Pasaulyje

2016.09.01 14:50

Naujas Brazilijos prezidentas žada šaliai naują etapą

BNS2016.09.01 14:50

Brazilijos naujasis lyderis Michelis Temeras ketvirtadienį pažadėjo išgydyti krizės supurtytą Lotynų Amerikos milžinę, kai buvo prisaikdintas visaverčiu prezidentu, senatoriams pašalinus iš pareigų jo kovingą pirmtakę Dilma Rousseff per apkaltos bylą.

75 metų M. Temeras buvo prisaikdintas, kai triuškinama dauguma senatorių per itin įtemptą posėdį nubalsavo pašalinti iš posto 68 metų kairiųjų pažiūrų D. Rousseff, apkaltintą neteisėtai manipuliavus valstybės biudžeto duomenimis.

D. Rousseff įpėdinis atmetė jos kaltinimus, kad kartu su įstatymų leidėjais organizavo „perversmą“, siekdamas atimti valdžią iš Darbininkų partijos vyriausybės, vadovavusios Brazilijai 13 metų.

Prisaikdintas dirbti valstybės vadovo poste iki D. Rousseff ketverių metų prezidentinės kadencijos pabaigos 2018-aisiais, M. Temeras žadėjo kurti darbo vietas recesijos prislėgtoje šalyje ir užtikrinti „politinį stabilumą“, galintį padėti pritraukti investuotojų.

„Mano vienintelis interesas – perduoti savo įpėdiniui susitaikiusią, nusiraminusią ir ekonomiškai augančią šalį“, – naujasis lyderis sakė per televizija transliuotoje iš anksto įrašytoje kalboje, kai jis išvyko į Kiniją dalyvauti Didžiojo dvidešimtuko (G-20) viršūnių susitikime.

D. Rousseff savo ruožtu sakė savo šalininkams Alvorados prezidentinėje rezidencijoje sostinės Brazilijos pakraštyje, kad neįvykdė jokio nusikaltimo.

„Jie nuteisė nekaltą žmogų ir įvykdė parlamentinį perversmą“, – pareiškė atstatydinta prezidentė ir ryžtingai pažadėjo „sugrįšianti“.

Trečiadienį įvyko vienas netikėtas posūkis: per atskirą balsavimą senatoriai nesugebėjo pasiekti pakankamos daugumos, kad D. Roussef būtų aštuoneriems metams būtų uždrausta dirbti valstybės tarnyboje. Taigi, teoriškai ji dar gali sugrįžti į politinį gyvenimą.

Džiaugsmas, ašaros ir protestai

D. Rousseff buvo apkaltinta, kad 2014 metais vadovavo neteisėtam valstybės skolinimuisi, siekiant užkamšyti biudžeto spragas ir nuslėpti šalies problemas, kai ekonomikos būklė smarkiai pašlijo.

Pirmadienį per 14 valandų trukusį svarstymą D. Rousseff tvirtino esanti nekalta. Ji pabrėžė, kad piktavališkas naudojimasis apkaltos procedūra kelia pavojų Brazilijos demokratijai, atkurtai 1985-aisiais po du dešimtmečius trukusios karinės diktatūros.

Ji prisiminė, kaip buvo kankinama ir kalinama 8-ame dešimtmetyje, kai priklausė kairiųjų partizanų grupuotei.

Mėlynu kilimu išklotoje Senato salėje trečiadienį pasigirdo džiaugsmo ir nusivylimo šūksniai, kai apkaltos balsavimo rezultatai įžiebė elektroninėje švieslentėje.

Gatvėse aplink Kongresą protestavo keliasdešimt D. Rousseff šalininkų, nors anksčiau ši lyderė sugebėdavo į gatves išvesti daugiatūkstantines minias.

„Protestuojame prieš perversmą ir kovojame už demokratiją“, – sakė 61 metų ūkininkas Orlando Ribeiro.

San Paule riaušių policija vaikė protestuotojus ašarinėmis dujomis.

Keli šimtai žmonių taip pat taikiai protestavo Rio de Žaneiro centre. Jie mojavo vėliavomis ir skandavo „Šalin Temerą!“

Kairiosios stovyklos nuosmukis

Vadovaujant D. Rousseff ir dar populiaresniam jos pirmtakui Luizui Inacio Lulai da Silvai 29 mln. brazilų buvo ištraukti iš skurdo. Vis dėlto jų Darbininkų partija įsivėlė į korupcijos skandalus, o šalies ekonomikos padėtis smarkiai pablogėjo.

Pastaraisiais metais vykusios didelės D. Rousseff priešininkų demonstracijos atspindėjo pyktį šalyje, kai nedarbo ir infliacijos rodikliai tapo dviženkliai.

M. Temeras jau pradėjo planuoti rinkoms palankias reformas, pagrįstas biudžeto išlaidų mažinimu, kai gegužę perėmė prezidento įgaliojimus, įstatymų leidėjams laikinai nušalinus D. Rousseff nuo pareigų.

Jis planuoja nustatyti didžiausią biudžeto išlaidų ribą ir imtis opios pensijų sistemos reformos.

Audringos emocijos

Prieš Senato balsavimą salėje tvyrojo didelė įtampa, o senatoriams sakant baigiamąsias kalbas neretai prasiverždavo emocijos.

Senatorius Aecio Nevesas, 2014 metais nedideliu balsų skirtumu pralaimėjęs D. Rousseff prezidento rinkimus, triumfuodamas paskelbė: „Konstitucija laimėjo. Brazilija laimėjo!“

D. Rousseff palaikantis senatoriu Lindberghas Fariasas savo ruožtu sušuko: „Tai farsas, farsas, farsas!!“

Atstatydintos prezidentės advokatas Jose Eduardo Cardozo sakė apskųsiantis apkaltos sprendimą aukštajam teismui.

Senatoriu Romero Juca iš M. Temero centro dešiniosios partijos PMDB išreiškė viltį, kad bus apskųstas sprendimas neuždrausti D. Rousseff vėl grįžti į politiką.

Rio de Žaneire įsikūrusiame Getulio Vargaso fonde dirbanti teisės profesorė Silvana Batini sakė naujienų agentūrai AFP, kad D. Rousseff galėtų vėl kandidatuoti, bet jos padėtis būtų neapibrėžta, nes apeliacijos ir kitos tebenagrinėjamos bylos gali paveikti jos politinį likimą.

„Rousseff gali kandidatuoti per 2018-ųjų rinkimus, kad taptų deputate, senatore, gubernatore, valstijos įstatymų leidėja, bet ne prezidente, nes ji dirbo dvi kadencijas iš eilės“, – aiškino S. Batini.

„Vis dėlto ji galėtų tapti kandidate (į prezidento postą) 2022-aisiais“, – pridūrė ji.

L. I. Lula da Silva nori 2018 metais kandidatuoti į prezidento postą, bet jam irgi gali iškilti kliūčių. Dabar tiriami jo įtariami nusikaltimai, susiję su didžiuliu skandalu dėl valstybinės naftos įmonės „Petrobras“. Į šį skandalą taip pat yra įsipainioję keli svarbūs M. Temero sąjungininkai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt