Pasaulyje

2016.09.06 23:14

Prancūzijos vyriausybės vadovas apie burkinius: mes kovojame už laisvę

15min.lt2016.09.06 23:14

Prancūzijos vyriausybės vadovas Manuelis Vallsas užsipuolė JAV dienraštį „The New York Times“, kurio rašinyje apie burkinius – visą kūną dengiančius moteriškus maudymosi kostiumėlius – prancūzės musulmonės skundėsi diskriminacija ir net persekiojimu, skelbia naujienų agentūra AFP.

Pasak M. Vallso, „The New York Times“ straipsnyje piešiamas „nepriimtinas Prancūzijos paveikslas, kuris nėra teisingas“.

Rašinio autorė Lillie Dremaux prieš paskelbdama publikaciją paprašė Vakarų Europos šalyse gyvenančių musulmonių parašyti jai ir taip įsijungti į diskusijas dėl burkinių. L. Dremaux sulaukė daugiau nei 1 tūkst. komentarų.

Viena moteris rašė: „Bijau, kad vieną dieną gali tekti ant drabužių užsiklijuoti geltoną pusmėnulį – kaip ne taip seniai žydams Dovydo žvaigždę.“

„Prancūzijos musulmonėms turėtų būti galima prašytis prieglobsčio Jungtinėse Valstijose – juk mes taip įnirtingai persekiojamos“, – teigė kita.

M. Vallsas neliko patenkintas ir „su didžiausia energija“ pasmerkė tai, kad cituojamos moterys musulmonės, kurios „aiškina, jog jų balsai slopinami, jog Prancūzija jas skriaudžia“.

Socialistas premjeras praėjusį mėnesį buvo gausiai kritikuojamas, kai pareiškė, kad burkinis yra „moterų pavergimo simbolis“. Bet M. Vallsas dabar pakartojo savo poziciją – jį esą siutina užsienio žiniasklaidos Prancūzijai metami kaltinimai, kad valstybė riboja musulmonų teisę praktikuoti savo religiją.

„Ne, mes kaip tik kovojame už laisvę. Tuose komentaruose burkinis vaizduojamas kaip moterų išsilaisvinimo simbolis. Viena moteris rašė, kad jos sesuo pagaliau gali žaisti su savo vaikais paplūdimyje, o ne sėdėti šešėlyje.

Kita teigė, kad galvos apdangalo dėvėjimas reiškia ne vergovę, o kitokį moteriškumą. Šių moterų teiginiai liudija apie visišką susitaikymą su vyrų dominavimu“, – teigė M. Vallsas.

„Prancūzijoje mes sakome, kad moterys, atvirkščiai, negali būti jokio dominavimo simboliu. Bet kokia mintis, kad moterys turi slėptis nuo viešumo, reiškia vyrų dominavimą“, – pridūrė Prancūzijos premjeras.

Jo teigimu, burkinis nėra paprastas maudymosi kostiumas: „Burkinis yra radikalaus islamizmo, kuris siekia įsigalėti viešojoje erdvėje, provokacija.“

Prancūzijoje, kur gyvena apie 5 mln. musulmonų, burkinius įmanoma pamatyti itin retai. Tačiau po teroro atakų Paryžiuje ir Nicoje beveik 30 pajūrio kurortų buvo uždraudę savo paplūdimiuose moterims dėvėti šiuos visą kūną dengiančius maudymosi kostiumėlius.

Vis dėlto Prancūzijos aukščiausiasis administracinis teismas penktadienį panaikino šį nutarimą viename mieste, o tai turėtų sukurti teisinį precedentą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt