Pasaulyje

2021.08.19 07:55

„Geriau būti priešakyje negu vytis“ – JAV pradeda skiepyti trečiąja doze nuo COVID-19

Vykintas Pugačiauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.08.19 07:55

JAV prezidentas Joe Bidenas pakvietė visus amerikiečius, skiepytus seniau kaip prieš 8 mėnesius, nuo rugsėjo 20-osios pasiskiepyti trečiąja doze. Tai esą geriausias būdas išvengti naujų atmainų ir greičiau baigti pandemiją.

Jis nurodė privalomai skiepyti slaugos namų darbuotojus, kai tyrimai parodė, kad vakcinų apsauga ten gerokai susilpnėjo. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) sako, kad trečioji dozė nereikalinga ir neetiška, bet J. Bidenas tikina, kad skirs šimtą milijonų dozių amerikiečiams, o du šimtus milijonų – kitoms šalims.

Papildoma vakcinos dozė, skelbia Jungtinių Valstijų pareigūnai, jei tik patvirtins Priežiūros tarnyba, lygiai po mėnesio bus prieinama visiems, kam nuo pirmųjų dviejų skiepų „Pfizer“ arba „Moderna“ vakcinomis suėjo aštuoni mėnesiai. Ko gero, jos gali tikėtis ir nuo kovo skiepytieji vienos dozės „Johnson&Johnson“ vakcina.

„Naujausi duomenys aiškiai rodo, kad apsauga nuo lengvų ir vidutinių ligos formų laikui bėgant sumažėjo. Tikėtina, kad ir dėl silpnėjančio imuniteto, ir dėl išplitusios delta atmainos stiprumo“, – aiškina JAV vyriausiasis medikas Vivekas Murthy.

Žinios. Latvijoje – protestas prie skiepijimą

Tad pirmieji vėl būtų skiepijami medikai, senjorai, globos namų gyventojai. Vienas iš tyrimų rodo, kad globos namuose apsaugos veiksmingumas nukrito nuo 74 procentų pavasarį iki 53 procentų vasarą. Bet neaišku, dėl ko.

„Nors šie naujausi duomenys patvirtina, kad vakcinų apsauga nuo blogiausių COVID-19 padarinių lieka aukšta, nerimaujame, kad dabar stebimas silpimas tęsis ir artimiausiais mėnesiais, o tai gali vesti prie mažesnės apsaugos nuo sunkių ligų, hospitalizacijos ir mirčių“, – nurodo V. Murthy.

Vieni ekspertai sako, kad sprendžiant iš naujausių tyrimų, vakcinų apsauga menksta kur kas sparčiau negu manyta. Kiti – kad papildoma dozė tik patvirtina, jog vakcinos veiksmingos.

„Seniai tikėjomės, kad ko gero prireiks pastiprinimo dozės – maždaug kasmet. Tai vien iš mūsų atsako į kitas antivirusines vakcinas ir patirtį su koronavirusais apskritai. Taigi tai nedidelė staigmena“, – tvirtina medikė Melanie Swift.

Pasaulio sveikatos organizacija prašo moratoriumo, kol pasaulis nepaskiepytas dviem dozėmis.

„Tvirtai tikime, kad šiandien duomenys nerodo, kad pastiprinimas reikalingas“, – teigia PSO vyriausioji mokslininkė Soumya Swaminathan.

JAV ekspertai sako, kad lyderystė ir yra ryžtis sprendimams neturint visų duomenų.

„Juk nenorite atsilikti ir vytis. Geriau būti priešakyje negu vytis“, – sako JAV Vyriausybės vyriausiasis užkrečiamųjų ligų specialistas Anthony Fauci.

Izraelis skiepija trečiąja doze vyresnius kaip 50. JAV jau anksčiau numatė trečiąja doze skiepyti tuos, kieno imuninė sistema nusilpusi. Daugiau kaip milijonas amerikiečių ir patys jau ieškojo trečio skiepo.

„Pirminis skiepijimas tebėra mūsų geriausias įrankis ir dar daug turime nuveikti. Beveik pusė šalies dar nėra visiškai paskiepyta“, – teigia M. Swift.

Bet 75 procentus iš beveik penkių milijardų jau sušvirkštų dozių sunaudojo vos dešimt šalių, o skurdžiausiose vakcinuoti du procentai.

„Planuojame išdalyti papildomas gelbėjimo liemenes žmonėms, kurie jau turi gelbėjimo liemenes, o kitus žmones paliekame skęsti be jokios gelbėjimo liemenės. Tokia tikrovė. Mokslinio tikrumo dėl šito nėra“, – kritiką žeria PSO nepaprastųjų padėčių vadovas Mike`as Ryanas.

Baltieji rūmai atmeta, kad pasirinkimas – tarp JAV skiepijimo ir pasaulio. Amerika esą pasidalijo 115 milijonų dozių su 80 šalių. Tai daugiau negu visos kitos donorės kartu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt