Pasaulyje

2021.08.25 08:12

Naujausia informacija. PSO ekspertai: COVID-19 kilmės paieškos „įstrigusios“

atnaujinta 20.12
ELTA, BNS2021.08.25 08:12

Milijonų gyvybių pareikalavusios ir ekonomikas suluošinusios COVID-19 pandemijos ištakų paieškos yra įstrigusios, o laiko efektyviems tyrimams lieka vis mažiau, trečiadienį perspėjo mokslininkai, kuriems Jungtinės Tautos pavedė šią užduotį.

Pirminėje Pasaulio sveikatos organizacijos komandos ataskaitoje, kurioje remiamasi duomenimis, surinktais per sausio mėnesio misiją į Uhaną Kinijoje, kur užfiksuoti pirmieji COVID-19 atvejai, padaryta išvada, kad SARS-CoV-2 virusas tikriausiai peršoko nuo šikšnosparnių žmonėms per tarpinį gyvūną.

Kita hipotezė, kad virusas nutekėjo iš specializuotos Uhano virusologijos laboratorijos, buvo pavadinta „labai mažai tikėtina“.

Tačiau komentare žurnale „Nature“ mokslininkai teigė, kad ta misija buvo tik „pirmasis žingsnis procese, kuris įstrigo“.

„SARS-CoV-2 kilmės paieškos yra kritinėje vietoje“, – rašė jie.

„Galimybių atlikti šį svarbų tyrimą langas greitai užsiveria“, – pridūrė mokslininkai.

Atsekti biologinį pėdsaką iki ankstyviausių ligos ištakų tampa vis sudėtingiau, nes įrodymai dingsta arba būna sugadinami.

Toks pareiškimas pasirodė praėjus mažiau nei dviem savaitėms po to, kai PSO, siekdama atgaivinti tyrimą, paragino Kiniją perduoti informaciją apie ankstyviausius COVID-19 atvejus.

Ta informacija turėtų apimti duomenis apie 2019 metų gruodį nustatytus 174 užsikrėtimo atvejus, kuriais Kinija nepasidalijo pradinio tyrimo metu, sakė PSO ekspertai.

PSO tyrėjai sakė, kad „buvo susitarta“, jog antrasis tyrimų etapas užpildys šią spragą.

Tačiau Kinija anksčiau šį mėnesį atmetė tokį PSO prašymą sakydama, kad sausio mėnesio tyrimo turėtų pakakti ir kad raginimus pateikti tolesnius duomenis paskatino politika, o ne mokslas.

„Vis mažiau rezultatų“

Pekinas kategoriškai neigia naujojo koronaviruso laboratorinės kilmės versiją.

Amerikiečių žiniasklaida kiek anksčiau pranešė, kad Baltiesiems rūmams antradienį pristatytoje įslaptintoje JAV žvalgybos ataskaitoje apie COVID-19 pandemijos kilmę galutinės išvados nepateikiamos – iš dalies dėl nepakankamos informacijos iš Kinijos.

Tyrimas, kurį JAV prezidentas Joe Bidenas užsakė prieš tris mėnesius, neleido pateikti tvirtų išvadų, ar pandeminis koronavirusas persimetė žmonėms nuo kokio nors gyvūno, ar visgi pasklido iš griežtai saugomos laboratorijos Uhane, laikraščiui „The Washingon Post“ nurodė du su tyrimu susipažinę JAV pareigūnai.

Pasak jų, dalis šios ataskaitos galėtų būti išslaptinta artimiausiomis dienomis.

Tuo metu PSO komanda savo komentare pažymi, kad dabartiniai duomenys nepalaiko nutekėjimo iš laboratorijos scenarijaus.

Mokslininkai pabrėžė, kad būtina atsekti ankstyviausius COVID-19 atvejus tiriant pranešimus apie užsikrėtimą ir atliekant antikūnų tyrimus Kinijoje ir už jos ribų.

Jie taip pat paragino toliau tirti laukinių gyvūnų fermas ir laukinius šikšnosparnius.

„Kadangi SARS-CoV-2 antikūnų mažėja, tolesnių mėginių rinkimas ir žmonių, kurie galėjo būti paveikti iki 2019 metų gruodžio, testavimas duos vis mažiau rezultatų“, – nurodo mokslininkai.

Jie pridūrė, kad daugelis laukinių gyvūnų fermų, kurios domina tyrėjus, buvo uždarytos, o juose laikyti gyvūnai – paskersti.

Malta paskiepijo 90 proc. gyventojų

Malta nuo COVID-19 paskiepijo 90 proc. vyresnių nei 12 metų amžiaus gyventojų ir tapo pirmąja šalimi pasaulyje, pasiekusia šį rodiklį. Dėl to nuspręsta uždaryti visas vakcinacijos vietas, antradienį pranešė Sveikatos ministerija. Toliau veiks tik punktas Maltos universiteto teritorijoje Msidoje salos šiaurės rytuose.

Pasak ministerijos, panaudota daugiau kaip 792 000 vakcinos dozių. Pilnai paskiepyta 410 000 gyventojų iš beveik 500 000. „Pasiekėme pasaulio rekordą. Kadangi paskiepijome 90 proc. Maltos ir Goco gyventojų, nėra reikalo visus vakcinacijos centrus laikyti atvirus“, – sakė Maltos sveikatos ministras Chrisas Fearnė.

Augantys COVID-19 skaičiai toliau kelia nerimą JAV institucijoms

Augantys COVID-19 infekcijos skaičiai toliau kelia nerimą JAV institucijoms. Praėjusiomis dienomis šalyje per parą vidutiniškai registruota po daugiau kaip 137 000 naujų infekcijos atvejų. Lyginant su ankstesne savaite, tai beveik 12 proc. padidėjimas, antradienį sakė JAV ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) vadovė Rochelle Walensky.

Dėl COVID-19 hospitalizuotų žmonių skaičius išliko panašus, mirčių rodiklis tuo tarpu išaugo 23 proc.

Kartu daroma pažanga vakcinuojant gyventojus, sakė Baltųjų rūmų kovos su pandemija koordinatorius Jeffrey‘is Zientsas. Daugiau žmonių paskiepijama tose valstijose, kurios iki šiol atsiliko pagal vakcinacijos rodiklius – Alabamoje, Arkanzase, Luizianoje ir Misisipėje.

Praėjusį mėnesį, anot duomenų, pirmą vakcinos dozę gavo daugiau žmonių nei per ankstesnius du mėnesius kartu paėmus. „Tai svarbi pažanga“, – kalbėjo J. Zientsas. Iki šiol JAV pilnai paskiepyta 51,5 proc. gyventojų. JAV gyvena apie 330 mln. žmonių.

Pentagonas įveda privalomą karių skiepijimą nuo COVID-19

JAV gynybos sekretorius Lloydas Austinas trečiadienį išplatintame tarnybiniame pranešime nurodė, kad visi amerikiečių kariai turi nedelsiant pasiskiepyti nuo COVID-19, liepdamas vadams „nustatyti ambicingus įgyvendinimo terminus“.

Pentagono duomenimis, dar nėra pasiskiepiję daugiau nei 800 tūkst. karių. Dabar, kai „Pfizer-BioNTech“ vakciną visiškai patvirtino Maisto ir vaistų administracija (FDA), Gynybos departamentas nusprendė įtraukti šį preparatą į skiepų, kurie yra privalomi tarnaujantiems kariams, sąrašą.

Tarnybiniame pranešime, su kuriuo susipažino naujienų agentūra AP, nenurodomas konkretus vakcinacijos užbaigimo terminas. Tačiau dokumente pažymima, kad kariškiai turės reguliariai teikti ataskaitas apie kampanijos pažangą. Pasak vieno aukšto rango gynybos pareigūno, L. Austinas tikisi, kad procesas bus užbaigtas per kelias savaites.

„Kad galėtume apginti šią šalį, mums reikia sveikų ir pasirengusių pajėgų, – pranešime cituojamas L. Austinas. – Atlikęs kruopščias konsultacijas su medicinos ekspertais ir kariuomenės vadovybe bei užsitikrinęs prezidento pritarimą, nusprendžiau, kad privalomas skiepijimas nuo koronavirusinės ligos... yra būtinas norint apsaugoti pajėgas ir apginti Amerikos žmones.“

Kariai galės pasiskiepyti „Pfizer-BioNTech“ preparatu savo bazėse ir vadavietėse visame pasaulyje. Pentagonas nurodė turįs pakankamai vakcinų, kad patenkintų paklausą. Atskiriems pajėgų nariams taip pat bus leidžiama pasiskiepyti bet kuria kita patvirtinta vakcina nuo COVID-19.

Tačiau Nacionalinės gvardijos pajėgoms, kurios yra išsibarsčiusios po visą šalį ir tik kartą per mėnesį susirenka į privalomas pratybas, gali būti sudėtinga įvykdyti nurodymus dėl vakcinacijos.

Anot Pentagono, aktyviąją tarnybą atlieka daugiau kaip 1,3 mln. karių, o Gvardijoje ir rezerve tarnauja dar beveik 800 tūkst. asmenų. Rugpjūčio 18 dieną duomenimis, visiškai imunizuoti buvo daugiau nei 1 mln. aktyviosios tarnybos, Gvardijos ir rezervo karių, o dar beveik 245 tūkst. buvo paskiepyti bent viena doze.

Atnaujinta 12.47

Latvijoje – 249 nauji COVID-19 atvejai, vienas pacientas mirė

Latvijoje per pastarąją parą atlikus 12 453 testus patvirtinti 249 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė vienas anksčiau užsikrėtęs pacientas, trečiadienį pranešė Ligų prevencijos ir kontrolės centras.

Naujų COVID-19 atvejų skaičius yra didžiausias yra didžiausias nuo birželio 8-osios, kai infekcija buvo patvirtinta 256 žmonėms.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 73 naujus užsikrėtimo atvejus; COVID-19 pacientų mirčių nebuvo užfiksuota.

Šią savaitę Latvijoje pradėtas masinis moksleivių testavimas dėl COVID-19, ruošiantis pradėti naujus mokslo metus. Sveikatos apsaugos ministras Danielis Pavliutas neseniai sakė, kad vykstant šiam procesui šalies epidemiologiniai rodikliai neabejotinai pablogės. Naujausi turimi duomenys dar nėra įvertinti pagal tirtų asmenų amžiaus grupes, todėl kol kas neaišku, ar trečiadienį užfiksuotą COVID-19 atvejų šuolį lėmė masinis mokinių testavimas.

Pastarųjų dviejų savaičių sergamumo koronavirusine infekcija rodiklis paaugo nuo 89,8 iki 96,6 atvejo 100 tūkst. gyventojų.

Šalies ligoninėse gydomi 98 COVID-19 pacientai, devynių iš jų būklė – sunki.

Nuo pandemijos pradžios Latvijoje patvirtinti iš viso 141 536 užsikrėtimo koronavirusu atvejai ir mirė 2 570 užsikrėtusių žmonių.

Trečiadienio ryto duomenimis, Latvijoje 44,8 proc. vyresnių kaip 12 metų gyventojų jau baigė vakcinavimo kursą.

Atnaujinta 12.22

Lenkijoje – 234 nauji COVID-19 atvejai, mirė penki pacientai

Lenkijoje per praėjusią parą nustatyti 234 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė penki anksčiau užsikrėtę žmonės, trečiadienį pranešė visuomeninis radijas, remdamasis šalies sveikatos apsaugos tarnybų informacija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 233 naujus COVID-19 atvejus ir aštuonių pacientų mirtį.

Sveikatos apsaugos ministerijos naujausi duomenys rodo, kad 38 mln. gyventojų turinčioje šalyje nuo pandemijos pradžios iš viso patvirtinta 2 887 270 užsikrėtimo koronavirusu atvejų, 75 329 užsikrėtusieji mirė.

Šalies ligoninėse šiuo metu gydomi 374 COVID-19 pacientai, iš kurių 464 reikalingas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Lenkijoje persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 2 656 342 žmonės.

Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, iki šiol šalyje bent vieną vakcinos dozę yra gavę beveik 19,1 mln. žmonių, o visą vakcinavimo kursą baigė per 18,52 mln. žmonių.

Atnaujinta 11.55

Rusijoje – 19,5 tūkst. naujų COVID-19 atvejų, mirė 809 pacientai

Rusijoje per praėjusią parą nustatyti 19 536 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai, taip pat mirė 809 anksčiau užsikrėtę žmonės, rodo trečiadienį paskelbti kovą su epidemija koordinuojančio operatyvinio štabo duomenys.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 18 833 naujus užsikrėtimo atvejus ir 794 pacientų mirtį.

Maskvoje per pastarąją parą nustatyti 1 402 nauji COVID-19 atvejai. Per praėjusią parą sostinėje mirė 52 užsikrėtę žmonės.

Nuo pandemijos pradžios Rusijoje užregistruota iš viso 6 804 910 COVID-19 atvejų, 178 423 užsikrėtusieji mirė.

Persirgę koronavirusine infekcija pasveiko 6 073 157 pacientai, iš jų 19 654 – per praėjusią parą.

Tarptautinių stebėtojų manymu, tikrasis COVID-19 atvejų skaičius Rusijoje gali būti didesnis, nei skelbiama oficialioje statistikoje.

Atnaujinta 11.43

Estijoje – 437 nauji COVID-19 atvejai

Estijoje per praėjusią parą atlikus 5 2018 testų nustatyti 437 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai, bet pacientų mirčių nebuvo užfiksuota, trečiadienį pranešė sveikatos apsaugos tarnybos.

Tarp naujai užregistruotų užsikrėtusiųjų 78 proc. nėra pasiskiepiję, likusieji yra visiškai pasiskiepiję.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 375 naujus COVID-19 atvejus, bet pacientų mirčių tąsyk taip pat nebuvo užfiksuota.

Sergamumas COVID-19 per pastarųjų dviejų savaičių laikotarpį Estijoje siekia 308 atvejus 100 tūkst. gyventojų.

Antradienio ryto duomenimis, šalies ligoninėse dėl COVID-19 gydomi 103 pacientai, iš jų 12 – intensyviosios terapijos skyriuose. Dešimčiai taikomas dirbtinis plaučių vėdinimas.

Nuo pandemijos pradžios Estijoje patvirtinti 139 937 užsikrėtimo koronavirusu atvejai, 1 285 užsikrėtę asmenys mirė, 132 315 – pasveiko.

Kaip rodo naujausi duomenys, bent vieną vakcinos nuo COVID-19 dozę Estijoje jau gavo 712 586 žmonės – 63,15 proc. šalies suaugusių gyventojų. Visiškai paskiepyti 613 446 gyventojai.

Atnaujinta 10.12

Ukrainoje – 727 nauji COVID-19 atvejai, mirė 20 pacientų

Ukrainoje per pastarąją parą patvirtinti 727 nauji koronavirusinės infekcijos COVID-19 atvejai ir mirė 20 anksčiau užsikrėtusių žmonių, trečiadienį pranešė Sveikatos apsaugos ministerija.

Ankstesnę dieną buvo skelbta apie 692 naujus COVID-19 atvejus ir 27 pacientų mirtį.

Per praėjusią parą šalyje hospitalizuoti 682 COVID-19 pacientai, dar 382 šia infekcija persirgę žmonės pasveiko, nurodoma Sveikatos apsaugos ministerijos pranešime platformoje „Telegram“.

Nuo pandemijos pradžios Ukrainoje koronavirusinė infekcija nustatyta iš viso 2 276 590 žmonių, 53 521 užsikrėtęs asmuo mirė, 2 202 160 – pasveiko.

Trečiadienio ryto duomenimis, daugiau kaip 41 mln. gyventojų turinčioje šalyje vieną vakcinos nuo koronaviruso dozę yra gavę daugiau kaip 5,1 mln. žmonių, dvi – per 3,19 mln. asmenų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt