Pasaulyje

2016.09.09 10:10

Šiaurės Korėja patvirtino, kad atliko itin galingą branduolinį bandymą

LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS 2016.09.09 10:10

Pchenjanas penktadienio rytą atliko branduolinį bandymą. Pietų Kinija ir Japonija prielaidą darė užfiksavusios daugiau nei 5-ių balų stiprumo žemės drebėjimą šalia Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų vietos. Vėliau žinią patvirtino ir pati Šiaurės Korėja. 

Apie sėkmingą penktąjį branduolinį bandymą penktadienį oficialiai paskelbė valstybinė televizija.

„Mūsų branduolinės fizikos mokslininkai įvykdė bandomąjį branduolinį sprogdinimą ir išbandė naujai sukurtą branduolinę kovinę galvutę šalies šiauriniame branduolinių bandymų poligone“, – sakė televizijos pranešėja.

„Mūsų ... partija pasiuntė sveikinimo žinią mūsų branduolinės fizikos mokslininkams ... įvykdžiusiems sėkmingą branduolinės kovinės galvutės bandomąjį sprogdinimą“, – pridūrė ji.

Tai – penktasis Pchenjano branduolinis bandymas, paskutinis buvo atliktas sausį. Už jį Šiaurės Korėja susilaukė griežtų sankcijų, tačiau, nepaisant to, šalis tęsė balistinių  raketų bandymus.

Naujienų agentūra „Yonhap“ nurodo, kad tai gali būti galingiausias iki šiol įvykdytas bandymas. Sprogimo galia buvo apie 10 kilotonų. Iki šiol galingiausiu laikytas trečiasis Pchenjano  branduolinis bandymas, įvykdytas 2013 metų vasarį. Jo galia buvo 6–9 kilotonos.

Penktadienį ši komunistinė valstybė mini savo įkūrimo 68-ąsias metines.

Obama perspėjo dėl rimtų pasekmių

JAV prezidentas Barrackas Obama po branduolinio bandymo perspėjo Šiaurės Korėją dėl rimtų pasekmių ir konsultavosi su Japonijos ir Pietų Korėjos lyderiais, penktadienį pranešė Baltųjų rūmų atstovas.

„Prezidentas pabrėžė, kad tęs konsultacijas su mūsų sąjungininkais ir partneriais, siekiant užtikrinti, kad provokaciniai Šiaurės Korėjos veiksmai sulauktų rimtų pasekmių“, – sakė Baltųjų rūmų atstovas Joshas Earnestas

Baltieji rūmai, užuot vadinę šį įvykį branduoliniu bandymu, kalbėjo apie seisminį aktyvumą šalia žinomos Šiaurės Korėjos branduolinių bandymų bazės.

B. Obamai buvo pranešta apie padėtį, kai jis „Air Force One“ lėktuvu iš Azijos skrido namo, sakė J.Earnestas.

Jis taip pat sakė, kad B. Obama, kuris į Vašingtoną sugrįžo penktadienį po vidurnakčio, dar būdamas lėktuve telefonu susisiekė su Pietų Korėjos prezidente Park Geun-hye ir Japonijos premjeru Shinzo Abe.

„Prezidentas patikino, kad JAV nenutraukia saugumo įsipareigojimų mūsų sąjungininkams Azijoje ir visame pasaulyje“, – pridūrė J. Earnestas.