Pasaulyje

2021.08.18 21:41

Latvijoje keli tūkstančiai žmonių protestavo prieš „privalomą skiepijimą“ nuo COVID-19

atnaujinta 08.34
BNS2021.08.18 21:41

Latvijos sostinėje trečiadienį susirinko daugiau nei 5 000 žmonių, protestavusių prieš apribojimus dėl koronaviruso ir vyriausybės planus, kad vakcinos būtų privalomos daugeliui darbuotojų.

„Už laisvę!“ – skandavo protestuotojai, susirinkę į didžiausią demonstraciją šioje Baltijos šalyje nuo 2009 metų, ragindami premjerą Krišjanį Karinį atsistatydinti, o parlamentą – atsisakyti griežtesnių taisyklių dėl COVID-19.

Dauguma protestuotojų nedėvėjo apsauginių kaukių ir nesilaikė saugaus atstumo eitynėse, per kurias jie ėjo pro prezidento ir ministro pirmininko rezidencijas.

Dabartiniai apribojimai nereikalauja apsauginių kaukių lauko renginiuose. Vis dėlto protesto dalyvių skaičius viršijo leistiną pagal dabartines taisykles.

Valstybės policijos viršininko pavaduotojas Andris Zellis ketvirtadienį visuomeniniam Latvijos radijui sakė, kad į protestą išvakarėse susirinko ne daugiau kaip 3 500 žmonių, bet apskritai renginys praėjo sklandžiai.

Policija pradėjo baudžiamąjį procesą kelių asmenų atžvilgiu dėl policininko užpuolimo ir tarnybinio automobilio stiklo išdaužimo. A. Zellis nurodė, kad keli žmonės buvo sulaikyti.

Taip pat užfiksuota smulkesnių pažeidimų, kuriuos padarė nuo alkoholio apsvaigę asmenys.

Valstybinė policija taip pat nurodė, kad vertins pažeidimus, susijusius su epidemiologinės saugos taisyklių nesilaikymu.

„Mūsų užduotis buvo užkirsti kelią provokacijoms ir riaušėms, ir mums pavyko tai padaryti“, – teigė A. Zellis.

Apie 200 žmonių apie 19 val. vietos (ir Lietuvos) laiku atėjo prie Laisvės paminklo, vedami politiko Ainaro Šleserio, kurio komanda paskelbė apie planus įkurti naują partiją „Pirmiausiai – Latvija“ (LPV). Miniai išaugus, demonstrantai nužygiavo prie Rygos pilies.

Kaip pranešama, žmones į mitingus taip pat kvietė Saeimos opozicijos deputatas Aldis Guobzemas.

Po kelių politinių kalbų organizatoriai nukreipė minią Laisvės paminklo link, tačiau protestuotojai ten nepasiliko ir iškart nuėjo prie netoliese esančio vyriausybės pastato. Šalia jo buvo susirinkusios didesnės policijos pajėgos. Pakeliui minia žmonių užblokavo eismą važiuojamojoje dalyje, tačiau policija į tai nesikišo.

Apie 22 val. piketų organizatoriai paragino protestuotojus išsiskirstyti. Kai kurie dalyviai išvyko, tačiau nemaža dalis žmonių liko būriuotis nedidelėmis grupėmis.

Artėjant 23 val. prie vyriausybės dar buvo daug žmonių, bet apie vidurnaktį jie išsiskirstė, o policija padėjo atlaisvinti važiuojamąją dalį centrinėje Rygos gatvėje.

Valstybinės policijos duomenimis, pareigūnai, norėdami užfiksuoti pažeidėjus, filmavo tai, kas vyksta, pasitelkusi kameras ir bepilotes skraidykles.

Iš pradžių organizatoriai buvo pateikę prašymus suteikti leidimą trims protesto akcijoms, bet visi jie vėliau buvo atsiimti. Iki antradienio popietės vienas prašymas buvo pakartotinai pateiktas, taip pat buvo paprašyta leisti organizuoti viešą renginį.

Policijos viršininkas Armandas Rukas interviu visuomeninei Latvijos televizijai sakė, kad protesto organizatoriai bus patraukti atsakomybėn dėl epidemiologinio saugumo taisyklių pažeidimų.

Jis sakė, kad tai bus asmenys, kurie užregistravo piketą institucijose, tačiau tai nėra „žinomi politikai“, dalyvavę renginyje.

Trečiadienį 1,9 mln. gyventojų turinčioje šalyje buvo pranešta apie 180 naujų koronavirusinės infekcijos atvejų, o bendras jų skaičius pasiekė 140 505. Nuo pandemijos pradžios Latvijoje nuo COVID-19 mirė 2 566 žmonės.

Iki šiol daugiau nei 43 proc. šalies gyventojų gavo bent vieną vakcinos dozę, o 38 proc. yra pilnai paskiepyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt