Pasaulyje

2016.09.11 20:40

B. Obama vadovavo Rugsėjo 11-osios atakų aukų minėjimui

BNS, LRT RADIJAS, LRT.lt2016.09.11 20:40

JAV prezidentas Barackas Obama drauge su visa šalimi pagerbė atminimą beveik 3 tūkst. žmonių, kurie žuvo per Rugsėjo 11-osios atakas prieš 15 metų.

Metines prezidentas iš pradžių paminėjo tylos minute Baltuosiuose rūmuose 8 val. 46 min. vietos (15 val. 46 min. Lietuvos) laiku – tą akimirką, kai 2001-ųjų rugsėjo 11-ąją pirmasis iš keturių užgrobtų lėktuvų rėžėsi į šiaurinį Pasaulio prekybos centro Niujorke dangoraižį.

Vėliau B. Obama pasakė kalbą per renginį Pentagone.

„Suprantu, kad žodžiai, kuriuos sakome, nenumalšins jūsų skausmo, kurį jaučiate. Tačiau jūsų, rugsėjo 11-osios aukų artimųjų, meilė ir ištikimybė yra tikras įkvėpimas man ir visai šaliai. Net gedėdami, jūs radote stiprybės, kad padėtumėte kitiems. Artimųjų, kurių netekote, vardu, jūs įkūrėte stipendijų fondus, savanoriavote savo bendruomenėse, būdavote geri žmonės savo kaimynams. Savo kilnumu jūs priminate mums, kad nėra nieko, ko amerikiečiai negali įveikti“, – teigė JAV prezidentas.

Prieš 15 metų teroristinės grupuotės „Al Qaeda“ kovotojai užgrobė keturis lėktuvus. Du iš jų įsirėžė į bokštus dvynius – Pasaulio prekybos centro dangoraižius, vienas į kariuomenės vadavietę – Pentagoną, o ketvirtasis lėktuvas, kurio keleiviai pabandė perimti kontrolę iš teroristų, nukrito Pensilvanijos valstijoje. Šie baisūs įvykiai tapo vieni įsimintiniausių 21-ajame amžiuje. Vėliau po šių atakų Jungtinės Valstijos pradėjo karus Afganistane ir Irake. Žmonės iki dabar atsimena šiuos kraupius įvykius. Tačiau amerikiečiai dažniausiai sako, kad ši tragedija juos kaip tautą, tik labiau suvienijo.

„Geriausia, kaip galime įamžinti aukų atminimą, tai užtikrinti, kad Amerika išliks tokia, kokia yra, kad mes išliksime savimi ir neleisime niekam mūsų vesti į nesantaiką“, – sakė B. Obama.

JAV pajėgos „Al Qaeda“ lyderį Osamą bin Ladeną nukovė praėjus beveik dešimtmečiui, 2011-ųjų gegužę Pakistane per reidą.

Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad Rugsėjo 11-tosios aukų atminimas įpareigoja padaryti viską, jog terorizmas būtų sustabdytas. Pasak D. Grybauskaitės, ši  tragedija jaučiama taip pat skaudžiai, kaip ir prieš penkiolika metų.

Saugumo politikos ekspertas Ignas Stankovičius komentuoja, kad, praėjus 15 metų , pasaulis  po šių  teroristinio išpuolio saugesnis netapo. Pasak jo, įtampa  didėja dėl pasaulio globalizacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.