Pasaulyje

2016.09.10 14:51

ES ragina konflikto šalis laikytis JAV ir Rusijos susitarimo dėl padėties sureguliavimo Sirijoje

ELTA 2016.09.10 14:51

Europos Sąjunga (ES) ragina visas konflikto Sirijoje šalis laikytis Rusijos ir JAV susitarimo dėl padėties sureguliavimo šalyje. Apie tai teigiama šeštadienį išplatintame vyriausiosios ES užsienio reikalų įgaliotinės Federicos Mogherini pareiškime. Ji taip pat paragino Jungtines Tautas parengti „pasiūlymus pereinamajam procesui pradėti“.

„Mes sveikiname tokį susitarimą. Visos konflikto šalys, nesusijusios su teroristinėmis grupuotėmis, privalo užtikrinti, kad naujasis susitarimas būtų veiksmingai įgyvendinamas“, – pareiškė F. Mogherini.

Pasak ES pareigūnės, Jungtinės Tautos turi „nedelsdamos pradėti rengti pasiūlymus pereinamajam procesui pradėti, kurie taptų derybų dėl situacijos Sirijoje išeities tašku“.

Kaip jau skelbta, JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry ir Rusijos užsienio reikalų ministru Sergejumi Lavrovas penktadienį Ženevoje suderino naują ugnies nutraukimo Sirijoje planą. Taip pat susitarta, kad jeigu paliaubų režimo bus laikomasi, abi šalys pirmą kartą pradės rengti bendrus aviacijos antskrydžius prieš džihadistus.

„Šiandien JAV ir Rusija skelbia planą, kuris, tikimės, leis sumažinti smurtą, palengvinti kančias ir užtikrinti perėjimą prie taikių derybų ir taikaus situacijos sureguliavimo Sirijoje“, – pareiškė J. Kerry.

Pasak JAV valstybės sekretoriaus, suderintas planas yra daug griežtesnis ir platesnio masto nei ankstesni susitarimai dėl paliaubų, ir jeigu abi pusės jį vykdys, leis pereiti prie politinių derybų dėl Sirijos ateities. „Jeigu planas bus įgyvendintas, tikimės, jis taps lemiamu lūžiu“, – pareiškė J. Kerry.

Abu pareigūnai nurodė, kad atnaujintos paliaubos įsigalios pirmadienį, rugsėjo 12dieną. Jeigu paliaubos išsilaikys savaitę, abiejų šalių pajėgos pradės bendrus smūgius prieš džihadistų grupuotes „al Nusra“ ir „Islamo valstybė“ (IS), pridūrė Rusijos užsienio reikalų ministras. S. Lavrovas pabrėžė, kad Sirija jau susipažinusi su Rusijos-JAV planu ir yra pasirengusi jį vykdyti. S. Lavrovo ir J. Kerry derybos Ženevoje truko apie 14 valandų.