Pasaulyje

2021.08.18 15:32

EP ir Baltijos šalių parlamentų vadovai: baltarusių pasieniečių įžengimas į Lietuvą yra pavojingas, provokacijų gali daugėti

atnaujinta 15.57
Andrius Balčiūnas, LRT.lt2021.08.18 15:32

Trečiadienį Medininkuose lankėsi Europos Parlamento (EP) vadovas Davidas Sassoli, kur susitiko su trijų Baltijos šalių parlamentų vadovais. Politikai pabrėžė, kad incidentas, kai baltarusių pasieniečiai neteisėtai kirto Lietuvos valstybės sieną, yra itin pavojingas, tačiau tokių provokacijų netrukus esą gali daugėti.

Po susitikimo surengtoje spaudos konferencijoje Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad Lietuvoje viešintys užsienio šalių parlamentų pirmininkai buvo supažindinti su Lietuvos-Baltarusijos pasienyje vykstančiais įvykiais ir Vilniaus pastangomis apsaugoti valstybės sienas.

„Norėčiau padėkoti Latvijos ir Estijos kolegoms, kurių pagalbos sulaukėme pirmiausiai, jie atsiuntė savo pareigūnus ir dalinosi pagalba nuo pat pirmųjų savaičių, kai Lietuva susidūrė su šia Baltarusijos režimo organizuojama hibridine ataka“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen, dėkojusi ir ES už paramą.

Anot Lietuvos politikės, kaimyninės valstybės taip pat susiduria su panašiais iššūkiais savo pasienyje.

D. Sassoli dėkojo Lietuvai už pastangas saugant visą ES: „Mums visiems, visos ES saugumui užtikrinti mes turime dėti daugiau pastangų. Perduosiu šią žinią visoms kitoms ES institucijoms. Susiduriame su krize, nes už šios sienos yra režimas, kuris žudo laisvę ir nori su mumis konkuruoti. Negalime leisti, kad ši agresija liktų nenubausta.“

„Manau, dalykus reikia vadinti tikrais vardais. Hibridinė ataka yra hibridinė ataka. Nelegalios migracijos naudojimas kaip ginklas yra pagrindinis iššūkis mūsų šalims. O taip pat tai yra žmogaus teisių pažeidimas. Puldamas Lietuvą, Lenkiją, Lukašenka veikia prieš ES. Mes pasipriešinsime šioms atakoms“, – teigė Estijos parlamento vadovas Jüri Ratas, pabrėžęs, kad krizė dar nėra pasibaigusi.

Latvijos Saeimos vadovė Ināra Mūrniece pridėjo koordinuoti pastangas dabar yra itin svarbu. „Šiandien esu čia, Latvija yra atsidūrusi panašioje padėtyje, kur Lietuva buvo prieš maždaug mėnesį. Susiduriame ne tik su nelegalia migracija, susiduriame su hibridiniu karu prieš mus ir prieš ES, ir prieš NATO“, – sakė Latvijos politikė.

Incidentai per „Zapad“

Ji sakė, kad Ryga kol kas nefiksavo tokių provokacijų kaip Lietuvoje, kai Baltarusijos režimo pareigūnai peržengia valstybės sieną, tačiau migrantų srautas prie Latvijos sienos auga, ypač po to, kai Lietuva priėmė sprendimą atstumti neteisėtai sieną bandančius kirsti asmenis.

„Naudojamos naujos technikos, kasdien jos keičiasi, artėja „Zapad“ pratybos, apie jas turime galvoti. Kalbant apie (papildomas ES sankcijas) manome, kad ES turi reaguoti“, – nurodė I. Mūrniece.

V. Čmilytė-Nielsen sakė, kad vykstant „Zapad 2021“ pratyboms tokių „pavojingų provokacijų“ gali daugėti.

Estijos parlamento vadovas baltarusių pareigūnų veiksmus pavadino „nauju lygiu“, kuris negali būti toleruojamas. „Estijoje žinome, ką reiškia, kai kažkokie kovotojai pažeidžia mūsų oro erdvę. (...) Tai labai rimta“, – sakė J. Ratas.

D. Sassoli pritarė, kad šis incidentas yra rimtas pavojus, į kurį būtina rimtai reaguoti: „Kiekvienas nusikalstamos veiklos vykdytojas turi sulaukti rimtos reakcijos“.

„Sustojusius migrantų srautus“ Seimo vadovė vertino kaip sėkmingos Lietuvos politikos ir ES pagalbos padarinius, bet pabrėžė, kad ateityje tokie iššūkiai vėl intensyvės.

D. Sassolis taip pat sakė, kad migrantų srautai tęsis „bet kokios krizės pasaulyje metu atvyks vis daugiau žmonių, tai neišvengiama“. Jis pabrėžė, kad įvykiai Afganistane yra rimti, tačiau europiečiai negali prarasti žmogiškumo ir turi rodyti solidarumą žmonėms, dirbusiems su ES diplomatais, kariais.

„Bet kalbant apie tokius atvejus kaip Baltarusijos, negalime pateisinti to, kad žmonės naudojami kaip ginklas. Turime skirti dėmesį į humanitarinį faktorių, bet turime ir tinkamai reaguoti į Baltarusijos režimą, kuris nedvejodamas naudoja vyrus, moteris ir vaikus hibridiniam karui“, – sakė EP vadovas. Anot jo, ES turi stiprinti savo migracijos politiką, kartu užtikrindama ir sienų apsaugą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt