtų į tuos sutartus taškus“, – kalbėjo J. Jakavonytė.

„Buvo ir ašarų, nes nemažą dalį vertėjų pažįstu asmeniškai. Vėliau sekė administracinis darbas, teko aktyviai kalbėtis su Lenkijos, Danijos, Švedijos diplomatais, tartasi kaip evakuoti žmones“, – pridūrė J. Jakavonytė.

Pasak diplomatės, buvo ir žmonių, kurie persigalvojo dėl evakuacijos.

„Atvykimas iki mūsų užtrukdavo ne vieną valandą. Buvo viena šeima, kuri buvo sustabdyta, sudaužyti jų telefonai, Talibanas nufotografavo jų pasus. Ta šeima po to įvykio atsitraukė, nors sekančia dieną bandėme juos nuraminti ir informuoti, kad mes jų vis dar laukiame, tačiau šeima pati nusprendė neberizikuoti. Buvo dar vienas, kai šeima su mažamečiais vaikais pateko į mūsų stovyklą ir stovykloje miegojęs vertėjas, šeimos galva, ryte pasakė, kad jis apsigalvojo ir kad jis nori grįžti. Bandėme klausti kodėl jie tai darė. Kaip supratome, jie nenorėjo palikti likusių šeimos narių Kabule“, – aiškino diplomatė.

Emocijoms ten nebuvo vietos, mums tekdavo tiesiog juos palydėti prie vartų“, – situacija Afganistane dalinosi J. Jakavonytė.

„Žmonėms reikėjo drąsos ir pastangų, kad iki mūsų prieitų“, – apie sudėtingą misiją kalbėjo diplomatė.

J. Jakavonytė, jau anksčiau dirbusi Lietuvos specialiojoje misijoje Afganistane, ypatingai sunkiomis aplinkybėmis kartu su visa komanda dėjo visas pastangas, kad būtų išgelbėti afganistaniečiai, tarėsi dėl jų atvykimo į Kabulo oro uostą, parengė kelionės dokumentus, koordinavo asmenų įsodinimą į partnerių lėktuvus. Į Lietuvą buvo atskraidinti 176 afganistaniečiai, rašoma URM pranešime žiniasklaidai.

Ministro G. Landsbergio padėkos taip pat skirtos URM Lotynų Amerikos, Afrikos, Azijos ir Okeanijos departamento direktoriui Audriui Brūzgai, URM Konsulinio departamento direktoriui Audriui Bendinskui, URM Globalios Lietuvos departamento patarėjui Mantvydui Bekešiui, Lietuvos ambasadoriui Rusijoje Eitvydui Bajarūnui ir URM Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento direktoriaus pavaduotojai Vilmai Dambrauskienei. Diplomatams buvo skirta padėka už misijos planavimą, ryšių su partneriais mezgimą, logistinių ir teisinių, politinių bei praktinių klausimų, susijusių su evakuacijos misija, sprendimą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt