Pasaulyje

2021.08.25 23:33

Svarstant apie skiepijimą trečiąja vakcinos nuo COVID-19 doze, PSO prašo palaukti rugsėjo pabaigos

Indrė Urbaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.25 23:33

Jungtinės Karalystės tyrėjai teigia, kad tiek „Pfizer“, tiek „Astrazenecos“ vakcinų veiksmingumas ima mažėti po pusmečio. Panašius duomenis kiek anksčiau pateikė ir JAV mokslininkai. Tokios žinios pasirodo, kai vis daugiau valstybių svarsto dėl trečiosios dozės galimybės. Trečiąjį skiepą jau gauna Izraelio piliečiai, dalis JAV gyventojų.

JAV – savaitė po pranešimo apie galimybę skiepytis trečia doze. Konektikuto valstijoje ja jau skiepijami imunitetą silpninančiomis ligomis sergantys.

„Kai atsirado delta atmaina, atrodo, kad labiau suserga būtent visai nepasiskiepiję. O jau skiepus gavę serga labai lengvai. Akivaizdu, vakcina veikia. Manau, trečia dozė yra labai gera idėja“, – teigia trečia skiepo doze pasiskiepijęs pacientas Markas Turney.

Dviejų dozių poveikis ima silpnėti po pusmečio: vis daugiau valstybių kalba apie sustiprinamojo skiepo būtinumą

„Man tai reiškia šiek tiek daugiau ramybės. Po antrojo skiepo taip pat pasidarė žymiai ramiau, bet tada pradėjo plisti delta, liambda atmainos ir pajutau nedidelį nerimą. Manau, dabar būsiu labiau apsaugota. Negaliu sulaukti, kol trečią dozę gaus visi“, – viliasi taip pat trečia skiepo doze pasiskiepijusi pacientė Pamela Weltman.

JAV Federalinės sveikatos apsaugos pareigūnų tyrimas rodo, kad metų pradžioje pasiskiepiję medikai buvo užtikrintai apsaugoti nuo infekcijos, tačiau vakcinos tapo mažiau veiksmingos plintant delta atmainai. Visgi tyrimai iki galo neatsako į klausimą, ar veiksmingumo mažėjimas tikrai susijęs su atmainomis, ar su praėjusiu ilgesniu laikotarpiu nuo skiepijimo.

Britų mokslininkai teigia, kad per pusmetį „Pfizer“ vakcinos veiksmingumas sumažėjo 14, o „Astrazenecos“ – 10 procentų. Visgi tyrimai atlikti su milijonu vyresnio amžiaus asmenų, todėl nežinoma, ar efektyvumas mažėja ir jaunesniems pasiskiepijusiems asmenimis.

Šios kalbos skatina vis daugiau valstybių svarstyti galimybę skiepyti trečia doze. JAV tik pradedant, stiprinančiąja doze jau beveik mėnesį skiepijami Izraelio gyventojai, o nuo antradienio išplėsta ir ją gauti galinčiųjų amžiaus grupė – skiepo sulauks trisdešimties ir vyresni.

„Manau, labai svarbu pasiskiepyti. Esu mokytoja, nenoriu susirgti, o kitą savaitę jau grįžtu į darbą ir noriu būti pasiruošusi“, – tvirtina Jael Painkaker.

Izraelyje delta atmaina užsikrėtimų skaičius smarkiai išaugino birželį, tik pradėjus džiaugtis dėl spartaus skiepijimo laisvėjančiu gyvenimu. Dabar teigiama, kad jau matomas trečios dozės efektyvumas, nors mokslininkai teigia, kad prie užsikrėtimo atvejų mažėjimo, tikėtina, prisideda ir kiti veiksniai.

Izraelio pavyzdžiu pasekė ir Serbija, čia trečiąja doze paskiepyta daugiau nei 80 tūkstančių asmenų. Serbijai sunkiai sekasi suvaldyti deltą atmainą, šalyje vieną dozę gavo apie pusę gyventojų, tačiau skiepijimas šiuo metu sulėtėjęs.

„Mane motyvavo vakarykščiai naujų atvejų skaičiai – 2216. Visiškai atvirai, sergu širdies ir kraujagyslių liga, man atliktas trigubas šuntavimas, sergu diabetu, todėl tiesiog noriu jaustis saugiai“, – aiškina trečia vakcinos doze paskiepytas Doze Miloradas Paunovičius.

Apie galimybę skiepytis trečia vakcinos doze visiems, ar bent jau daliai gyventojų pranešė ir kitos šalys, tarp jų Austrija, Belgija, Čekija, Vokietija. Visgi sprendimą dėl trečios vakcinos kritikuoja Pasaulio sveikatos organizacija, akcentuodama, kad dalis nepasiturinčių šalių dar nesulaukė nė vienos dozės. Organizacija ragina valstybes skiepijimą trečiąja doze atidėti bent jau iki rugsėjo pabaigos. Tikimasi, kad tada kiekvienoje pasaulio valstybėje bus paskiepyta bent jau dešimtadalis populiacijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt