Pasaulyje

2016.09.07 12:05

UNICEF: pasaulį krečiantys konfliktai privertė palikti namus 28 mln. vaikų

BNS2016.09.07 12:05

Beveik 28 mln. vaikų iš viso pasaulio teko palikti savo namus dėl smurtinių konfliktų, o dar beveik tiek pat jų patys išvyko iš namų ieškoti geresnio gyvenimo, rašoma antradienį paskelbtoje Jungtinių Tautų Vaikų fondo (UNICEF) ataskaitoje.

Dokumente rašoma, kad vaikai sudaro trečdalį pasaulio gyventojų ir beveik pusę visų pabėgėlių, o per pastarąjį dešimtmetį vaikų pabėgėlių skaičius padvigubėjo.

„Svarbu, kad jie yra vaikai. Todėl su jais turėtų būti elgiamasi kaip su vaikais, – sakė Tedas Chaibanas, UNICEF programų direktorius Ženevoje. – Jie nusipelno apsaugos. Jiems reikalinga prieigą prie paslaugų, tokių kaip švietimas.“

Ataskaitoje teigiama, kad yra 10 mln. vaikų pabėgėlių ir milijonas vaikų prieglobsčio prašytojų, kurių statusas dar nenustatytas. Likę 17 mln. – tai vaikai, kuriems dėl besitęsiančių konfliktų teko palikti namus, tačiau jie tebėra savo šalyse.

Pasak dokumento, 45 proc. vaikų pabėgėlių yra iš dviejų šalių – Sirijos ir Afganistano.

Vis daugiau vaikų pabėgėlių keliauja vieni. UNICEF duomenimis, pernai 100 tūkst. nepilnamečių pasirašė prieglobsčio 78 šalyse, atvykę į jas be globėjų. Šis skaičius – triskart didesnis skaičius nei 2014-aisiais. Kaip pažymi UNICEF, šie vaikai dažnai neturi asmens dokumentų, todėl yra ypač pažeidžiami.

Ataskaitoje teigiama, kad dar apie 20 mln. vaikų yra migrantai, palikę savo namus dėl skurdo, gaujų smurto ir kitų priežasčių.

Dokumento „Iškeldintieji: gilėjanti vaikų pabėgėlių ir migrantų krizė“ (Uprooted: The growing crisis for refugee and migrant children) autoriai ragina tarptautinę bendruomenę užtikrinti saugumą, taip pat švietimo ir sveikatos priežiūros paslaugas tokiems vaikams, o vyriausybių prašoma imtis veiksmų šalinti priežastis, lemiančias didžiulį migracijos mastą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.