Pasaulyje

2021.08.27 20:37

Adomėnas: santykių su Kinija tikrovė paprastesnė ir santūresnė negu dabartinis tonas

Deividas Jursevičius, LRT RADIJO laida „Svarbus pokalbis“, LRT.lt2021.08.27 20:37

Kinijai rugpjūčio pradžioje atšaukus ambasadorių iš Vilniaus, Lietuvos ambasadorė Diana Mickevičienė tebėra Pekine dėl karantino, privalomo jai grįžus po atostogų. Atšaukimo klausimas bus sprendžiamas artimiausiomis dienomis, LRT RADIJUI sakė užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas.

„Mūsų ambasadorė vos tik atvykusi ir yra privalomame karantine ir šiuo metu tiesiog negali išvykti iš Kinijos. Kol karantinas tęsiasi, joks sprendimas nėra priimtas ir negalėčiau prognozuoti“, – laidai „Svarbus pokalbis“ sakė vicceministras M. Adomėnas.

Kinijos Užsienio reikalų ministerija rugpjūčio 10-ąją informavo Lietuvos kolegas dėl savo ambasadoriaus Vilniuje atšaukimo konsultacijoms, argumentuojant Lietuvos pozicija Taivano atžvilgiu. Kinija pasiūlė konsultacijoms atšaukti ir Lietuvos ambasadorę Pekine.

Kinų URM pranešime taip pat reikalauta, kad Lietuva sureaguotų į savo „klaidingą sprendimą“ dėl Taivano atstovybės ir „imtųsi veiksmų panaikinti padarytą žalą“.

Svarbus pokalbis. Adomėnas: nepaisant Kinijos skleidžiamos agresyvios retorikos, diplomatiniai pokalbiai tarp šalių vyksta toliau

Taivanas liepą pranešė apie atskirai nuo Kinijos Lietuvoje steigiamą atstovybę, analogiškai prekybos atstovybę Taivane numatė atidaryti ir Lietuva. M. Adomėnas priminė, kad tai yra 18-oji Taivano ambasada tarp Europos Sąjungos šalių, todėl Lietuvos žingsnis nebuvo niekuo išskirtinis, visgi reakcija rodo pasikeitusią ir aršesnę Kinijos poziciją.

Ambasadorės D. Mickevičienės saviizoliacijos laikotarpis, pasak viceministro, baigsis artimiausiomis dienomis.

„Paprastai tai vyksta simetriškai, todėl jeigu niekas nepasikeis, galima tikėtis vieno sprendimo, jeigu bus kažkokių poslinkių, tada kito. Dabar nenorėčiau žvelgti į ateitį, nesu pranašas“, – sakė M. Adomėnas ir pridūrė, jog tokiais atvejais analogiškas žingsnis yra įprastas iš abiejų pusių.

„Tai yra diplomatinio protokolo dalis, atšaukimai nebūna vienpusiai ir diplomatinių santykių vystymas vyksta simetrijos principu. Kai Baltarusija liepė išvažiuoti visiems Lietuvos diplomatams, išskyrus vieną, atitinkamai ir mes elgėmės simetriškai“, – kalbėjo viceministras.

Jo teigimu, santykiai su Kinija suprastėję, tačiau nėra visiškai nutrūkę.

„Santykiai niekada nebuvo nutrūkę ir aišku, kad pokalbiai vyksta, turime daug temų. Bendravimas nėra nutrūkęs, ambasada Pekine, nepaisant to, kad ambasadorė yra karantine, vykdo savo veiklą, lygiai taip pat čia yra jų atstovybė. Kontaktai nėra nutraukti, ambasadorių atšaukimo nereikia sureikšminti. Paklausius iš šalies gali atrodyti, kad tai yra kažkas tokio, bet tai tiesiog reiškia, kad atstovavimo lygis yra laikinai pažemintas“, – LRT RADIJUI sakė M. Adomėnas.

Lietuva, jo tvirtinimu, siekia grįžti į ankstesnes santykių su Kinija vėžes, tačiau savo užsienio politikos principų taip pat neketina keisti.

Kinijos valstybinėje žiniasklaidoje pastarąjį mėnesį pasirodė publikacijų su ypač aršiomis žinutėmis Lietuvos atžvilgiu.

Anglakalbio oficiozo „Global Times“ redaktorius Hu Xijin Lietuvą pavadino „maža pakvaišusia šalimi, pilna geopolitinių baimių“, kuriai „galų gale teks sumokėti“ už savo sprendimus. Dienraščio redakcija sako, kad Lietuvai būtina duoti atkirtį su kinams draugiškomis valstybėmis: „Kinija turėtų suvienyti jėgas su Rusija ir Baltarusija, Lietuvos kaimynėmis, ir nubausti šalį. Kinijos ir Rusijos (vienybė) yra būtina norint suduoti smarkų smūgį JAV pakalikams, kad tai siųstų signalą kitoms šalims.“

M. Adomėnas tai įvertino kaip gana įprastas Kinijos informacinio lauko žinutes, kurios ne visada atspindi realią praktinę politiką.

„Tonas, kurį Kinija paėmė, neatrodo priimtinas abipusiu orumu grįstiems santykiams ir mes siekiame situaciją deeskaluoti, kad santykiai grįžtų į normalią vagą, kurioje būtų galima kalbėtis. Dabartinis tonas, ypač kai kurių Kinijos leidinių, viską piešia labai juodomis spalvomis, bet manau, kad tikrovė yra žymiai švelnesnė, paprastesnė ir santūresnė“, – sakė viceministras.

Visas pokalbis – LRT RADIJO laidos „Svarbus pokalbis“ įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt