Pasaulyje

2016.09.12 09:43

Susitarimų dėl Sirijos istorija neteikia vilties

Susitarimų dėl Sirijos paliaubų istorija neteikia daug vilties penktadienį Ženevoje įvykusiam Johno Kerry ir Sergejaus Lavrovo rankų sukirtimui. Po kelių nesėkmingų kovų stabdymo metų, J. Kerry subūrė 12 šalių grupę praeitą lapkritį, žadėjusią priversti savo sąjungininkus nutraukti kovas Sirijoje. Gruodį Jungtinių Tautų saugumo taryba pažadą dar parėmė rezoliucija. Po poros mėnesių, paliaubų įgyvendinimas buvo nustatytas vasarį, bet netruko nė mėnesio. Todėl dabar Vašingtone – Pentagone ir Baltuosiuose rūmuose – nemažai nepasitenkinimo J. Kerry poros mėnesių iniciatyva daryti nuolaidas Maskvai ir dalintis su ja žvalgybos duomenimis. Tačiau J. Kerry dar kartą siūlo patikėti diplomatijos galia.

Portulakos. Šiaip jau laikomos piktžolėmis, bet dabar vienas populiariausių produktų Rytų Alepo turguose. Anksčiau kainuodavę apie 4 euro centus už kilogramą, dabar pakilę beveik iki euro (dviejų šimtų Sirijos svarų) sukilėlių vis dar laikomuose, bet Basharo Al-Assado pajėgų apsuptuose ir badu marinamuose Alepo Rytuose. Šią savaitę Rusijos remiamos vyriausybės pajėgos miestą atkerta antrą kartą per du mėnesius. Portulakas būtų galima visai skaniai pasidaryti su sviestu ir duona, tačiau pastarųjų nei turguje, nei Rytų Alepe neįmanoma rasti.

„Per pirmąją apsuptį dar buvo įmanoma rasti kažkokių produktų, bet dabar nėra nieko. Cukraus, daržovių, nieko. Net jei ką ir randi, viskas labai brangu. Atėjau pirkti maisto, bet randu tik portulakas“, – sakė Alepo gyventojas Ameras Al-Beikas.

Tuo metu daržovių pardavėjas Abu Ahmadas tikina, kad anksčiau jo prekystaliai buvo pilni visko: bulvių, pomidorų, agurkų... Dabar turi tik portulakų. „Anksčiau savo gyvulius šerdavome šiuo augalu, bet dabar valgome patys, nes nieko daugiau nėra“, – nugąstavo Sirijos gyventojas.

Ženevoje penktadienio vakarienei žurnalistams, belaukiantiems, ką S. Lavrovas dėl Sirijos sutars su J. Kerriu, iš Rusijos užsienio reikalų ministro – picos ir degtinė. Trečias abiejų susitikimas per dvi savaites, dar keli pokalbiai telefonu, bandant sumažinti skirtumus nuo liepos kuriamame Sirijos taikos plane. Tada į Maskvą gelbėti neegzistuojančių paliaubų J. Kerry atvyko savo iniciatyva.

Pagal nutekintą planą, Maskvai turėjo būti pasiūlytas bendras operacijų centras, amerikiečių žvalgybinė informacija ir bendra kova prieš tuos, ką Vašingtonas laiko teroristais, mainais į Maskvos spaudimą B. Al-Assadui palikti ramybėje nuosaikią opoziciją ir civilius ir jos kontroliuojamose teritorijose esančius civilius. Tačiau Maskva, kuriai teroristai – visi, kas prieš B. Al-Assadą, tada siūlymo detales nutylėjo, nutekinto pasiūlymo nekomentavo ir Vašingtonas. Po poros mėnesių ir po 14 valandų derybų paaiškėja, kad dabartinis planas – labai panašus į liepos mėnesį siūlytą amerikiečių. Vėl prieš Pentagono ir dalies kitų saugumo pareigūnų norus Vašingtone. J. Kerry ir pats pripažįsta, kad siūlo daugiau, nei norėtų, bet vis dar tiki žodžių ir pažadų galia.

„Jungtinės Valstijos žengia papildomą mylią, nes tikime, kad Rusija ir mano kolega turi galimybę paspausti Al-Assado režimą sustabdyti šį konfliktą, sėstis prie salo ir sudaryti taiką“, – aiškino JAV valstybės sekretorius.

Ugnis turi būti nutraukta pirmadienį nusileidus saulei, pirmąją musulmonų šventės Eido dieną, minint Abraomo sutikimą Dievui paaukoti savo sūnų. Musulmonų piligrimams plūstant į Meką atlikti hadžo Sirijos pajėgos turi nutraukti ugnį rusų ir amerikiečių sutartose opozicijos kontroliuojamose teritorijose, kitur B. Al-Assado aviacija lieka ore. Tuomet į nurimusias teritorijas turi būti leista patekti humanitarinei pagalbai.

„Kai paliaubos visiškai galios septynias dienas iš eilės, mes, kaip sakė Johnas, sukursime bendrą įgyvendinimo centrą, kur Rusijos ir Jungtinių Valstijų kariuomenės ir specialiosios pajėgos imsis praktinių teroristų atskyrimo nuo nuosaikios opozicijos veiksmų“, – teigė S. Lavrovas.

Sirijos vyriausybė paskelbia planui pritarianti, nors tai, kad jie sutinka, dar nesulaukus jų oficialios pozicijos spaudos konferencijoje Ženevoje patvirtina ir pats S. Lavrovas. Tačiau tuo metu sukilėlių kontroliuojamame, bet vyriausybės pajėgų apsuptame Damasko priemiestyje Dumoje gelbėtojai traukia žmones iš griuvėsių po naujos B. Al-Assado aviacijos atakos. Jų serija – jau kelias dienas iš eilės. Šalies šiaurėje, Alepo apylinkėse – režimo mėtomos statininės bombos su chlorino dujomis. Todėl dar prieš spėliojant, ar Vašingtono ir Maskvos susitarimas iš tiesų virs kūnu, savaitės viduryje Londone su savo rėmėjais susitinkanti Sirijos opozicija paskelbia negalinti nė įsivaizduoti, kad stojus paliauboms politinis sprendimas galėtų reikšti B. Al-Assado likimą valdžioje. Aukštasis derybų komitetas, jungtinis Sirijos opozicijos organas, nori 6 mėnesių deryboms tarp opozicijos ir B. Al-Assado, po to 18 mėnesių šalies valdymą perimtų opozicijos ir dabartinės vyriausybės mišinys. Tačiau pasitikėjimo režimo įsipareigojimu laikytis paliaubų dabar, kai persvara jo ir Rusijos pusėje – nei kovos lauke, nei opozicijos viduje.

„Prieš kurį laiką turėjome režimo sudarytas paliaubas, per kurias jie užėmė Castillo kelią. Tad jei tai bus tokios pat paliaubos kaip buvusios, iš jų jokios naudos mums nebus. Už jų kažkokie politiniai motyvai ir žmonėms jie nebus naudingi“, – aiškino Laisvosios Sirijos armijos kovotojas Omaras.

Maskvos ir Vašingtono plane kol kas nė žodžio apie B. Al-Assado pasitraukimą. Tad kol kas panašu, kad B. Al-Assadas lieka, pagal Maskvos norą, net ir po Jungtinių Tautų praeitą mėnesį paskelbtų patvirtinimų apie mažiausiai dvi režimo įvykdytas chemines atakas 2014-iais ir 2015-iais.

Šią savaitę Jungtinių Tautų pareigūnai teigė, kad nekaltų šiame kare nėra, tačiau už civilių žūtis atsakingas režimas bei jo rėmėjai.

„Kviečiame nutraukti bet kokias atakas civilių gyvenamose teritorijose ir ta žinia taikoma tiems, kurie kontroliuoja orą, ypač vyriausybę remiančioms pajėgoms“, – sakė Nepriklausomos Sirijos Arabų respublikos tyrimų komisijos narys Vititas Muntarbhornas.

Šeštadienį, jau paskelbus Maskvos-Vašingtono susitarimą – dar 60 žuvę Idlibe – mieste, kurio provincijoje nuosaikieji ir džihadistai iki šiol gana smarkiai susimaišę. Ar tokios teritorijos irgi sulauks ugnies nutraukimo – neaišku, nes tikslus Maskvos ir Vašingtono sutartas žemėlapis neskelbiamas. Tačiau svarbiausias pirmadienio vakare turinčių prasidėtų paliaubų taškas – Alepas, kažkada klestėjęs Sirijos kultūros ir prekybos centras, dabar be maisto, vandens ir elektros. Toliau draskomas Alepas – jokių prošvaisčių Sirijai, pareiškia J. Kerry.