Pasaulyje

2016.08.30 22:22

Rusijos programišiai laužiasi į JAV rinkimų sistemas?

Vykintas Pugačiauskas, LRT Radijo naujienų tarnyba, LRT.lt2016.08.30 22:22

Jungtinėse Valstijose aukščiausias išrinktas demokratų partijos pareigūnas – mažumos Senate lyderis – paragino Federalinį tyrimų biurą (FTB) surengti greitą ir nuodugnų tyrimą, ar Rusija mėgina kištis į rinkimų procesą. Biuras jau ėmė tirti du įsilaužimus į rinkimų sistemas Arizonos ir Ilinojaus valstijose. Televizija NBC sako, kad Maskvos pėdsakas ten net aiškesnis negu per įsilaužimus į Demokratų partijos vadovybės sistemas. Dešimtyse valstijų dar galima balsuoti elektroninėmis mašinomis, į kurias lengva įsilaužti.

Jungtinės Valstijos dešimtmečius buvo tikros dėl savo demokratijos, bet užsienio programišiai verčia aiškintis, ar tikrai rinkimų sistemos tokios patikimos.

FTB išsiuntė slaptą aplinkraštį, kad grėsmė rimta, o šalies vidaus saugumo departamento vadovas telefonu paragino už balsavimą atsakingus valstijų pareigūnus patikrinti sistemų saugumą. Mat paaiškėjo, kad programišiai laužėsi į dviejų valstijų sistemas. Ilinojuje birželį jiems pavyko pavogti 200 tūkst. balsuoti užsiregistravusių rinkėjų duomenis, sistemą teko taisyti savaitę. Dar daugiau nerimo sukėlė incidentas Arizonoje – nors ten nepavogta niekas, tai gali būti tik bandymas: programišiai apkrėtė vieno pareigūno kompiuterį ir gavo jo prisijungimo duomenis. Pėdsakai nuvedė į kompiuterius Rusijoje, iš kurių ir anksčiau laužtasi į Amerikos institucijas.

Įsilaužimai į rinkėjų registracijos sistemas neleidžia suklastoti balsavimo rezultatų, bet gali sukelti sumaišties – pareigūnai nuolat kartoja, kad didžiausią nerimą kelia ne duomenų vagystės, bet mėginimai naikinti arba keisti informaciją. Bet incidentai privertė atkreipti dėmesį ir į balsavimo sistemas. Po 2000-ųjų prezidento rinkimų, kurie baigėsi kelių savaičių balsų perskaičiavimo drama Floridoje, daugelis valstijų perėjo prie elektroninių sistemų. Kai kurios tokios nepatikimos, kad įsilaužti ir pakeisti rezultatus gali trukti vos septynias minutes. Dabar grįžtama prie popierinių balsalapių, bet trys dešimtys valstijų vis dar vienaip ar kitaip naudoja elektroninį balsavimą.

Už rinkimus Amerikoje atsakingos valstijos, bet federalinė vyriausybė žada pagalbą.

„Būta diskusijos, ar tam tikras balsavimo sistemas, kuriomis, kaip žinia, rūpinasi valstijų ir vietos valdžia, įvardyti kaip kritiškai svarbią infrastruktūrą. Tai suteiktų federalinei vyriausybei ir jos ekspertams didesnį vaidmenį padėti tų tinklų administratoriams įveikti įsilaužimus“, – teigė JAV prezidento atstovas spaudai Joshas Earnestas.

Demokratų partijos pasamdytos bendrovės pavasarį aptiko, kad Rusijos vidaus saugumo tarnyba metus, o karinė žvalgyba kelis mėnesius lindėjo vadovybės tinkle. Dabar pavogtus laiškus viešina Wikileaks, ir prieš rinkimus lapkritį žada ypač įdomios informacijos apie Hillary Clinton. Vašingtonas oficialiai neapkaltino Rusijos, kad netektų atskleisti savo metodų, bet naujausi įsilaužimai į rinkimų sistemas, pasak NBC televizijos cituojamų žvalgybininkų, yra arčiausia, kiek federalinė valdžia priėjo prie Rusijos vyriausybės pėdsako.