Pasaulyje

2021.08.23 13:06

„Tai cenzūra“: Latvija vienintelė iš Baltijos šalių nerodys parodos apie Honkongo kelią

Benas Gerdžiūnas, LRT.lt2021.08.23 13:06

Latvijos okupacijos muziejus atšaukė planuotą parodą, kurioje brėžiamos paralelės tarp virš milijono žmonių rankų grandine nuo Talino iki Vilniaus 1989 m. sujungusio Baltijos kelio ir 2019 m. surengto vadinamojo Honkongo kelio.

Honkonge žmonių grandinė nutįso 2019 vykstant intensyviems prodemokratiniams protestams, kuriais siekta išsaugoti regiono autonomiją ir pasipriešinti Pekino pastangoms įvesti tiesioginį valdymą.

Ši paroda turėjo tuo pačiu metu atverti duris visose trijose Baltijos šalių sostinėse, ją kuravo Honkonge gimęs estų publicistas Iversonas Ng.

„Muziejaus pavaduotoja vienpusiškai atšaukė parodą“, – I. Ng sakė Latvijos visuomeniniam transliuotojui LSM.

Pirmadienį publicistas LRT.lt sakė, kad tokį veiksmą laiko cenzūra.

„Tikėtina, kad ne Latvijos Vyriausybė, o Kinijos ambasada Rygoje nori, kad parodos nebūtų“, – sakė I. Ng.

„Tai, kaip buvo atšaukta paroda, rodo, kad jie nežino kaip paaiškinti tokį spaudimą, todėl manau, kad už to stovi Kinijos spaudimas Latvijai“, – LRT.lt sakė publicistas.

Laiške, kurį matė LSM, muziejus nurodė, kad įstaiga su kuratoriumi „nebuvo pilnai susitarusi dėl parodos sąlygų“ ir „iki galo nesuprato vieni kitų tikslų bei idėjų“.

Baltijos kelio minėjimas „nėra tinkamas laikas atkreipti dėmesį į kitus klausimus, naudojantis muziejaus erdve“, sakė įstaigos vadovo pavaduotoja Taiga Kokneviča.

Kinija jau anksčiau spaudė institucijas ir valstybines organizacijas pašalinti Tibetą ir Honkongą palaikančias reklamas ir veiklą, nustatė 2019 m. atliktas „Re:Baltica“ ir portalo partnerių Baltijos šalyse tyrimas.

2013 metais Rygos oro uostas pašalino plakatą, kuriame buvo reklamuojama Dalai Lamos vieša paskaita. Tais pačiais metais Latvijos nacionalinė opera atsiėmė kvietimą Tibeto dvasiniam lyderiui naudotis įstaigos paslaugomis. 2015 m. panašūs plakatai dingo ir iš Talino oro uosto.

2019 m. Vilniuje buvo surengtas Honkongo protestuotojų palaikymo protestas, kontraprotestą surengė Kinijos piliečiai. Dėl Kinijos ambasados darbuotojų įsitraukimo į kontraprotestą, Vilnius kinų ambasadoriui įteikė notą.

Dabar planuojama paroda vyks Taline ir Vilniuje. Ji atidaroma pirmadienį „Taline 12 val. prie buvusio sovietų kalėjimo“ ir „17 val. Lietuvos okupacijų ir laisvės kovų muziejuje“, nurodė I. Ng.

Anot jo, parodos atidaryme dalyvaus Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas ir keli parlamentarai.

LRT.lt kreipėsi į Kinijos ambasadą Rygoje dėl komentaro, tačiau iki šio straipsnio publikavimo jo negavo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt