Naujienų srautas

Pasaulyje2016.09.05 10:01

Ankara: Sirijos ir Turkijos pasienis visiškai išvaduotas nuo IS

BNS 2016.09.05 10:01

Turkijos ministras pirmininkas Binali Yildirimas sekmadienį pareiškė, kad Ankaros pajėgos ir Sirijos sukilėliai išstūmė „Islamo valstybės“ (IS) kovotojus iš paskutinių šios džihadistų grupuotės kontroliuotų rajonų Sirijos ir Turkijos pasienyje.

„Mūsų 91 km ilgio siena nuo Azazo iki Džarabulaus visiškai apsaugota. Visos teroristų organizacijos atremtos, ir jų ten nebėra“, – sakė premjeras per apsilankymą pietrytiniame Dijarbakyro mieste.

Padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) kiek anksčiau pranešė, kad IS neteko paskutinės kontroliuotos teritorijos pasienyje, sukilėliams išstūmus šios grupuotės kovotojus iš kelių likusių kaimų.

Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi SOHR nurodė, kad „sukilėliai ir islamistų grupės, palaikomi Turkijos tankų ir karo lėktuvų, užėmė kelis kaimus palei sieną, iš kurių pasitraukė IS“, ir visiškai išstūmė šią grupuotę iš pasienio teritorijos.

Tai skaudus smūgis džihadistams, praradusiems svarbų užverbuotų kovotojų ir atsargų tranzito punktą. Vis dėlto ši grupuotė tebekontroliuoja nemažas teritorijas tiek Sirijoje, tiek Irake.

Turkija rugpjūčio 24 dieną pradėjo operaciją „Eufrato skydas“, paskelbusi, kad jos taikinys yra ne vien IS kovotojai, bet ir Sirijos kurdų sukarintos pajėgos, smarkiai prisidėjusios, kad džihadistai būtų išstumti iš kitų Sirijos ir Turkijos pasienio rajonų.

Kurdų liaudies apsaugos daliniai (YPG) yra labai svarbūs JAV vadovaujamos koalicijos, kuri buvo suburta kovai su IS, partneriai. Kurdų pajėgos sugebėjo išstumti džihadistus iš didžiulių teritorijų Sirijoje, kurias anksčiau kontroliavo džihadistų judėjimas.

Tačiau Turkija sukarintas kurdų pajėgas laiko teroristine grupuote, siekiančia sukurti savo autonominį regioną Sirijos šiaurėje.

Ankara taip pat sako, kad YPG yra uždraustos separatistinės Kurdistano darbininkų partijos (PKK) atšaka.

Pernai žlugo dvejus metus galiojusios paliaubos tarp Turkijos ir PKK, kurią Ankara, Europos Sąjunga ir Jungtinės Valstijos yra įtraukusios į teroristinių organizacijų sąrašą. Žlugus paliauboms, kurdų sukilėliai ėmė dažnai rengti išpuolius prieš saugumo pajėgas neramiuose šalies pietryčiuose.

B. Yildirimas sakė, kad Turkija siekia „išvalyti Sirijos šiaurinius rajonus nuo „Daesh“ (arabiškas IS akronimas), PKK, YPG ir PYD (kurdų Demokratinės sąjungos partijos) elementų“ bei užtikrinti savo sienos saugumą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi